PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memura Ödenen Harcırah Ücreti Nakliye Ücretinin Yarısını Bile Karşılamıyor

Memurların iller arası tayinlerinde ödenen harcırah ücretlerinin nakliye ücretinin yarısını bile karşılamadığı belirtildi.

Gündem 07.05.2022, 14:57 Cansu Polat
Memura Ödenen Harcırah Ücreti Nakliye Ücretinin Yarısını Bile Karşılamıyor

Sürekli ve geçici görev yolluk ücretlerinin günümüz ekonomik şartlarına göre iyileştirilerek gerekli yasal düzenlemenin yapılması talep edilirken örneklerle ödenen harcırahlar ve nakliye ücretleri paylaşıldı.

Hürriyetçi Eğitim Sen Ağrı İl Temsilciliği  tayini çıkan memurlara ödenen harcırah ücretlerinin günümüz ekonomik koşullarına göre iyileştirilmesi talebinde bulundu.

Kamu görevlilerinin ikamet adresleri dışındaki hizmet bölgelerine sürekli veya geçici olarak Bakanlığımız tarafından tayin edilmesi sonucu memurun yeni görev yerine gidebilmesi için Devletimiz tarafından memura ödenen sürekli ve geçici görev yolluk ücretlerinin hesaplanmasında kullanılan 31.12.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7344 sayılı 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ekinde yer alan (H) Cetvelinde belirtilen gündelik ücret değerleri günümüz ekonomik şartlarında memurun sadece ev eşyası nakliye masrafının yarısını bile karşılamamaktadır.

Aşağıdaki tablodan anlaşılacağı üzere 8. Derecenin 1. Kademesindeki bekar bir öğretmenin Ağrı İl Merkez İlçesinden İstanbul İli Büyükçekmece İlçesine atanması sonucunda Devletimizin ödediği harcırah miktarı 6 bin 69 TL olarak hesaplanmaktadır. Buna karşın 5 Mayıs 2022 tarihi itibariyle iki farklı nakliye firmasından Ağrı-İstanbul arası ev eşyası nakliyesi için alınan en uygun fiyat teklifi 13 bin 500 TL’dir. Görüleceği üzere verilen harcırah memurun; sadece eşya taşıma masrafının yarısını bile karşılamamaktadır.

Sürekli ve Geçici Görev Yolluk ücretlerinin günümüz ekonomik şartlarına göre iyileştirilmesi, geçim sıkıntısı çeken eğitim emekçilerini bir nebze olsun rahatlatacaktır. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.

Yorumlar (0)
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?