Muhalif doktorlara sevindirici haber

Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında karar çıktı.

Gündem 01.09.2020, 19:28 02.09.2020, 01:38 Güler Sağlam
Muhalif doktorlara sevindirici haber

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Uludağ Üniversitesi'nin Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkındaki soruşturmayı bitirdiğini açıkladı.

“OLAĞAN DURUM, ANAYASAL HAK”

Enbursa.com’un haberine göre, TTB'den yapılan "Bilimsel bilginin paylaşılması suç değil, bilim insanının sorumluluğudur!" başlıklı açıklamada, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'nün Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında men-i muhakeme kararı verdiği belirtilerek, kararda yer alan "Bilim insanın pandemiyi izlemesi, veri toplaması, değerlendirmesi, yayınlaması, akademik olarak olağan bir durum, Anayasal bir haktır." ifadelerine dikkat çekildi.

Prof. Dr. Kayıhan Pala'nın 21 Nisan 2020 tarihinde Bursa’nın yerel haber sitesinin canlı yayınında COVID-19 pandemisiyle ilgili söyledikleri sonrasında, "halkı yanlış bilgilendirdiği, paniğe yönlendirdiği" iddiasıyla, Bursa Valiliği İl İdare Kurulu'nun Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu ve Savcılığın suç duyurusunu görevsizlik kararı ile Rektörlüğe gönderdiği hatırlatılan açıklamada, "Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü soruşturmayı, görevlendirdiği Hukuk Fakültesi öğretim üyesi soruşturmacının raporunun ardından, içinde Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Eğitim Fakültesi Dekanlarının olduğu, üç kişilik son soruşturma komisyonunun kararı doğrultusunda sonlandırmıştır." denildi.

TTB'nin açıklaması şöyle devam etti:

TIKLAYIN

"Kararda özetle; Pala'nın, halk sağlığı alanında uzman bir bilim insanı olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Halk Sağlığı Acil Durumu ve Pandemi olarak ilan edilen COVID-19 hastalığını izlemesi, bilimsel veri toplaması, değerlendirmesi ve yayınlamasının akademik olarak olağan bir durum olduğu, yanı sıra bu verilere dayalı görüş açıklamasının ise gerek Anayasa gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ilgili maddeleri çerçevesinde, temel bir hak olan ifade özgürlüğü kapsamında olduğu, soruşturulan durumun ise 'Herkes bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü araştırma hakkına sahiptir' düzenlemesini yapan anayasanın 27. maddesi kapsamına uygun olduğu sonucuna varmıştır."

Hükümete ve taşra teşkilatı yetkililerine çağrıda bulunulan TTB açıklamasında şu ifadeler yer verildi:

"ÖLMEK DEĞİL YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ"

"Toplum sağlığını koruma görevinizi, suç duyurusu, idari soruşturma vb. yollarla, bilim insanları, hekimler, sağlık personeli üzerinde baskı kurmaya çalışarak yerine getiremezsiniz.

Bilim insanlarının bilimsel bilgilerine dayanarak yaptığı değerlendirmelere eğer bir karşılık verilecek ise bunun yolu onu baskı altına almak için hakkında ceza soruşturması açmak, ceza tehdidi yöneltmek değildir; bu değerlendirmelerin neden hatalı olduğunu, bilimsel metoda, kanıta dayanan çalışmalarla açıklamaktır.

Pandeminin tüm toplumun ve sağlık çalışanlarının sağlığı, yaşamı için ciddi tehdit oluşturduğu günlerdeyiz. Bu büyük sorunla, bilim insanlarını, hekimleri susturarak değil, onların eleştirel düşüncelerini, önerilerini hiçbir kaygı duymadan özgürce ifade etmelerini sağlayarak, onlardan yararlanarak baş edebiliriz.

Sağlık Bakanını, pandemi ile ilgili elindeki verileri bilim insanlarına bilimsel çalışmalar için koşulsuz açmaya, ilgililer, sağlık meslek örgütleri ile ivedi olarak paylaşmaya bir kez daha davet ediyoruz.

Hekimler, sağlıkçılar olarak ölmek değil, bilgimizi ve emeğimizi toplum sağlığını korumak, yaşamak ve yaşatmak için kullanmak istiyoruz. Baskı ve tehditlere boyun eğmeden görevini yapmak için çaba gösteren bütün meslektaşlarımıza, bilim insanlarına ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz."

ODA TV

Yorumlar (0)
-5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?