Mahkeme: Pandemi Nedeniyle İzinli Sayılan Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Kesilemez

Öğretmenlerden ek ders ücretlerinin kesilmesi Ankara 6. İdare Mahkemesinden döndü. Mahkeme, uygulamanın 'hukuka aykırı' olduğuna hükmederek yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Gündem 28.04.2021, 09:33 28.04.2021, 10:36 Güler Sağlam
Mahkeme: Pandemi Nedeniyle İzinli Sayılan Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Kesilemez

Pandemi nedeniyle idari izinli sayılan 60 yaş üstü, kronik rahatsızlığı bulunan veya karantinada olduğu için ders yapamayan öğretmenlerden ek ders ücretlerinin kesilmesi idare mahkemesinden döndü. Ankara 6. İdare Mahkemesi, uygulamanın 'hukuka aykırı' olduğuna hükmederek yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme kararı üzerine akıllara Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun geçtiğimiz günlerde verdiği karara çevrildi. Danıştayın laboratuvar ve röntgen birimlerinin % 50 artırımlı nöbet ücreti ödemesini iptal kararı sağlık camiasında tam bir hayal kırıklığı yaratmış, laboratuvar ve röntgen birimlerinde görev yapan sağlık personellerinin artırımlı aldıkları nöbet ücretlerinin geriye dönük olarak istenmeye başlanması moralleri alt üst etmişti..

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitimde yapılmayan dersler için ek ders ücreti ödenmemesini öngören yazısında, ek ders ücretlerinin ödenmesini düzenleyen 2006 tarihli Bakanlar Kurulu kararında yer alan, “görevli öğretmenden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı dersin işlenmemesi halinde ek ders görevinin yerine getirildiği kabul edilir” ifadeleri gerekçe gösterildi.

Uygulama yargıdan döndü

Öğretmenlerin kendileri dışındaki sebeplerle yapamadıkları dersler için ödeme yapılmamasına eğitimciler tepki gösterdi. Öğrencinin katılmaması nedeniyle ek ders ücreti ödenmeyen öğretmeni haklı bulan mahkeme kararının ardından, Ankara 6. İdare Mahkemesi de Türk Eğitim-Sen'in başvurusu üzerine açılan davada dikkat çekici bir karar verdi.

İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu

Anka Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, idare mahkemesi, pandemi nedeniyle idari izinli sayılan 60 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan veya karantinada olduğu için ders yapamayan öğretmenlere ek ders ödenmemesini haksız buldu. Kararda, "Her ne kadar davalı idarece, ek ders ücretlerinin ödenebilmesi için ek ders faaliyetinin fiilen yerine getirilmiş olması (...) ileri sürülmekte ise de, yaş ve sağlık durumu gibi nedeniyle idari izinli sayılan ve hastalık nedeniyle karantinaya alınan personelin görevini yerine getirememiş olmasının kendi kusuru ya da iradesi ile gerçekleşmediği, öngörülemeyen bir salgın hastalık nedeniyle (...) görevin yapılamamış olduğu, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri ile bu durumda olan personelin görevini fiilen yerine getirmiş sayıldığı, mali, sosyal hak ve yardımlar ile diğer özlük haklarının da saklı kalacağı açıkça düzenlendiği" değerlendirmeleri yapıldı. Mahkeme, uygulamanın 'hukuka aykırı' olduğuna hükmederek yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
Doktorbey 5 ay önce
Hangi sağlık çalışanı eylem yaptı hangi sendika adam akıllı tavır aldı. Sağlık bakanlığı zaten düşman oldu bize. Bu işin sonu nereye varacak çocukları alıp işe gidelim. Bakıcı yok kreş yok izin zaten yok. Yazıklar olsun
Mahkeme var 5 ay önce
Mahkeme var sağlıkçının çalışarak alın teri ile kazandığı parayı geri istiyor, mahkeme var öğretmenlerin ek derslerinin kesilme ihtimaline bile dayanamayıp aman ek ders kesilmesin diye karar alıyor. Hakkımızı asla helal etmiyoruz.
kartal 5 ay önce
BİZLERİN YAPTIĞI NÖBET ÜCRETLERİNİ İSTERLER ÖĞRETMENLERİN YAPMADIĞI EK DERSİ ÖDE DERLER BUNUN NERESİ HZ ÖMER İN ADALETİ ŞU PANDEMİ DÖNEMİNDE BİDE
Doğru 5 ay önce
Herkes sendikasının becerisinin karşılığını alıyor, mahkemelere laf etmenin lüzumu yok. Sebep de, sonuç da sağlık çalışanının tercihidir. Kabahati başkasında aramayın.
Sağlık çalışanı 5 ay önce
Çook Yanlış meslek seçtik vesselam...
Sağlıkçılar 5 ay önce
Ulan bizim go** kesip kanımızı alıyorlar yıllardır ne döner sermaye var ne başka bir ödeme adamların neymiş ek dersi kesilemiyor vay anam vay
İsyani 5 ay önce
Bu ülkede ya öğretmen olacaksın ya taksi plakası sahibi bu lobilerin istemediği hiç bir olay henüz vuku bulmamıştır
hıh 5 ay önce
alkışlamaya devam ediyoruz
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?