Kılıçdaroğlu: Yoğun Bakım Hemşiresine 7 Lira Ücret Yattı!

Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi üzerinde konuştu.

Gündem 07.12.2020, 19:23 07.12.2020, 19:29 Güler Sağlam
Kılıçdaroğlu: Yoğun Bakım Hemşiresine 7 Lira Ücret Yattı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kovid-19'la mücadeleye ilişkin, "Doktorların, sağlık çalışanlarının başarısını kendinize mal etmeyin. Onlar kim ne derse desin bu ülkenin aydınlık insanlarıdır. Onlar günün 24 saatinde çalıştılar." dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi üzerinde konuştu.

"Kovid-19 salgınından ve başarıdan söz edildiğini" söyleyen Kılıçdaroğlu, "Başarı kime ait? Sağlıkçılara. Sağlıkçılar kim? Cumhuriyet'in yetiştirdiği, en başarılı öğrencilerin gittiği tıp fakültelerinden mezun olanlar. Başarı var. 24 saat çalıştılar. Çocuklarını bile görmediler, ailelerine bile rahatlıkla gidip görüşemediler, konuşamadılar. Sağlıkçıların başarısını hep beraber alkışladık. Onlar başarılıydı." diye konuştu.

"Sağlıkçıların önüne hastaları gönderen, önlemi almayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yanlış, eksik bilgileri verenin kim olduğunu" soran Kılıçdaroğlu, "Defalarca söyledim, saygın bir devlet vatandaşına yalan söylemez. Doğru bilgiler vermediniz. Israr ettiler. Türk Tabipleri Birliği söyledi, 'ölümler daha fazla.' Türk Tabipleri Birliği'ni neredeyse linç edecektiniz. Ne oldu, kim doğruyu söyledi? Türk Tabipleri Birliği." ifadelerini kullandı.

Salgını önlemek için önlem almanın siyaset kurumunun, hastayı iyileştirmenin de sağlık kurumunun görevi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sağlık kurumunun üzerine düşeni yaptığını, siyaset kurumunun serbest bıraktığını savundu.

"Neden önlem almadınız, hangi gerekçeyle mitingler düzenlediniz, hangi haklı gerekçeyle Avrupa'da birinci olduk?" sorularını yönelten Kılıçdaroğlu, "Doktorların, sağlık çalışanlarının başarısını kendinize mal etmeyin. Onlar kim ne derse desin bu ülkenin aydınlık insanlarıdır. Onlar günün 24 saatinde çalıştılar." dedi.

Kılıçdaroğlu, sağlıkçıların hiçbirinin AK Parti'li olmadığını, tamamının devlet memuru olduğunu belirterek, "Sağlıkçıların içinde her partiye oy veren insanımız var. Yapmamız gereken bütün sağlıkçıları alkışlamaktır. 24 saat çalıştılar." diye konuştu.

TIKLAYIN

"Gerçeği görmek istemiyorsunuz"

"Siyaset kurumu olarak sağlıkçılara birer aylık maaş ikramiye verelim." önerisinde bulunduklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, ancak sağlıkçılara birer maaş ikramiye verilmediğini ifade etti.

Bir yoğun bakım hemşiresi ve sağlık çalışanlarıyla video konferans yöntemiyle konuştuğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Yoğun bakım hemşiresinin geçen ay banka hesabına yatan para kaç lira biliyor musunuz? 7 lira. Bu kadar adaletsizliğin acaba farkında mısınız? Vicdani kanaatinizi ölçün, bir yoğun bakım hemşiresiyle konuşun. Bu bile yapılmadı. Üzgünüm, gerçeği görmek istemiyorsunuz. Acı ama gerçek bu." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dünyada en kötü yönetilen 4. ülke olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, "Ben demiyorum, bütün dünya söylüyor. Siyaset kurumu, siz önlem aldınız da biz karşı mı çıktık? Kovid-19 olayı çıktığında iktidarı 1,5-2 ay asla eleştirmedik. Nelerin yapılması gerekiyorsa tek tek onları saydık. Çünkü sorun parti sorunu değil; sorun Türkiye sorunu, sorun dünyanın sorunu." değerlendirmelerinde bulundu.

