Maliye Kadın Doğum Uzmanlarını İnceliyor: Cezalar Kesildi, Hekimler Tepkili!

Maliye Bakanlığı özel muayenehane çalıştıran Kadın Doğum ile Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahların geçmiş dönemlere ait faturalarında inceleme başlattı...Bazı cerrahlar milyonluk para cezalarına çarptırılırken, yapılan bu incelemenin bazı ailelerde dramların yaşanmasına neden olduğu öne sürüldü.

Gündem 12.02.2021, 09:43 12.02.2021, 09:47 Güler Sağlam
Maliye Kadın Doğum Uzmanlarını İnceliyor: Cezalar Kesildi, Hekimler Tepkili!

Maliye'nin, ameliyat olmuş hastaların evlerine sarı zarf içinde mektup gönderdiği, telefonla aradığı, kurumlara davet edildiği ve ifadelerine başvurulduğu da belirtiliyor.

Yapılan bu uygulama özellikle özel muayenehane çalıştıran Kadın Doğum ve Plastik Cerrahi hekimlerinin ciddi tepkisine yol açtı.

Tabiri caizse bugünlerde sağlık camiası bu olayla çalkalanıyor...

İddiaya göre, Maliye'nin evlere gönderdiği mektuplar veya telefonla yapılan görüşmeler sonucunda bazı aile içi şiddetin yaşandığı hatta boşanmalara kadar gittiği söyleniyor.

***

"Mahremiyeti ihlal eden uygulamalar olmuş!"

Konu ile ilgili bilgilerine başvurduğumuz Bursa Tabip Odası Genel Sekreteri Op. Dr. Levent Soydiç, Maliye çalışanlarının kişisel verilerin korunması kanuna aykırı işlemler yaptığını belirterek, "Mahremiyeti ihlal eden uygulamaların yapıldığı doğrudur..." dedi.

Genel Sekreter Op. Dr. Soydiç, yaşanan bu olumsuzluklar üzerine Maliye yetkilileri ile oda olarak görüşmeye gittiklerini belirterek şunları anlattı.

"Maliye 2018 yılından bu yana söz konusu yapılan işlemlerle ilgili ülke genelinde bir araştırma başlatmış. Örneğin bir hekim özel hastanede bir sezaryen ameliyatı yapmış. Burada hastaya işlem yapılmış bitmiş. Hasta gelmiş hekimin muayenehanesine hastaya 500 TL, ya da 700 TL'lik bir makbuz kesilmiş. Vergi dairesi yetkilileri dönüp diyor ki, '2018 rayici nedir?' TTB'den onu öğreniyor önce. Bizim aslında asgari ücretli listemiz yok. Tavsiye niteliğinde bir listemiz var. Bu çok önemli. Bu tavsiye niteliğinde olduğu halde bunu asgari ücretmiş gibi kabul edip, 'Bak burada bin 200 TL yazıyor, sen niye 700 TL kestin' diye hekimin üzerine yüklenip geriye dönük yüklü miktarda ceza kesiyor. Hekimlerin yakınması bu. Yani sıkıntılardan biri bu..."

Evet, Genel Sekreter Op. Dr. Soydinç sosyolojik boyutu olan ikinci sıkıntıyı da şöyle anlatıyor:

"Öte yandan hiç istenmeyen olaylar yaşandı. Ailelerin huzuru kaçtı. Adam illegal bir şekilde sevgilisini alıp gelmiş kürtaj yaptırmış, sonra oraya makbuz kesilmiş... Vergi dairesi çalışanları, özel hastane kayıtlarından şahsın telefon numarasına ulaşıyor ve arıyor. Telefona adamın karısı çıkıyor, "Hanımefendi siz şu saatte ve tarihte şu hastanede kürtaj olmuşsunuz. Kaç para ödediniz?" diye soruyor. Kadın da, 'Ne kürtajı? Ben olmadım!" yanıtını veriyor. Vergi dairesi çalışanları, " Ya işte kayıtlarda var!" diye ısrar edince kıyamet kopuyor evlerde. Ya da 'Karıma yaptıracağım' deyip sevgilisini alıp burnuna düzelttirme yapıyor... Makbuzunu da almış... Bir yıl sonra telefon geliyor eve:

TIKLAYIN

'Hanımefendi!  Burun ameliyatı yaptırdınız kaç para ödediniz?' yani böyle bir sürü kişisel verilerin korunması kanununa aykırı bir şekilde işlemler olmuş mahremiyeti ihlal eden uygulamalar olmuş... Doğrudur..."

"Yetkililerle görüştük!"

Genel Sekreter Op. Dr. Soydinç, Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak Vergi Dairesi Müdürlüğü yetkilileri ile görüştüklerini söyleyerek," Bilgi verdik 'Böyle böyle şeyler oluyor' diye. 'Tamam' dediler ve söz verdiler...  Vergi denetmeleri arkadaşları uyaracaklarını söylediler. Olay sönümlenmişti... Esas olayın tetiklenmesi hekim arkadaşların kesilen bu cezalardan aşırı rahatsızlık duymasından kaynaklanıyor... Bunun bir asgari ücret listesi gibi ele alınmasından rahatsızlık duyuyorlar. Öbür tarafı çok çirkin. Evler aranıp, 'Ne kadar ödedin, ne yaptın?' deyip hekim ile hastasının bilgisine ulaşmak çok yanlıştır... Bizim görüşümüz oda olarak budur. "

***

"Tehlikeli boyutlara geldi!"

