PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memurlar Maliye Bakanından Boş Laf Değil Somut Rakam İstiyor

Ekonomi gazetesine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı, memur maaş zamlarıyla ilgili “memura da emekliye ne verilse haklarıdır” söyleminin ardından memurlar Bakandan boş vaat değil rakam istedi.

Gündem 12.12.2022, 13:26 Cansu Polat
Memurlar Maliye Bakanından Boş Laf Değil Somut Rakam İstiyor

Gazeteye yaptığı açıklamada “memura da, emekliye de ne verilse haklarıdır” şeklinde hiçbir anlam ifade etmeyen açıklamaya “boş vaat istemiyoruz” tepkisi geldi.

Asgari ücret artışıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı “enflasyonu tetikleyecek düzeyi aşması iyi olur” şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin açıklamaları:

"Asgari ücretliye de, memura da, emekliye de ne verilse haklarıdır. Dar gelirliye, fakir fukaraya vermek bereket getirir. "

Ancak bu türden açıklamalar hiçbir anlam ifade etmemektedir. Gazetememur.com'un yaptığı hesaplamaya göre, Aralık ayında yüzde 3 enflasyon çıkarsa memurun 1 Ocak 2023'te alabileceği zam yüzde 18,55 olacaktır.

Gerçek enflasyonun yüzde 100'ü aştığı, TÜİK'in açıkladığı enflasyonun gerçeklik değerinin olmadığı düşünüldüğünde yüzde 18,55 oranındaki bir artış çok az olacaktır.

Daha önce yine de gazetememur.com'da yer aldığı üzere personel ödenekleri 2023 için yüzde 60 oranında artırılmıştır. Bu artışın bir kısmı Temmuz ayındaki zam için kullanılacaktır.

Bakan Nebati, gazeteye yaptığı açıklamada "Enflasyonda baz etkisiyle gerileme mayıs ayına kadar sürecek. Ondan sonra da zaten geleneksel yaz mevsimi rahatlaması söz konusu olacak. Gıda ürünleri fiyatlarının enflasyona etkisinde negatife bile geçebiliriz." demiş olup, eğer yaptığı öngörüde olduğu gibi Haziran ayından sonra negatif faiz oluşacaksa o zaman ödeneğin büyük bir kısmı Ocak ayında kullanılabilir.

Ocak ayında yapılacak yüzde 50 zam dahi memurlar tarafından düşük bulunacak olup, Bakan Nebati'nin bu konuda daha net bir açıklama yapması gerekmektedir.

Yorumlar (4)
Yakın geleceğin milyoneri 2 ay önce
Lan cahil, bakan olmakla adam olmak apayrı şeyler.
YALBENLİ 2 ay önce
Sayın bakan açıklama yapamaz rakam kesinlikle telaffuz edemez çünkü cumhurbaşkanı varken açıklama yapmak hele ki rakam vermek .... Sağlık bakanından gördük fragmanı.
Xelilo 2 ay önce
Bosversene daha bugün memura fakir fukara diyip üstü kapalı sadaka vermekten bahsetti. Nebatik yaratık.
Mustafa 2 ay önce
%60 yapılmazsa eskiden kötü duruma düşer vatandaş
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.