PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Koca: Hekimlerin Hakları İşçi Söylemi İle Kazanılamaz!

Sağlık Bakanı Koca Adıyaman Üniversitesi’nde tıp fakültesi öğrencilerine yönelik yaptığı konuşmada “ücret artışına endeksli bir saygınlık para gibidir, kolay erir” dedikten sonra hekimlerin haklarının işçi söylemi ile kazanılamayacağını aktardı.

Gündem 22.04.2022, 18:01 23.04.2022, 11:04 Cansu Polat
Koca: Hekimlerin Hakları İşçi Söylemi İle Kazanılamaz!

Bakan Koca Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile Üniversitenin Konferans Salonunda bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu.

Koca, hekimliğin aynı zamanda bir iletişim sanatı olduğunu belirterek “bir hastaya hikayesini anlattırmak basit bir iş değildir” dedi. Bölgesel kültüre dikkat çeken Koca, “insanı sosyal yönüyle de tanımak, tekabette ayrı bir üstünlüktür. Buradaki hekimlik pratiğinin böyle bir arka planı olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Sağlıkta şiddet konusuna değinen Sağlık Bakanı Koca şiddet suçlarının failleri arasında tutuklu yargılananların yüksek bir oranı teşkil etmediğini belirterek konuşmasına şöyle sürdürdü:

"Bu çok haklı bir şikayet konumuz. Çünkü adalet talebimiz var. Tüm sorunlarımızın üstesinden gelecek gücün de ileri bir adalet olduğunu biliyoruz. Fakat mevcut duruma bakarak, bazı sendikal yapıların hatta hocaların yaptığı gibi, yargıyı yargılamayın. Hakim ve savcı, önündeki kanunla hareket eder. İşte, birçok şiddet olayında tutukluluğu mümkün ve gerekli kılacak yasal düzenleme şu anda yapılıyor. Bilin ki mesele, inisiyatif meselesi, kanı meselesi değildir. Kanun meselesidir. Kanunla ve sağlık sisteminin rehabilitasyonuyla şiddeti, mesleki risk olmaktan çıkaracağız. Malpraktis kabusuna yakında son vereceğiz. Sizlere ağabey veya abla diyecek olan genç hekimler aynı şartlardan geçmeyecek. Sizler ise belki sadece bunların korkusunu yaşamış olacaksınız. Şiddet olayları kimi bölgelerde daha yoğun. Bunun, sosyal ve kültürel faktörlerle ilişkili olduğunu biliyoruz."

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARI DİYALOGLA ÇÖZÜLEBİLİR

Sağlık Bakanı Koca daha önce Bursa’da yaptığı açıklamada belirttiği gibi sağlık çalışanlarının sorunlarının beş başlık altında toplanacağını ifade ederek şunları kaydetti:

"Temel sorunlarımız 5 başlık altında toplanıyor. Mesleğin saygınlık kaybı, şiddet, malpraktis, ücret başta olmak üzere özlük hakları ve çalışma ortamı kaynaklı olumsuzluklar. Mesleğimizdeki saygınlık kaybı, saydığım sorunların hepsiyle iç içe bir sorun. Fakat sadece onların yol açtığı bir sorun değil. Saygınlık kaybının, güncel sorunlardan çok daha gerilere uzanan yönleri, sosyal değişimle ilgisi var. Hekimlik mesleği eski kuşaklara sunduğu bazı imtiyazları yeni kuşaklara uzun süredir sunamıyor." 

ÜCRET ARTIŞINA ENDEKSLİ SAYGINLNIK PARA GİBİDİR, KOLAY ERİR

Hekimliğin saygınlığı meselesi ile ilgili doğru anlaşılmasını gerektiği noktaları açıklayan Sağlık Bakanı Koca, ücret artışına endeksli bir saygınlığın para gibi kolay eriyeceğini belirterek “saygınlık düz düşünülecek konu değildir” dedi. 

Koca açıklamasının devamında:

"Ücret artışına endeksli bir saygınlık, para gibidir kolay erir. Saygınlık düz düşünülecek konu değildir. Bence, özle ilişkilidir. Ücret madde ise saygınlık manadır. Başkasına borçlu olunmayan saygınlık kaybedilmez. Böyle bakarsak, saygınlığımızı yükseltmenin birçok yönden bize bağlı olduğunu da görürüz. Hekimlerin haklarının işçi söylemiyle kazanılamayacağını görürüz. Böyle bakarsak, hakim ve savcıları rakibimiz değil, refikimiz biliriz. Kimi arkadaşların hakim ve savcılara karşı geliştirdikleri kıyaslama dilinin bizlere verdiği zararı bilmiyorsunuz. İtibar kıyaslanmaz."

Sağlık meslek gruplarının sorunlarının 85 milyon insanıyla Türkiye'nin sorunu olduğunu kaydeden Koca, şunları aktardı:

"Bu ağır sorunlarla mücadelenin salgınla mücadeleden daha az önemli, emek verilmeye daha az değer olduğunu kimse söyleyemez. İki sorumluluğu da üstlenmiş kişi olarak bunu en çok ben biliyorum. Ama sizlerden doğrusu biraz şikayetçiyim. Şiddet suçlarına karşı atılan adımların farkında olmayanlarınız var. Meclis'te, Adalet Komisyonundan geçen düzenlemenin anlamını tam olarak biliyor muyuz? Kasten yaralama suçu 'katalog suçları' kapsamına alınıyor. Bu ne demektir? Kasten yaralama suçu, ceza yargılaması bakımından artık çok daha ağır bir suç olacak. Suçun, 'katalog suçları' kapsamına alınması, tutukluluk için yeterli sebep haline gelecek. Sağlık çalışanını yaralama suçu, kasten öldürme, işkence, intihara yönlendirme gibi çok ağır suçlarla aynı başlık altında toplanıyor. Bir devrimin aydınlığına karşı adeta karartma çabası var.

