PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memur Maaşları Yıllar İçerisinde Asgari Ücrete Karşı İşte Böyle Geriledi

En düşük memur maaşının asgari ücrete göre yıllar itibariyle oransal olarak nasıl düştüğünü gösteren tablo yayınlandı.

Gündem 24.12.2022, 01:37 24.12.2022, 02:37 Cansu Polat
Memur Maaşları Yıllar İçerisinde Asgari Ücrete Karşı İşte Böyle Geriledi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 146. Maddesi uyarınca, 2022 yılı Aralık ayı itibariyle en düşük memur maaşının brüt asgari ücretin altına düştüğü ortaya çıktı.

Buna göre, en düşük memur aylığı 2023 yılı ocak ayında %20 civarında yapılacak zamla artırılmış olsa dahi, brüt asgari ücrete göre yıllar içerisinde oransal olarak ciddi anlamda gerilemiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurlara ödeneceği aylık unsurlarının asgari ücretten düşük olamayacağı belirtilmiştir.

Kanunun 146 ncı maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"Bu Kanunun birinci maddesinin birinci fıkrası kapsamına giren memurlar aylık, ücret, ödenek, hizmetle ilgili her çeşit ödeme ve bunların şekil ve şartları bakımından bu Kanundaki hükümlere, aynı maddenin ikinci fıkrası kapsamına giren memurlar özel kanunlardaki hükümlere tabidir.

Memurlara kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve yönetmeliklerin ve amirlerin tayin ettiği görevler karşılığında bu Kanunla sağlanan haklar dışında ücret ödenemez, hiçbir yarar sağlanamaz. (Gençlik ve Spor hizmetleri uygulamasında fiilen görevlendirilecekler hariç.)

(Mülga üçüncü fıkra: 2/11/2011 - KHK-659/18 md.)

(Değişik: 23/2/1995 - KHK-547/9 md.) Bu Kanun gereğince ödenecek aylık, taban aylığı, kıdem aylığı zam ve tazminatlar ile diğer ödemeler toplamının brüt tutarı, bulunulan yerde İş Kanunu gereğince işçiler için tespit olunan asgari ücretin aylık tutarından az olamaz: az olması halinde, aradaki fark memurun diğer özlük hakları ile ilgilendirilmeksizin tazminat olarak ödenir."

'Memur taban aylığı asgari ücretten düşük olamaz' ne demektir?

Yukarıdaki hükme göre; memura ödenecek aylık, taban aylığı, kıdem aylığı, zam ve tazminatlar ile diğer ödemeler toplamının brüt tutarı, bulunulan yerde İş Kanunu gereğince işçiler için tespit olunan asgari ücretin aylık tutarından az olamamaktadır.

Bir başka deyişle sadece aylık değil aylıkla birlikte diğer ödeme kalemlerinin brüt tutarı dikkate alınmaktadır.

12. derecedeki yeni işe giren bir hizmetlinin bazı aylık kalemleri 23 Aralık 2022 tarihi itibariyle şu şekildedir:

İstihaklar- Gösterge ----- Oran ---Tutar

Gösterge Aylığı (12/1)---- 545--- 181.81

Taban Aylığı ----------------------5,221.53

Yan Ödeme Aylığı-------- 500---- 52.90

Özel Hizmet Tazminatı -----44----1,394.13

Ek Ödeme ----------------70---- 2,218.43

İstihaklar Toplamı ----------------9,608.08

Memurun brüt geliri brüt asgari ücretten düşük olmamalıdır!

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurlara ödenecek aylıkların BRÜT tutarının asgari ücretten düşük olamayacağı belirtilmiştir. Asgari ücretin brüt mü net mi olacağına kanunda yer verilmemiştir. Ancak memur aylık kalemleri brüt hesap edildiğine göre asgari ücretin de brüt olarak düşünülmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Brüt asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu?

2023 yılı için uygulanacak asgari ücret brüt 10 bin 8 TL, net olarak da 8 bin 506,80 TL olarak belirlenmiştir.

En düşük memur aylığı asgari ücretin altına düştü!

657 sayılı Kanununda yer aldığı üzere, gazetememur.com taraından yapılan hesaplamaya göre, en alt kısımda yer alan Hizmetlinin brüt ücret kalemleri asgari ücretin altına düşmüştür. Daha önceki yıllarda brüt asgari ücret ile en düşük memur aylığı arasındaki fark yüksek iken şuan 500 TL'ye gerilemiş durumdadır. Yapılacak yüzde 20 civarlarındaki maaş zammıyla birlikte, en düşük memur aylığı brüt asgari ücretin üstüne çıkacak olsa dahi, memurlar karşılaştırmalı olarak ilk kez fakirleşmiş olacaktır.

Karşılaştırmalı olarak en düşük memur aylığı brüt tutarları ile brüt asgari ücret karşılaştırması

Gazetememur.com'un brüt en düşük memur aylığı ile brüt asgari ücret tutarları üzerinde yaptığı karşılaştırmalı tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Yorumlar (8)
Mehmet 1 ay önce
Bu gidişle yıllarca okumanın girilen sınavların anlamı kalmayacak. Herkes asgari ücret alacak!
hemşire 1 ay önce
bizde hep doktora
dr 1 ay önce
doktora laf çarpan yorumdaki arkadaş , hekim dünyada hemşirenin ortalama 3-7 katını kazanır. Bizde 2 bile değil. Fazla konuşma istersen.
Tamer 1 ay önce
Memuru ve emekliyi bu hale getirenler utansın hepsine yazıklar olsun
Kar Şehri 1 ay önce
2023 Asgari ücret en düşük memur maaşını geçti 2023 de asgari ücrete ara zam düşünülüyor. Helal olsun Ergün Atalay helal olsun sana direne direne asgari ücreti memur maaşının üstüne çıkardın. Memur sendikaları hiç orta da yok Okumuş emek vermiş insanlar acınacak hale geldi. Ağlar mısın Güler misin
VHKİ 1 ay önce
Ağlamayın boşuna Memur Sen'e üyelikten Sağlık çalışanı en ön sırada. Öncelikle sendikalarınızdan istifa etmeye bir başlayın bakalım. O zaman görün etkiyi. Çalışma Bakanı söylüyor işte. Memura enflasyon farkı verilecek diye. O da TUİK in enflasyon oranı yersen.
Cemıl Gündüz 1 ay önce
Bazen kelimeler kifayetsiz kalıyor işte devlet tarafından yapılan zamlar sanki açlık ile yapılan mücadelesi bir insanın enerjisi ve EMEGİ GEÇEN hayat mücadelesi bizi hedefe koyup prim yapmaya çalışan bir sürü havada bulup tavada yemek istiyen insanlar var
Neden devlet aciz kalır hala daha anlamış değilim ya çalıştırdığın kişinin haklarını insan hakları bakanı çalışma bakanı sağlık bakanı sosyal bakanı ekonomi bakanı ne işe yarıyor bunlar neden var sadece televizyonda şov için mi yoksa
Yavuz selim 1 ay önce
Yaparsa ak parti yapar...
Memur maaşı asgari ücret oldu..
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.