Menzilcilerin hastanesi ilk Sağlık Turizmi Yetki Belgesini Alan Hastane Oldu!

Menzil cemaatinin Sağlık Bakanlığı içinde kadrolaştığı iddiaları sürerken ilk Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’nin de Menzil cemaatinin hastanesine verildiği ortaya çıktı.

Menzilcilerin hastanesi ilk Sağlık Turizmi Yetki Belgesini Alan Hastane Oldu!

Sağlık turizminde 2023 hedefini 1,5 milyon sağlık turisti olarak açıklayan Sağlık Bakanlığı’nın ilk “Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ni” Menzil Cemaati’ne ait olan Özel Emsey Hospital Hastanesi’ne verdiği ortaya çıktı.

Menzil cemaatinin Sağlık Bakanlığı içinde kadrolaştığı iddiaları sürerken ilk Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’nin de Menzil cemaatinin hastanesine verildiği ortaya çıktı.

Hem AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özellikle hastane açılışlarında sık sık ‘sağlık turizmi’nden bahsediyor; Türkiye ekonomisine iyi gelecek bir “fırsat” olarak buraya işaret ediyorlardı.

AKP iktidarı döneminde Sağlık Bakanlığı içerisinde Menzil Cemaati’nin örgütlendiği ve eski Sağlık Bakanı AKP’li Recep Akdağ döneminde de Menzilcilerin bakanlık içerisinde önemli görevlere getirildiği iddiaları uzun yıllardır konuşulmuş; kitaplara konu olmuştu.

Bu iddiaların haklılığını ortaya koyacak bir gelişme olarak, Sağlık Bakanlığı iştiraki olan ve geçen yıl kurulan Uluslararası Sağlık Hizmetleri A. Ş.’nin (USHAŞ) açıkladığı Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Almaya Hak Kazanan Özel Sağlık Tesisleri listesinde dikkat çeken bir ayrıntı yer aldı.

İlk Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’nin 2017 yılında “ST-0001” sertifika kodu ile İstanbul’un Pendik ilçesinde bulunan Özel Emsey Hospital Hastanesi’ne verildiği belirtildi. Yetki belgesi almak için Özel Keşan Hastanesi 2 Ekim 2017 tarihinde başvurmasına rağmen ilk yetki belgesi 6 Ekim 2017 tarihinde başvuran Özel Emsey Hospital Hastanesi’ne verildi.

MEDİPOL VE MEDİCAL PARK…

TIKLAYIN

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Almaya Hak Kazanan Vakıf Üniversitesi Sağlık Tesisleri Listesinde 2017 ile 2020 yılları arasında 24 vakıf üniversitesine yetki belgesi verildiği belirtildi.

Listede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’nin Sağlık Eğitim Uygulama Merkezi ve AKP’li Ethem Sancak’ın kardeşi Haydar Sancak’ın ortağı olduğu Medical Park Hastanesi de yer aldı. Ayrıca, Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Almaya Hak Kazanan Özel Sağlık Tesisleri listesinde de 698 hastane yer aldı.

AZERBAYCAN, IRAK VE ALMANYA’DAN “TURİSTLER”

Öte yandan Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmine yönelik 2023 hedefini de 1,5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar sağlık turizmi geliri olarak açıkladı. 2018 yılında sağlık turizmi kapsamında 551 bin 748 hastanın sağlık hizmeti almak için Türkiye’ye geldiği ve yıl içerisinde Türkiye’de sağlık hizmeti alan uluslararası hastaların geldiği ilk üç ülkenin de sırasıyla Azerbaycan, Irak ve Almanya olduğu belirtildi.

Uluslararası hastaların en çok tercih ettiği şehirlerin “İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Erzurum ve Yalova” olduğu ayrıca, elde edilen sağlık turizmi gelirinin 2018 yılında 1 milyar 110 milyon 843 bin ABD Doları’na ulaştığı açıklandı.

“ŞEYH” VE ODASI

Menzil cemaatinin lideri Gavs Abdulbaki El-Hüseyni’nin, Emsey Hastanesi’ndeki odasında çekilen bir fotoğrafı da geçen yıl kamuoyuna yansımışı. Hastane odasında çay içerken görülen Menzil liderinin bulunduğu odanın şatafatlı görüntüsü, varaklı süslemeleri, lüks halı ve duvar kağıtları dikkati çekmişti.

Yine “Şeyh” Erol’un bir ameliyatı sonrası çekildiği iddia edilen görüntülerde, beyaz bir mintan içerisinde hastane koridorunda odaları dolaştığı görülen Erol’a takkeli doktorların eşlik ettiği ve konuşurken “Gavsım” diye hitap ettikleri duyuluyordu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER