PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Muayenehane Açmak İçin Bir Hastaneyle Anlaşma Zorunluluğu Tepki Çekiyor

Hekimlerin muayenehane açmak için bir hastane ile anlaşmasını zorunlu kılan düzenleme, özelde çalışan hekimler tarafından tepki topluyor.

Gündem 10.10.2022, 19:52 Cansu Polat
Muayenehane Açmak İçin Bir Hastaneyle Anlaşma Zorunluluğu Tepki Çekiyor

Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren hekimler, yasanın geri çekilmesini isterken doktor dernekleri de düzenledikleri basın açıklamaları ile tepkilerini ifade ettiler.

6 Ekim tarihinde çıkarılan Özel Hastaneleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te hekimlerin özel muayenehane açabilmeleri için bir hastane ile anlaşmaları şartı getirilmişti. Bu yasa ile beraber serbes çalışan doktorlar cephesinde büyük tepki doğdu.

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA BAŞLATTILAR

Doktorlar, sosyal medya üzerinden yasaya tepki amacıyla kampanya başlattı. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde görev yapan doktorlar, sosyal medyada oluşturdukları etikete destek vererek, yasadan geri dönülmesini talep etti.

DERNEKLER TEKER TEKER AÇIKLAMA YAPIYOR

Yeni yasaya doktor derneklerinden de tepki geldi. Dernekler, konuya ilişkin art arda basın açıklaması yayınlamaya başladı. Yüz Plastik Cerrahi Derneği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:"6 Ekim 2022 günü yayınlanan Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile hekimlerin mesleklerini serbest icra etmelerine sınırlama getirilmiştir. Yapılan bu yönetmelik değişikliği ile muayenehane hekimlerinin tanı ve tedavi hizmetlerini yürütebilmeleri için bir özel hastane ile yıllık bazda sözleşme yapma şartı getirilmiştir. Ayrıca bu değişiklik ile her hastanenin sözleşme yapabileceği doktor sayısı da sınırlandırılmıştır. Getirilmiş olan bu kontenjan sınırlaması sınırlı sayıda doktorun özel hastanelerle sözleşme yapmasına imkan tanımaktadır. Dolayısı ile muayenehanesi olan doktorların büyük çoğunluğu bu şartlar altında herhangi bir özel hastane ile sözleşme yapamayacaktır.

"HASTALARIN TANI VE TEDAVİ HİZMETLERİNDE AKSAKLIKLARA NEDEN OLACAKTIR"

Bu değişiklik; doktorların serbest mesleklerini icra etmelerini engelleyecek; hastalarının tanı ve tedavi hizmetlerinde aksaklıklara neden olacak; hastaların doktor ve hastane seçme özgürlüğünü de engelleyecektir. Bu yönetmelik değişikliği ile ortaya çıkan hukuksuzluğu sosyal medya hesaplarından kamuoyuyla paylaşılması konusunda üyelerimizin desteklerini bekliyoruz. Yönetim Kurulu olarak süreci yakından takip etmekteyiz; Salı günü yapılacak Yönetim Kurulu Toplantısını takiben gerekli hukuki süreçler başlatılacaktır. Üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar (5)
HEKİM 2 ay önce
SAĞLIK BAKANLIĞI BÜROKRASİSİ NASIL ÇALIŞIYOR , ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.BU TİP KONULARI BAKANIN ÖNÜNE GETİRİP İŞ YAPIYORUZ DİYORLAR.
EŞİTLİK İLKESİNE ,SERBEST PİYASA EKONOMİSİNE ....AYKIRI OLDUĞU BELLİ
MAHKEMEDEN DÖNER.
112 2 ay önce
BEĞENMEDİĞİN HEKİMLER TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞ DİSİPLİNİ OLAN VE EN DÜZGÜN İŞ YAPANLARI.
SEN HİÇ EVİNİ TADİLAT YAPTIRDIN MI ? REZİLLİĞİ O ZAMAN GÖR.
AYRICA SAYGISIZLIK YAPMA.HERKESİ KENDİN GİBİ SANMA.
111 2 ay önce
NE SEVİLMEZ İNSANLAR BU HEKİMLER.GERİ KALMIŞ ÜLKE SENDROMU.
SEN SUİSTİMAL ARIYORSAN BAŞKA MESLEKLERE BAK . EN SON HEKİMLERE GEL.
HASTALANINCA DA ÜFÜRÜKCÜYE GİT.
alp 2 ay önce
sağlık bakanı haklı en büyük suistimal sağlık alanında bu işe bi çeki düzen verilmeli yüz binlira maaş verin gene yapmazlar. ameliyat yaptım diye kesi açıp kapatanlar çoook
Merdiven altı ameliyat 2 ay önce
Daire kiralayıp cerrahi işlem yapanlar vardı. Yerinde bir karar olmuş tabirde hata varsa affola merdiven altı steril olmayan koşullarda cerrahi işlemler mantar gibi patladiydi.