PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memur Toplu Sözleşme İkramiyesinde Yüzde 2 Sınırı Geliyor! Torba Kanun Meclis Başkanlığına Sunuldu!

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan torba kanun teklifiyle memur sendikalarının % 2’sinden daha fazla üye kaydetmiş sendika üyelerine toplu sözleşme ikramiyesi ödenecek.

Gündem 11.12.2022, 13:51 13.12.2022, 12:15 Cansu Polat
Memur Toplu Sözleşme İkramiyesinde Yüzde 2 Sınırı Geliyor! Torba Kanun Meclis Başkanlığına Sunuldu!

AK Parti milletvekillerinin imzasıyla Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına verildi.

Kanun teklifinde sendikal algının güçlendirilmesi ve sendika üyeliğinin desteklenmesi amacıyla kamu görevlilerinin üye olduğu hizmet kolunda % 2’sinden daha az üye kaydeden kamu görevlilerine toplu sözleşme desteği verilecek.

Üyesi Fazla Olan Sendika Üyelerine Toplu Sözleşme İkramiyesi!

Sendikal algının güçlendirilmesi ve sendika üyeliğinin desteklenmesi amacıyla kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde ikisinden daha az üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikalarına üye olan kamu çalışanlarına ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımıyla bulunacak tutar kadar toplu sözleşme desteği,

Kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde ikisinden daha fazlasını üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikalarına üye olan, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ise toplu pazarlık hakkının daha dengeli yürütülebilmesi ve güçlü sendikacılığın temin edilmesi amacıyla ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte toplu sözleşme ile belirlenecek tutarda toplu sözleşme ikramiyesi  Ödenmesi amaçlanmaktadır.

Toplu sözleşme desteği ile toplu sözleşme ikramiyesinin ödenmesinde uygulamada mükerrer ödeme yapılmaması amacıyla toplu sözleşme ikramiyesi ödenen kamu görevlilerine ayrıca toplu sözleşme desteği yapılmayacağı kanun metninde düzenlenmektedir.

Ayrıca maddede üye sayılarının tespitinin nasıl yapılacağı ve toplu sözleşme desteği ile toplu sözleşme ikramiyesinden kimlerin, ne zaman, hangi şartlarda nasıl yararlanacağı belirlenmektedir.

İşte Kanun teklifinin Genel gerekçesinin ilgili bölümü, madde gerekçeleri ve maddeleri..

GENEL GEREKÇE

Sendikal algının güçlendirilmesi ve sendika üyeliğinin desteklenmesi amacıyla kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde ikisinden daha az üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikaları üyelerine toplu sözleşme desteği, yüzde ikisinden daha fazlasını üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikaları üyelerine ise toplu sözleşme ile belirlenecek tutarda toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesi ile buna ilişkin geçiş sürecinin düzenlenmesi amaçlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 11- Uluslararası, Anayasal ve yasal düzenlemeler çerçevesinde temel hak ve özgürlükler kapsamında güvence altına alınmış örgütlenme ve toplu pazarlık hakkının temin edilmesini sağlamak ve kamu çalışanlarının işveren karşısında dengeli bir toplu pazarlık süreci yürütebilmelerini temin edebilmek için daha güçlü bir kamu görevlileri sendikacılığı oluşmasına katkı sunmak amacıyla 375 sayılı KHK’nın ek 4 üncü maddesinde değişiklik yapılması ihtiyacı oluşmuştur.

MADDE 12- Kamu Görevlilerine ödenecek toplu sözleşme ikramiyesi tutan toplu pazarlık masasında taraflarca belirleneceği için uygulamada tereddüt yaşanmaması amacıyla Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmede öngörülen 2119 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda toplu sözleşme ikramiyesi verilmesinin sağlanması için geçici düzenleme yapılmaktadır.

ELEKTRİK PİYASASI KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA VE 375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 11- 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“EK MADDE 4-25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda toplu sözleşme desteği yapılır.

Kamu görevlileri sendikasının kurulu olduğu hizmet kolunda sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az yüzde ikisini sendika üyesi kaydeden kamu görevlileri sendikalarına üye olup aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte toplu sözleşmeyle belirlenen tutarda toplu sözleşme ikramiyesi ödenir. Toplu sözleşme ikramiyesi ödenen kamu görevlilerine ayrıca toplu sözleşme desteği yapılmaz.

Bu madde uyarınca yapılan ödemeler, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz ve ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye payı, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun benzer ödemelerin hesabında dikkate alınmaz.

İkinci fıkraya göre üye sayılarının tespitinde ödeme tarihi itibarıyla 4688 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi gereğince Resmî Gazetede yayımlanan en son tebliğ esas alınır.”

MADDE 12-375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 42-Ek 4 üncü maddenin ikinci fıkrasına göre ödenecek toplu sözleşme ikramiyesi Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmenin yürürlük süresince 2119 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ödenir.”

Yorumlar (34)
GençSağlıkçı 2 ay önce
Malum sendikanın çırpınışları bunlar
Memur 2 ay önce
Sizin gibi ici boş fasülyelerin ayiklaması son derece bu teskilat icin faydalı olacak
hemsire2793 2 ay önce
Siz bunu getirin yine bir şekilde iptal ettiririz. Devletin memurunu ayrımcılığa maruz bırakmanın hiç bir haklı tarafı yok. Sarı sendikalara üye olmuyoruz kardeşim. Zorla mı?
Hemşire zey 2 ay önce
Ne yaparsanız yapın sağlık sen e üye olmayacaz. Kudurun.
Zeus 2 ay önce
Cokta tıııın.
Hemşire 2 ay önce
%1 mahkemeden döndü hâlâ akillanmadilar...
Ali 2 ay önce
Yasayla cikacak devlet merdiven altı sendikalari istemiyor daha nasıl anlatsın devlet
Saglikci 2 ay önce
Amac sendikaların daha güclu olmasi ve bolunmemesi.herkes anladı bir sizin gibi fındık beyinliler anlamadı.
Mutemet 2 ay önce
Gelsin yine sarı sendikalara üye olmayız %2 yi aşan herhangi bir sendikaya geçeriz ve de böyle yapmaları kendi adına kötü olur alt sendikalar birleşir
sağlıkçı 2 ay önce
evt birleşsin 4 düncü konfederasyon olsun bunda sıkıntı yok ama 56 tane sendika ne demek önüne gelen sendika kur 800.veya 1000 üye yap oh kendi ilinde idarecinin yanına bile ulaşamazken sen ankarada nasıl üyeni özlük hakkı savunacan yerinde karar keşke yüzde3 olsa
Memur 2 ay önce
Sizin gibi organizmaları istemiyoruz zaten.
Tufan can 2 ay önce
Bu Kanun çıkarsa iki malum sen'e de geçmem Sırf gıcıklığına Sol sendikaya geçerim
sağlıkçı 2 ay önce
iki sarı sendikaya olmuyorum gerekirse sol sendika diyorsun demek 3 sendikada değilsin sana tavsiyem 500 tl için kendini heder etme sendikanda kal
Sendika coplugu olmustuk 2 ay önce
Onune gelen sendika kuruyordu, her hafta 20 kisi sendikaciyim diye servise geliyor, is yapamaz olmustuk, iyi olmus
zübük 2 ay önce
demekki istifa ve sendika değiştiren sayı artmış ki bublarda %1'den 2 ye çıkarmışlar oda döner mahkemeden son çırpınışlar az kaldı...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.