Mali Müfettiş, Çankırı Devlet Hastanesindeki Zararı Hesaplamak İçin İş Başı Yaptı

Aylardır basının gündeminden düşmeyen Çankırı Devlet Hastanesinde yapıldığı iddia edilen yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla ilgili devletin tam olarak ne kadar zarara uğradığının ortaya çıkartmak için mali müfettişin işbaşı yaptığı söylendi.

Gündem 19.09.2019, 08:05 08.05.2020, 14:20 Zeynep Elmalı
Mali Müfettiş, Çankırı Devlet Hastanesindeki Zararı Hesaplamak İçin İş Başı Yaptı

saglikpersonelihaber.net olarak Çankırı’da gelişen olayları yakından takip ediyor ve Çankırı Devlet Hastanesinde 'pes' dedirten yolsuzluk iddiası! gibi bir çok başlıkta haberler yaparak kamuoyunu bilgilendirmiştik. İddialarla ilgili olarak Çankırı İl Sağlık Müdürlüğünde yürütülen idari soruşturma sonucunda Devlet Hastanesinde organize bir şekilde yapıldığı iddia edilen yolsuzluk ve usulsüzlük olayına karışan memurlar hakkında idari cezaların verildiği, idari cezalarla ilgili ilgililere tebliğe başlandığı ve ceza alan memurların haklarını yargıda arayacakları konuşuluyor. 

Tüm bu gelişmelerin ardından, ortaya çıkan zararın boyutu tüm kesimler tarafından takip edilirken, zarara sebep olan kişilerden rücu edilmesi konusundaki işlemlerin hız kazandığı öğrenildi. Bunun içinde Çankırı Devlet Hastanesinde yolsuzluk ve usulsüzlükler iddiaları sonucunda ortaya çıkan devlet zararını hesaplamak üzere mali müfettiş iş başı yaptı.

MALİ MÜFETTİŞ PAZARTESİ İŞBAŞI YAPTI

Sağlık İl Müdürlüğünde pazartesi günü itibariyle mesaiye başlayan Mali Müfettişin çalışmalarını tamamlamasının ardından kamu zararının net bir şekilde rakamlarla ortaya çıkması bekleniyor. cakiripostasi.com haber sitesinin iddiasına göre; vesayetçilerin başrollerde yer aldığı yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sonucunda devlet zararının milyonlarca liraya ulaşacağı söyleniyor. Öte yandan skandalı örtbas etmeye çalışan bazı vesayetçi kişilerin Ak Partili siyasilerle görüntü vermeye çalışarak sağlık camiasına karşı güçlü olduklarını göstermeye ve söylentilerin yalan olduğunu yayarak idareyi maslahatlarını sürdürmeye çalıştıkları kulislerde konuşuluyor. 'Yıkılmadım ayaktayım' mesajı ise başta sağlık camiası olmak üzer Çankırı kamuoyunda komik şekilde karşılanıyor.

ÇANKIRI DEVLET HASTANESİNDE NE OLMUŞTU?

Bir sağlık çalışanının ihbarı üzerine Çankırı Devlet Hastanesinde bazı sağlık çalışanlarının nöbete gitmeden nöbet parası aldığı, yine riskli hasta taşıyormuş gibi risksiz hasta taşımalarına rağmen 2,5 yıl boyunca yapılan usulsüzlük ve yolsuzluklar sonucunda yaklaşık 10 çalışanın haksız kazanç elde ederek devleti 500 bin TL zarara uğrattığı belirtiliyor.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Hem hastane yöneticisi hem de sendika yöneticisi olduğu belirtilen bazı idarecilerin kendi sendika üyesi arkadaşlarını koruyarak haksız kazanımın elde etmelerine göz yumdukları ve görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilmişti.

İddialara göre; Sağlık Müdürlüğünce soruşturma derinleştikçe hastane başhekimliğinden bazı arşiv belgelerinin kayıtları ilginç bir şekilde İdari Hizmetler Müdürlüğüne bağlı arşiv odasından Evde Nakil Hizmetlerinde görevli soruşturma geçiren isimler tarafından klasörler halinde alınarak arka çıkış kapısında özel araçla hastane dışına çıkartıldığı kameralar tarafından tespit ediliyor. Beş bin hastanın mahrem bilgileri bu şekilde kurum dışına çıkartıldığı öne sürülüyor.

Daha sonra kurum dışına çıkartıldığı iddia edilen hastaların mahrem bilgilerinin olduğu formlarda tahribat yapılarak evraklarda tahribat yapıldığı da soruşturma sırasında tespit edildiği önemli iddialar arasında yer alıyor.

Soruşturma için istenen 2017-2018 yılı Hasta ve Ambulans Kayıt Nakil defterleri de kaybedildiği söylenerek soruşturma dosyasına verilmiyor. Türkiye’de ise kimsenin aklına gelmeyen model Çankırı’da uygulanıyor. 2017 yılında ayrı ayrı müdürlüklere bağlı birimler olan Evde Nakil Birimi ve B1 İstasyon Acil Sağlık Hizmeti Birimleri, Acil Entegre ATT ve Sağlık Memurları Ambulans Hizmetleri Birimi adını alarak tek yetki altında toplandı. Birimlerin birleşmesi ile birlikte mevzuata aykırı bir şekilde hastanede tedavisi bitmiş nakil hastasını götüren ekipler, 112 acil hizmetlerinde görevli ekipler gibi %50 artırmalı nöbet ücreti almaya başladı. Aynı zamanda 112 acil ekiplerinin aldığı %50 riskli hasta birim farkı da evde nakil hizmeti veren ekiplere ödenerek devletten haksız kazanç elde edilmiş oldu.

Kaynak:cankiripostasi.com

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Bereketli topraklar 2 yıl önce
Akapeye hala oy veren asalaklar bu parti güç kaybetmese hırsızlık çok rahat örtbas edilirdi. Vidanınız rahatmı hala AKP'nin yalakalığını yapanlar.
10
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?