Müdür, Sağlık Personellerini Saatlerce Ayakta Bekletti İddiası!

Sağlık çalışanlarının İl Sağlık Müdürü tarafından saatlerce ayakta bekletildiğini ve sorgulandığını açıklayan SES, “Bu tür baskıcı politikaları asla kabul etmiyoruz” dedi.

Gündem 11.10.2021, 16:41 11.10.2021, 22:47 Zeynep Elmalı
Müdür, Sağlık Personellerini Saatlerce Ayakta Bekletti İddiası!

Elazığ'dan Tunceli'ye gelecek ev nakil hastasının naklinin Elazığ tarafından yapılması gerektiğini söyleyen ve bu nedenle maaş kesinti cezası alan sağlık çalışanları psikolojik baskıya maruz kaldı.

Sağlık çalışanlarının İl Sağlık Müdürü tarafından saatlerce ayakta bekletildiğini ve sorgulandığını açıklayan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Tunceli Şubesi, “Bu tür baskıcı politikaları asla kabul etmiyoruz” dedi. SES, sağlık çalışanlarının eve nakil işlemlerini yasal duruma göre yaptığını vurgulayarak verilen maaş cezasını kınadı.

'YÖNETMELİKTE OLMAYAN UYGULAMADAN CEZA'

Konuyla ilgili Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Tunceli Şubesi, artan iş yükü karşısında çalışanlarda tükenmişlik ve stresin daha da arttığını ve çalışanların bu koşullarda hizmet verdiğini vurguladı. Bu koşullar altında çalışan sağlık emekçilerine yaptıkları çalışmalar karşılığında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından haksız ve hukuksuz cezalar verildiği dile getirildi. 112 istasyonunda çalışan sağlık çalışanlarına yönelik “Son yaşanan ceza olayında gerek 112 çalışma yönetmenliğinde gerekse de İl ASKOM ve bölge ASKOM kararlarında olmayan bir uygulamadan dolayı arkadaşlarımıza ceza verilmiştir” denilen açıklamada, görevini yapan çalışanlara yönelik cezaya kılıf uydurulduğu belirtildi. SES Desim Şubesi “Yaşanan olayda Elazığ’dan Tunceli ilimize gelmesi gereken eve nakil hastasının naklinin Elazığ iline yapılması gerektiğini belirten arkadaşlarımıza, yani yasal durumu bildiren arkadaşlarımıza ,memuriyet kanununda verilebilecek en büyük cezalardan birisi  yani maaştan kesinti cezası verilmiştir. Daha sonra bu cezaları meşru kılmak adına apar topar hem il ASKOM ve bölge ASKOM kararlarında yeni kararlar alınmıştır. Yani önce ceza verilmiş daha sonra bu cezaların haksız hukuksuz olduğunu gördüklerinden cezalara kılıf hazırlanmıştır” ifadelerini kullandı.

'SÖZLÜ VE PSİKOLOJİK BASKI YAPILDI'

Görev yerlerine dönen sağlık çalışanlarının İl Sağlık Müdürü tarafından makamına çağrılıp saatlerce ayakta bekletilerek ifadelerinin alındığı ve bu tavrın çalışanları rencide ettiği vurgulandı. İl Sağlık Müdürü tarafından “sizi yürek yiyen ekip sizi” denilerek psikolojik baskı yapıldığı ve hesap sorulduğu söylendi.  Açıklamada “Bu tür baskıcı politikaları Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri olarak, asla ve asla kabul etmeyeceğimizi bundan sonrada bu ve buna benzer olaylar karşısında susmayacağımızı ifade etmek isteriz" dendi.

'SAĞLIK ÇALIŞMALARI BİDONLA SU TAŞIYOR'

Tunceli'de sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunların bunlarla sınırlı olmadığı ifade edilerek şöyle devam edildi: “Sağlık çalışanları, suyun olmadığı sağlık merkezine bidonla su taşımak, lavabo ihtiyacı için başka istasyona gitmek ve üniforma ihtiyaçlarını kendi cebinden karşılamak gibi birçok sorun yaşıyor. Sağlık alanında yaşadığımız sorunlar günden güne artarken bu haksız ve hukuksuz cezalar biz sağlık emekçilerinin çalışma hevesini de olumsuz yönde etkiliyor. Bazı basit sorunlar uzun süreden beri çözülmemekte ya da çözüm için herhangi bir adım atılmıyor.”

Gazete Duvar

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Nem E Lazım 2 hafta önce
ev nakli nedir arkadaş taburcu olan bassın kendisi gitsin millete yalakalık yapacaklar diye devleti o kadar büyük zarara uğratıyorlar ki ,
Ne önemi var ki 2 hafta önce
Hastanede yer beğenmeyen torpilli hemşireleri ile meşhur ilimiz tunceli.ebe arkadaşlarımız dis hastanesinde, keremde,mudurlukte...yıllardır mudurlukte çalışan ebe hemsire arkadaslar var ebe olup da depoda çalışan var.kalite verimlilik adı altında torpilli oturan hemsire arkadaslar var. Bakanlık şu torpillere el atsın once
Ayse 2 hafta önce
Kesinlikle katılıyorum tuncelide polis asker eşlerini en güzel en rahat yere aldıklarını da yazsınlar gazetecinin esi ebe ama 112 de polis eşi hemsire ama masa başında...keske ses bunları da dile getirse
mehmet 2 hafta önce
o saglik muduru zamani geldiginde yurek yemeyi gorecektir elbet. kimsenin ettigi yanina kalmayacak !
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?