Koca Topu Başka Bakanlığa Attı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde yüzde 70 hizmet alımı sözleşmesi kapsamında istihdam edildikleri için kadro verilemeyen personelin yaşadığı mağduriyeti soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

Gündem 11.07.2021, 17:25 Zeynep Elmalı
Koca Topu Başka Bakanlığa Attı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde yüzde 70 hizmet alımı sözleşmesi kapsamında istihdam edildikleri için kadro verilemeyen personelin yaşadığı mağduriyeti soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığında halen taşeron olarak çalıştırılan personelin mağduriyetini soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer, önergesinde, “Hastane Bilgi-İşlem, Görüntüleme, Yemekhane, Güvenlik, Sosyal Tesiste görev yapan ve taşeron firmada yüzde 70 hizmet alım sözleşmesi kapsamında kalan çalışan sayısı kaçtır? Bakanlık kadrolarına alınmaları için bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti. 

Önergeyi yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlıkları ve bağlı birimlerde Bilgi-İşlem, Görüntüleme, Yemekhane, Güvenlik ve Sosyal Tesislerde yüzde 70 hizmet alım sözleşmesi kapsamında kalan 12 bin 521 sözleşmeli personelin görev yaptığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca, “Bakanlığımızda sözleşmeli ve taşeron olarak çalışan personelin kadroya alınma iş ve işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir” dedi. 

HANİ TÜM TAŞERONLAR KADROYA ALINACAKTI? 

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise 696 sayılı KHK ile kamuda görev yapan tüm taşeron firma çalışanlarının  kadroya alınacağı açıklanmasına rağmen, çok sayıda kurumda halen taşeron firma adına çalışan on binlerce personelin mağduriyet yaşadığını kaydetti. Karayolları, PTT  kurumunda 30 taşeron firma çalışanı olduğunu belirten Gürer, "Sağlık Bakanlığı'nda da 12 bin 521 taşeron çalışanın bulunması sorunun boyutlarını göstermektedir” diye konuştu.

Sözleşme farklılığı nedeniyle sadece Sağlık Bakanlığında 12 bin 521 personelin taşeron firma adına çalıştığını ifade eden Gürer, “Sağlık kuruluşlarında aynı işi yaptıkları diğer personeller ile hem maaş hem de sosyal haklar bakımında mağdur olan personele bir an önce asli kadro yolu açılmalıdır” dedi.

ÇOK SAYIDA TAŞERON ÇALIŞAN VAR 

Ömer Fethi Gürer, sadece Sağlık Bakanlığı’nda değil, başta Ulaştırma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve KİT’lerde çalışan çok sayıda taşeron firma personeline verilen kadro sözünün de bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Beleş kadro isteyen 2 ay önce
KPSS kapılarında atanmayı bekleyen sahipsiz (dayısız) yüzbinlerce işsiz insanımız varken; muhalefetin taşeronları düşünmesi adaletsizliktir. Hem, hak-hukuk-adalet çığırtkanlığı yap; hemde, taşeronlara beleş kadro iste. Bu ne büyük ikilemdir. Düşüneceksen, fabrikalarda ağır şartlarda asgari ücretle çalışanları düşün. Düşüneceksen, yüzbinlerce işsiz gencimizi düşün. Yandaşları, torpillileri düşünmenin anlamı yok.
HAKLISIN 2 ay önce
SONUNA KADAR HAK VERİYORUM AĞZINA SAĞLIK.
olmalı ama.. 2 ay önce
Kadroya almalarına sözüm yok herkes yarınına emin uyansın fakat kpss olmasa bile ciddi şekilde sınav usulü getirilmeli...
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?