PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Milletvekili: Sağlık Bakanı Hekimlere ‘Ümidinizi Kesmeyin, 30 Bin TL’den Aşağı Maaş Almayacaksınız’ Diyor

Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Sağlık Bakanı Koca’nın hekimlere yönelik “ümidinizi kesmeyin, 29 bin, 30 bin TL’den aşağı maaş almayacaksınız” söylemini eleştirerek “hiçbir hekimin 28 ya da 30.000 TL maaş almadığını” söyledi.

Gündem 02.08.2022, 06:11 03.08.2022, 07:20 Cansu Polat
Milletvekili: Sağlık Bakanı Hekimlere ‘Ümidinizi Kesmeyin, 30 Bin TL’den Aşağı Maaş Almayacaksınız’ Diyor

Milletvekili Kasap Mecliste hekimlerin ücretleri ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek Sağlıkta adaletin sağlanması ve emeğin karşılığının verilmesi gerektiğini belirtti.

İntörn hekimlerin ücretlerine de değinen Kasap, “Tıp ve diş hekimliği fakülteleri son sınıf öğrencilerinin asgari ücret tutarında ödeme alacaklarının açıklanmasına rağmen aradan geçen bir aylık süreye rağmen intörn hekimleri bu maaşlar henüz yatırılmadı” dedi.

Sağlık çalışanlarının yoksulluk sınırının altında maaş aldığını dile getiren Kasap, hekimlerin saatlik nöbet ücretinin 46 lira olduğunu, icap nöbeti için verilen paranın yakıt ücretini karşılamayacağını belirtti.

Bir hekimin eline geçen maaşın 17-18 bin lira olduğunu savunan Kasap, "Sağlık Bakanı, hekimlere 'Hiç ümidinizi kesmeyin, 29-30 bin liradan aşağı maaş almayacaksınız.' diyor. Yok böyle bir dünya. 28-30 bin lira maaş alan hiçbir hekim mevcut değil." diye konuştu.

Kasap, MR ve tomografi değerlendirme bedelinin 3-5 lira olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Bir hekim günde 150-200 film değerlendiriyor. Film başına 3 dakika düşmüyor. Birçok yanlış, eksik veya atlanan tanı var. Hastalar mağdur oluyor. Sağlık Bakanlığı göz göre göre buna izin veriyor. Neden engel olmuyorsunuz, neden insanımızın sağlığıyla oynuyorsunuz? Bu uygulamaya standardizasyon getirilmesi lazım. 3-5 liraya MR, tomografi değerlendirilmez. Sağlık sistemi çökmüş durumda. Sağlığı bir bataklığa çevirdiler. Hastalar, 15-20 gün hatta 2 aya kadar randevu alamıyor. Hastanın derdini anlatması ve doktordan o konuda açıklama alabilmesi 5 dakikaya sığmıyor. Bir hekime 5 dakikalık süre biçilmesi insanlık dışı. Böyle bir zeminde şiddetin olmaması mümkün değil."

Yorumlar (14)
Hakan ayla 2 hafta önce
Radyoloji uzmanı hekimler performans dışında tutulmazsa kanser vb atlama oranı çok artacaktır. Bazı bölümleri standart hale getirmek şarttır.
Dr. Strange 2 hafta önce
Adamın dili sürçmüş 300.000 den aşağı hekim maaşı kalmamıştır. Tabi efendim. Paralel evren sohbetleri...
Hemşire sağlık personeli 2 hafta önce
Sayın vekil zamlardan önce branş uzmanının eline ayda 24-- 25 bin lira yan dal uzmanının eline en az 28 bin lira geçiyordu. Zamlardan sonra sizce ne kadar alıyorlardır.
Has Hemşire 2 hafta önce
Sen Hemşire olamazsın. Amacın nifak sokmak yok hekime yapılacak iyileştirmeyi bizler iptal ettirmişiz vs.. Sayın Hekim , Hemşire arkadaşlarım bu gibi troller yüzünden birbirimize küsmeyelim. Zaman dayanışma birlik vakti.
uzman dr 2 hafta önce
çocuk uzmanıyım zamlardan önce elime geçen net ücret 12800 ;
birşeyleri yazarken sallamayın .
sizler de sınavlara girerek tıp fakültesini kazanıp doktorluğu seçebilirsiniz.
aramızda tabii ki de belli düzeyde fark olacak.
Hemşire 2 hafta önce
doktorlara bak hastalara bakma 2 hafta sonra randevu ver ve 30bini cebini indirsin

alifazılı yollayın acilen yoksa bizden 1milyon sağlık çalışanından oy moy alamazsınız
uzman dr 2 hafta önce
utanmadan yazıyorsunuz bunları buraya;
sonra gidip sağlık çalışanıyım deyip randevusuz hasta baktırmak için doktora ricada bulunursunuz :))
Hemsire 2 hafta önce
Eeee hekimler ne olacak CHP Ali fazili at, akp döneminde bari eşit alıyorduk

Hekimler 30bin alırsa aradaki farka açılır çok sacma
cem 2 hafta önce
bır hekımın maasını ancak cahıl ınsanlar sorgular Ilber Ortaylı
Emrah 2 hafta önce
Sağlık çalışanıyım. Sağlık bakanlığında yönetici kadrolar hariç doktor dahil her kesimin maaşı komedi filmi. Doktor kendini yırtacak ek ödeme alacak, sağlıkçı serviste yardıracak 500-700 tl ek ödeme alacak. Kimse kimsenin maaşına takmasın doktorun elbette fazla alması( 35-40 binin altı olamamalı) gerekir sistemin orjini onlar. Ama sağlık çalışanları da unutulmamalı.
Hemşire sağlık personeli 2 hafta önce
Onikibin maaş + sabit ödeme + döner sermaye ödemesi=?
Ne diyon 2 hafta önce
Ne diyon bir yerlerinden sallayan vasıfsız haset ysp. Ne diyorsun oğlum sen? Yatırıp bir güzel dövelim mi onu mu istiyorsunuz? Çoğunuz asgari ücreti bile haketmeyecek düzeyde çalışıyorsunuz ve hepimize yüksünüz. Utanmadan bana verilecek maaşı mı sabote etmeye çalışıyorsunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?