Kim Haklı? Sağlık Bakanlığı mı İşçiler mi? Ortalık Karıştı

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 il Valiliğine gönderilen yazıyla taşerondan kadroya alınan işçilerin 3 vardiya şeklinde çalıştırılması istendi. Bakanlığın yazısının ardından Hastanelerde yeni vardiya listeleri Genelge'ye göre düzenlenmeye çalışılırken işçiler bu duruma bir hayli kızgın.

Gündem 30.09.2021, 13:23 30.09.2021, 13:47 Zeynep Elmalı
Kim Haklı? Sağlık Bakanlığı mı İşçiler mi? Ortalık Karıştı

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan sağlık işçileri Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “İşçi  Çalışma  Esasları” konulu Genelgeye tepkileri sosyal medyadan getirmeye devam ediyorlar.

HER GÜN MESAİYE GELİNİR Mİ?

Çoğu işçi "ek iş yapıyoruz" yada "her gün hastaneye mi gideceğiz" yönünde tepki gösterirken, Öz Sağlık-İş sendikası Genel Başkanı Devlet Sert Mahkemeyi işaret etti. Toplu İş Sözleşmesi ile önemli kazanımlar elde ederek ortalama 4.400 TL net maaş + ikramiye + tediye vb. yan ödemelerle ücretleri artırılan işçiler, 12 yada mevzuatta yeri olmamasına rağmen 16 saatlik çalışma düzeni istiyorlar. Özellikle akşam 20.00'den sonra mesai yapan işçilerin +500 ile +800 TL arasında gece farkını yeni Genelge nedeniyle alamayacakları ileri sürüldü. 


Sağlık Bakanlığı 4 D'li Sürekli İşçilerin Geriye Dönük 11 Bin Liralık Fark Bordrosu Yayımlandı - TIKLAYIN


Başkan Sert konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

“Sağlık Bakanlığı  Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ve uygulanmak üzere  81 ile gönderilen “İşçi  Çalışma  Esasları” konulu yazı, ne tarafından bakarsanız bakın, hukuka, imzalanan toplu  iş sözleşmesine ve  evrensel sendikacılık ilkelerine, bu manadaki  bütün  uluslararası  belgelere aykırı  bir yazı ve  uygulama imkanı  bulunmayan, bulunsa dahi Türkiye genelinde iş barışını bilerek ve doğrudan baltalamaya dönük bir yazıdır.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan sağlık işçilerinin alın terini  gasp etmeye, emeklerinin karşılığı ücrete göz dikmeye matuf böyle bir yazının hukuki geçerliliği bulunmamaktadır.

İllere gönderilen yazının satır aralarında oluşan GECE ZAMMI ÖDEMEYİN talimatı, her türlü gizlemeye rağmen  açıkça  görülmektedir.

Gece Fazla Çalışma  Ücretinin ve Gece Zammının ayrı ayrı düzenlendiği Toplu  İş sözleşmesine imza  atan Bakanlık, hemen ardından kendi imzasını  hiçe sayarak böyle bir tebligat ile sonuçları itibariyle devleti milyonlarca lira zarara sokacak bir kamu zararını başlatmaya çalışmaktadır.

Özellikle salgınla mücadelede en ön saflarda yer alan sağlık işçilerinin alın terinin karşılığını gasp etmeye dönük bu girişimi Sendika  olarak hukuki zeminlere taşıdık.


4 D'li Sürekli İşçilerin 14 Günlük Bin 931 Liralık Fark Bordrosu Yayımlandı - TIKLAYIN


İŞÇİLERİN TEPKİLERİ

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
.............. 3 hafta önce
BANKAYA PARA YATMIŞ, KOŞUN ALIN. HAZIR EKMEK DÜŞMANLARI. ÇALIŞIN BİRAZ.
Sağlık memuru 3 hafta önce
Biz sağlık personeli olarak yıllardır bayram tatil hafta sonu demeden bakanlığın istediği ve uyguladığı her vardiya şekline göre çalışıyoruz çalışmamız da çok doğal çünkü hizmet üretmek zorundayız bakanlık bizi hizmet üretmemiz için istihdam ediyor işçi arkadaşların bu tepkisi bu konudaki tepkisini anlamakta güçlük çekiyorum bakanlık sizi istediği gibi çalıştıramayacak ve sizden yararlanmayacaksa o zaman sizi neden istihdam etsin bu soruyu kendinize sormanızı öneririm …..
can 3 hafta önce
neden kızgınlar anlamadım sonra mahkemeye gidiyorlar fazla mesai verin diye, hakkımızı istiyoruz diyorlar, hak alırken iyi hak olanı uygularken anlamadım
Attci 3 hafta önce
Tabi ek iş yapıyorsunuz işinize gelmiyor.Devletin işini ikinci iş olarak görüyorsunuz gelince yorgun oluyorsunuz sonra şöför yorgun personel yorgun.. Ek iş yapanlara sözüm yok geçim zor anlıyoruz bizim zorumuza giden torpille hak etmediği işe girenlere bunu böyle bilin...daha fazlasını hak ediyorsunuz tabi ama o torpille girip diğer insanların haklarını gasp edenler söyleyin bana fötöcülerden ne farkınız var..
Bjk 3 hafta önce
Adam ların aldığı paraya bak 3. Dereceyim ben alamıyorum. Yuh olsun
Kara yel att 3 hafta önce
Sen nasıl bir sendika başkanısın ki işçilerin günde 8 saatten fazla çalıştırılamayacağını bilmelisin mevzuatta yeri olmayan çalışma sisteminde çalışmak istiyorsunuz sonra bizi mevzuata uygun çalıştırmadı diye devlete suç bulacaksınız...........
Cahilsin.. 3 hafta önce
Yahu akıl yoksunu ne çok insan var... haberi oku önce diyor ki imza atıyor sonra vermiyorum diyor hani şu yırtına yırtına ağladığınız 3600 ek gösterge ve ek ödeme varya aynısı işte..
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?