Memurlar 'kamera sistemi' İle Takip Edilebilir mi? | Danıştay'dan Emsal Karar

Kamu personelinin kurum içerisinde güvenlik kameraları aracılığıyla takip edilmesi yer yer gündeme geliyor. Kamera sistemi ile memurun takibi konusunda Danıştay 10. Dairesi emsal bir karara imza atarak kamera görüntülerinin özel hayatın gizliliğini ihlal eder derecede olduğuna karar verdi.

Gündem 26.11.2021, 11:14 26.11.2021, 22:48 Zeynep Elmalı
Memurlar 'kamera sistemi' İle Takip Edilebilir mi? | Danıştay'dan Emsal Karar

Yargı, kamera sisteminin hangi alanlarda kurulacağına ilişkin emsal niteliğinde bir çok karar verdi.

Bu kararların başında ise Kırıkkale Üniversitesi'nde, hizmet binesi içinde ve anfilerde kamera sisteminin kurulmasına ilişkin uygulamayla ilgili açılan dava geliyor.

Üniversitede her alana konulan kameralarla izleme olayını Türk Eğitim sen yargıya taşıdı. Alınan kamera görüntülerinin özel hayatın gizliliğini ihlal eder derecede olduğunu dile getiren sendika, bu görüntülerin ileride başka bir amaçla da kullanılmayacağının bir güvencesi olmadığını savundu.

Mahkeme üniversitedeki uygulamayı yerinde bularak sendikanın açtığı davayı reddetti. Ancak Kararın temyizi üzerine Danıştay BBG uygulaması haline gelen kamera ile izlenme uygulamasına 'dur' dedi.

Böylece, Kırıkkale İdare Mahkemesinin 2014/543 E., 205/162 K. sayılı ve 12.03.2015 tarihli kararı, Danıştay 10. Dairesinin 2015/2995 E., 2018/1736 K. sayılı kararıyla bozulmuş oldu.

DANIŞTAYIN 'BOZMA' GEREKÇESİ İSE ŞÖYLE:

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

'...hizmet binaları içerisinde kamera ile izleme uygulamasının sınırlarını, usul ve esaslarını gösteren bir yasal dayanağın bulunmaması, toplanan görüntülerin ileride başka bir şekilde kullanılamayacağına dair bir güvencenin mevcut olmaması ve üniversite alanı içinde giriş ve çıkışlar gibi güvenlik açısından önem arz eden alanların halihazırda kamera sistemleri ile izlendiği, anfi ve derslikler gibi alanlara yerleştirilen kameraların iş yerinin güvenliğini sağlama amacını aşarak, doğrudan çalışan memurun kendisinin, diğer memurlarla ya da iş sahipleriyle ve dava konusu uyuşmazlık açısından öğrenciler ve öğretim görevlilerinin ilişkisinin ve iletişiminin ve kamu hizmetinin görülmesi sırasında yapılan her türlü haberleşmesinin gözlemlendiği kamera takip sisteminin kurulmasının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği ve bu haliyle temel haklar ve Anayasal ilkelerle bağdaşmaması nedeniyle dava konusu işlemin iptaline karar verilmesi gerekir..'

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
!!!!!!!!!! 2 ay önce
umarım bu yazıyı sarı fırtına kel bülent okumuştur:)))))))))))))
Higuita 2 ay önce
Bence kamera ile değil polis yanına verilip takip edilmeli anca....
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?