Kişisel Sağlık Verilerinin YSK'ye Verilmesine Soruşturma Bile Açılmamış!

31 Mart seçimlerinde Ak Parti’nin engelli vatandaşlara ilişkin verilere ulaşması tartışma yaratmıştı.

Gündem 30.01.2020, 10:32 30.01.2020, 10:35 Güler Sağlam
Kişisel Sağlık Verilerinin YSK'ye Verilmesine Soruşturma Bile Açılmamış!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul seçiminin iptali için AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunduğu vatandaşların kişisel sağlık verileriyle ilgili “Bakanlığımız tarafından veri paylaşılmamıştır” açıklamasını yaparken, söz konusu olayla ilgili herhangi bir idari soruşturma bile açılmadığı belirlendi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Sağlık Bakanlığı’nın, kişisel sağlık verilerinin bir siyasi partinin erişimine açılmasına ilişkin idari soruşturma dahi açmaması endişe vericidir” diye konuştu.

CHP’li Özel, Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 16 Nisan 2019 tarihinde AKP tarafından bavullar eşliğinde YSK’ye İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin sunulan itiraz dilekçesinde, özel nitelikli kişisel veri statüsünde olan verilerin yer aldığını anımsattı. Özel, bir siyasi partinin yasaya aykırı olarak devlet hastanesi raporlarına eriştiği ve kişisel sağlık verilerini elde ettiğinin açığa çıktığını, bu verilerin nasıl elde edildiğini ve bu konuya ilişkin bir idari soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sormuştu. 

Sağlık Bakanı Koca, önergeye verdiği yanıtta; “Bakanlığımızca kişisel veri veya kişisel sağlık verisi olarak değerlendirilebilecek hiçbir veri siyasi partiler ile paylaşılmamıştır. Bakanlığımız tarafından herhangi bir siyasi partiyle kişisel veri paylaşılmamıştır” ifadesini kullandı. Bakan Koca, bu konuyla ilgili bir soruşturma olup olmadığı konusunda ise başka bir konuyla ilgili bir personel hakkında soruşturma yürütüldüğünü bildirdi. Başka bir deyişle AKP’ye sağlık verilerinin paylaşılmasıyla ilgili bir soruşturma bulunmadığı ortaya çıktı. 

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

YASAYA GÖRE YASAK

Bakan Koca’nın verdiği yanıtı değerlendiren CHP’li Özel, özel nitelikli kişisel verilere ilgilinin açık rızası olmaksızın erişilmesinin yasaya göre yasak olduğunu, sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verilere ise yalnızca kamu sağlığının korunması, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi gibi durumlarda rıza olmadan erişebileceğini anımsattı. 

Özel, “Devlet hastanesi raporlarını da içeren kişisel sağlık verilerinin toplanması, temin edilmesi ve dilekçeyi hazırlayan siyasi partiye verilmesi, anayasa ve kanuna açıkça aykırıdır” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili idari bir soruşturma dahi açmamasının endişe verici olduğunu kaydeden Özel, “Bu verilerin paylaşılmasını bakanlık yapmadıysa kimin yaptığı, bu sağlık verilerinin AKP’ye nasıl verildiği konusunun açığa çıkarılması gerektiği ortadadır. Bu açığa çıkmazsa vatandaşlarımızın hiçbir kişisel verisi güvence altında değil demektir” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:Cumhuriyet

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?