Milyarderin Kurduğu Fon Doktor Grevini Bitirdi!

Ekonomik krizdeki Afrika ülkesi Zimbabve'de, doktorların sağlık sistemini kilitleyen grevi bir milyarderin kurduğu fonla son buldu. Zimbabveli milyarder Strive Masiyiwa, hükümet tarafından reddedilen zam talebini altı aylığına karşılayacak bir fon kurdu.

Gündem 23.01.2020, 20:36 Güler Sağlam
Milyarderin Kurduğu Fon Doktor Grevini Bitirdi!

Afrika ülkesi Zimbabve’de doktorların maaş zammı talebiyle dört aydır devam eden grevi, İngiltere’de yaşayan ünlü Zimbabveli milyarder Strive Masiyiwa’nın devreye girmesiyle son buldu. Masiyiwa, ülkenin sağlık sistemini kilitleyen grevin son bulması için 100 milyon Zimbabve doları (6.25 milyon dolar) değerinde bir fon kurduğunu açıkladı.

TIKLAYIN

Yüksek işsizlik, gıda kıtlığı ve elektrik kesintileriyle derin bir ekonomik krizde olan ülkedeki doktorlar, ayda 100 Amerikan dolarından az maaş aldıklarını ve yüksek enflasyon karşısında işe gidecek paraları bile olmadığını söylüyordu. Hükümetin zam talebine olumsuz yanıt vermesi nedeniyle greve giden doktorlar, milyarder Masiyiwa’nın kurduğu fonu kabul etti.

Bu girişimle grev son bulurken, kurulacak fon üzerinden yaklaşık 2 bin doktora ulaşım ve yaşam masrafları için ayda 300 dolar ek ödeme yapılacak. Ödemeler altı ay boyunca devam edecek. Uzun vadeli çözümün nasıl bulunacağı ise henüz bilinmiyor. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-4
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?