Malpraktisle ilgili gelişmeler, bir ikinci nevruzla kutlanmalıydı. Çoğu arkadaşımızın bilgisi bile yok. Bunu gittiğim yerlerde sorulan sorulardan anlıyorum. Malpraktis davalarıyla ilgili yasal düzenleme Adalet Komisyonundan geçmiş durumda. Hazırlanan Malpraktis Yasası'nın özü nedir? Hekim, sağlık çalışanı, kasıtlı davranmadığı sürece, uyguladığı tedaviden doğacak problemler sebebiyle artık tazminat ödemeyecek. Malpraktis sorunu kökten çözülüyor. Söylenecek ne varsa hepsinin özeti budur."

Başta ücret olmak üzere, özlük haklarıyla ilgili de bilgi veren Koca, "Sizleri çok iyi anladığımdan emin olun. Bu ülkenin, intern'ine, pratisyen hekimine, asistan hekimine, uzman hekimine, harçlık, 'liracık' değil, geçim kaygısı duymayacağı maaşı vermesi için elimden geleni yaptığımı bilmenizi isterim. Nöbet sorunu tam teşebbüs gerektiren, fakat çözümü iradeleri mevcut şartlarda aşan bir sorun. 36 saatlik nöbet, insani olmaktan dağlar kadar uzak. Çok ağır bir yük. Çalışma süresini maksimum 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz. Ve hakkaniyetli ücret düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz." ifadeleri kullandı.

Koca, Ankara'ya, Bakanlık binasına yeni ödevlerle döneceğini ekledi.

Programa, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mehmet Turgut ile akademisyenler, doktorlar, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar (34)
İsci 1 ay önce
Bu iscilerin ozluk hakki cok iyi, anca cay icip yatiyolar tonla maas aliyolar keske okumayip isci olsaydim
Herkes haddini bilsin ! 1 ay önce
Para gibidir kolay erir derken ki para türk lirası mı ? Yoksa bence en önemli sorun para çünkü ! Birde kıyaslama yapmayın derken zaten hiç bir doktor kıyaslama yapmıyorki bizim yaptığımız aşağılama,ben her sınav derece olacam 36 saat calışcam 10 nöbet tutucam kim benden fazla maaş alıyormuş tabi ki şu bile bunu aliyorsa biz niye bunları yaptık diyicez !
Doğruları konuşalım 1 ay önce
Sn. Bakan bizim milyarlık servetimiz, hastanelerimiz yok. Malikanede oturmuyoruz. Bakmakla yükümlü olduğumuz çocuklarımız ve düz memur maaşından az fazla maaşımız var. Enflasyon senede yüzde 200. Siz bize yıllarca 3-3.5 zam verdiniz. Bu sene yüzde ise yine enflasyon altı yüzde 30 zam. Beylik sözleri markette alışveriş çeki yerine geçmiyor
Sedat 1 ay önce
lan bırakkk
Uz dr 4 hafta önce
Peki öyle olsun sayın bakan da zam ve hak dediğin şey çocuk kandırır gibi sürekli erteleyerek mi olur bunu da söyleseydiniz
YUMURTACI 1 ay önce
AÇIZ LAN AÇIZ. BİZİM HASTANELER ZİNCİRİMİZ YOK, BİMDEN A101DEN İNDİRİM KOVALIYORUZ. HERŞEYİN FİYATI EN AZ 2 KAT ARTTI, DOKTORA VERECEĞİNİZ 2 KUŞURU MARİFET GİBİ ANLATIP SAKIZ GİBİ UZATTIKÇA UZATTINIZ. İTİBARMIŞ. HANİ İTİBARDAN TASARRUF OLMAZDI, VERİN LAN DOKTORUN PARASINI. KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRIYORSUNUZ
doktor 1 ay önce
sendika grev kararı alınınca, bül bül gibi şakımaya başladılar, aman oylar gitmesin, doktorlar umurunuzda olsa daha bu raddeye varmadan bir şeyler yapardınız diğer meslek guruplarına yaptınız gibi, doktorlar eğitimli, sesleri çıkmaz, vur başına al lokmayı tabii..
Prm Att 1 ay önce
Kalan sağlık çalışanları insan değil Dr cum sadece onların haklarını savun. Yalandan da olsa bir cümle içinde bile kullanma . . .
Lafebesi 1 ay önce
Saygınlık sizin olsun makam şan şöhret sizin olsun hakkımız olan ücreti verin başka ihsan a gerek yok, yıllardır mıy mıy mıy
Realite 1 ay önce
Bu ülkenin, intern'ine, pratisyen hekimine, asistan hekimine, uzman hekimine, harçlık, 'liracık' değil, geçim kaygısı duymayacağı maaşı vermesi için elimden geleni yaptığımı bilmenizi isterim.
Hekim olarak teşekkürler, olur olmaz.
Hemşire 1 ay önce
Ben 4 d li işçi olmak istiyorum . Yeminle . Çok iyi temizlik yaparim. Cimere yazdım. Red geldi. Kamu denetçisi sine yazicam. Yogunbakim da calismaktansa temizlik personeli olurum. Bunun için gerçekten uğraşıyorum. Doktorumuz da tıbbi sekreter olmak istiyorum diye yazdı. Onada olumsuz geldi. Kamu denetçisi ne ve obdusman yazicam bakalım. Yüksek lisans yapmıştım bı faydası olmadı. Tez yazmakla uğraşmak yanıma kaldı. Temizlik personeli olurum stres yok. Hasta tedavi , pozisyon ver derdi Yok. Odaları temizler. Atıkları toplarim. 12,13 bin TL alırım otururum. Gece vardiyası farkida var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?