Öte yandan konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Türk Tabipleri Birliği Özel Hekimlik Kolu Yürütme Kurulu Üyesi Op. Dr. Ömer Buhşem, uygulamanın tehlikeli boyutlara geldiğini, hasta ve hekim arasındaki mahremiyetin ihlal ve ifşa edilmemesi gerektiğini savundu.

Op. Dr. Buhşem şu açıklamada bulundu:

"Son zamanlarda kullanılan usullerin ve yöntemlerin hastalarda ve doktorlarda inanılmaz rahatsızlık yarattığı ve tehlikeli boyutlara geldiği bizlere iletilmektedir. Hastaların evlerine gidilmesi, evde bulunmaları halinde yakınlarına ameliyatları ve tedavileri ile ilgili 'Ne kadar alındı, hangi amaçla gibi?'  soruların sorulması, evlere gönderilen resmi davet zarflarının merak ve endişe uyandırarak evin diğer üyelerince açılması sonucu hasta doktor arasındaki mahremiyetin ortadan kaybolmasına neden olmaktadır. Ayrıca büyük güvensizlik hatta bireyler için tehlike oluşturmaktadır. Bizler mahremiyet deyince kişisel özel bilgilerin sadece etraftan değil, aile bireylerinden, eşlerden, kardeşten gizli tutulmasını anlıyoruz.   Hasta mahremiyeti çok kolay ihlal ve ifşa edilebilecek nitelikte değildir ve anlayış gösterilmesi çok uygun olacaktır..."

***

Şimdii...

Vergi mükellefe ait olduğundan dolayı eksik ya da hatalı beyan edilmesi durumda ne gerekiyorsa yasal çerçeve içinde yapılmalı elbette...

Ama bu uygulama sözün bittiği yerdir bence...

Yorum sizde...

Lale Akasoy / Yeni Dönem

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Adil 2 ay önce
Ben bu hastaların/hasta yakınlarının yerinde olsam; ilk şok geçtikten sonra, hemen bir avukata gider, SGK ile ilintili kişi ve kurumları, “Hasta haklarını ihlalden” dava ederdim. Güzel paralar alırlar.
Katılıyorum 2 ay önce
Özel muayeneleri kapatıp özel hastaneleri açmakla olan aslında vatandaşa oldu...Özel muayene olup devlet hastanesinde tüm işlemini yaptırırken şimdi özelde yolunan tavuklara döndük kimsenin de sesi çıkmaz oldu...Özel muayene de devletin bi kaybı yokken şimdi özel hastanelerde kesilen faturaların hattı hesabı yok...covid tahlili bile en fazla 350 tl iken bakan açıklama yaptı güya vatandaşa iyilik şimdi covid testi paketle beraber 500 liralara ulaştı bakan beyden ses yok...yapilacak herşey vatandaşa empoze edilip sanki güzel şeyler yapılıyormuş gibi gösteriliyo saglik sistemi içler acısı ama vatandaş bunu bilemez...onlar sadece alkışlar oyunu verir...
Vatandaş 2 ay önce
Yıllardır özelde kurulmuş sömürme politikası zaten drlar tedaviden çok para odaklı çalışır oldular artık...şimdi ekonomi kötü dolayısıyla birilerine bu zarar ödetilecek...bu işler böyle bu gun sana yarın bana ama kimsenin ölümden adaletten haberi yok dunya malina tapmaya devam...zor gun de devlet cezalar kesip hazineyi doldurmaya çalışacak sonra ekonomi düze çıkınca drlar ceplerini doldurmaya devam edecek vatandaş da hizmet aldığı için kendini mutlu hissedecek kurulmuş düzen devamkeeee
hemşire 2 ay önce
kesinlikle ve kesinlikle bu hekimlerin hem devlet fazla para veriyor hem de vergi kaçırmaya çalışıyor ülkeden

sonra sağlık bakanı da onlara fazla döner veriyor
Geçmiş 2 ay önce
Bacım her yorumunda doktorlara nefret kusuyorsun.Artık geçmişte acı yaşadığını kesinlikle düşünüyorum terk mi ettiler noldu? Bu nefret döner sermaye ücretleri ile açıklanacak kadar basit değil bu.
Cahilsin 2 ay önce
Senin kurduğun cümleyi .... anladın sen onu, anlatım bozukluğuna bak daha cümle kuramıyor doktorun maaşına, dönerine , muayenehanesine takmış kafayı. Çok istiyorsan geç özele, geç özel muayenehaneye olmaz demi çünkü özelde size asgari ücret veriyorlar ????
Geçecek 2 ay önce
Bacım; bunlar özel çalışan hekimler, ne döner sermayesi? Aklını doktorlarla mı yedin, bir sakin ol. Her ne yaşandıysa, bitti, geride kaldı. Acılar da, üzüntüler de, hayal kırıklıkları da geçecek. At artık içindeki öfkeyi.
PAŞA 2 ay önce
BAŞTA POLİTİKACILAR, İŞADAMLARI, ŞİRKETLER VE TÜM KURUMLARI İNCELEMEK LAZIM BAKIN NELER NELER ÇIKAR ALTINDAN. NERDE O GÜNLER NEREDE???
hemşire erkek bence :) 2 ay önce
o hemşire bayan dediğiniz bence erkek , kıskançlık yaşıyor ben niye kazanamıyorum diye, kazanaacktın biyerleri okuyacaktın bizim suçumuz yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?