"Sorunu yaşayanı dinlemediniz"

Kovid-19 dolayısıyla hükümetin stratejisini eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Stratejinin şöyle olması lazım; sağlık dolayısıyla salgını önleyecek önlemler alınacak. Ekonomik sorun çıkacak, ekonomik sorunu giderecek önlemler alınacak. İşsizlik sorunu çıkacak, işsizliği önleyecek önlemler alınacak. Bu stratejiyi uyguladılar mı? Uygulamadılar. Yol da gösterdik. Dedik ki bakın, bunu öğrenmek istiyorsanız Ekonomik Sosyal Konseyi toplayın. O insanların her biri bu sorunla karşılaştılar. Onlardan sorunu ve çözümü de dinleyin. Sonra siyaset kurumu olarak siz yaparsınız veya yapmazsınız. Ama sorunu yaşayanı bir dinleyin. Dinlemediniz.

TOBB'un başkanını, bilmem neyin başkanını çağırdınız. Doktoru var mı? Yok. Çiftçisi var mı? Yok. Esnafı var mı? Yok. Peki bu sorun nasıl çözülecek? '156 ülkeye yardım yaptık.' '9'u uluslararası kuruluşa yardım sağladık.' Allah aşkına kendinize şu soruyu sormadınız mı? İktidar 5 maskeyi dağıtmak için aylarca kendi içinde tartıştı. Biz de dağıtmak istedik. 'Vay CHP'li belediyeler nasıl dağıtır, engel olalım.' Siz Kovid'le mücadele edeceğinize CHP'li belediyelerle mücadele etmeye başladınız. Akıl alacak şey değil. Kaldı ki CHP'li belediyeler sadece CHP'lilere yardım yapsa ben de kızarım, sizin de kızma hakkınız var. 'Herkese eşit davranacaksınız.' Bunu söyledik."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Hemsireler sağlık memurları 2 ay önce
20 yıldır her seçimde oy verdim verdik sağlık çalışanları olarak 20 yıldır bizlere hiçbir iyileştirme zam yapmadıkları gibi hep geriye gittik kamuda en düşük maaşı alır hale geldik 20 yıldır bizleri gormeyeni 1 defacik bizlerde seçimlerde görmezsek birşey olmaz kimse kızmaz herhalde seçimde ak kara belli olacaktır
Atalarının İzinde 2 ay önce
Yalancının dicem de sizin yüzünüz de kızarmaz vicdanınızda sorgulanmaz senin 7/24 yıllardır sağlık sitelerinde fitne çevirdiğini sayfalarca yorum yaptığını öğrenmeyen kalmadı kimi kandırıyorsun zübük aklınca algı mı yapıyorsun
hemşireler 2 ay önce
Ak parti her kesime zam iyileşme yaptı bir biz sağlık çalışanlarına zam yapmadı.1) hükümete devlete karşı duran meydan okuyan akademisyenlere direk zam yaptılar 1000 TL ile 2000 TL arası 2) askerlere 450 TL ile 950 TL arası zam yaptılar 3) hükümete karşı olan doktorlara sabit ödemelerine zam yaptılar emekliliğe yansıttılar döner sermaye oranlarını artırdılar. 4)her fırsatta hükümeti tehdit eden karşı duran işçiler e en güzel şekilde zam yaptılar 5)yargıya zam yaptılar 6) öğretmenlere zam ve ek ders ücretleri artırdılar niceler var niceler yaz yaz bitmez ancak Gerçek şu ki işin garip tarafı kim kendisi ne hükümete karşı ise bir ödül ile bir zam ile odullendirilmis görülüyor ancak durmadan çalışan sabir ederek elbet zamanı gelince bu çabalarımızı hakkını verir diye düşünerek tam 20 yıl geçti hiç bir şey yapılmadı ne zam ne başka bir iyileştirme o zman bizlerde madem böyle seçimi bekler gereğini yapariz
veremli 2 ay önce
7 tl az değil,halk ekmekten 7 tane ekmek alınır. Ama 7 tl'ye oy verilmez!!!!
sağlık çalışanları 2 ay önce
20 yıldır herşey para zam değil dedik ülke vatan millet dedik ancak 20 yıl oldu 20 yılın sonunda kamuda en düşük maaşı alır hale geldik artık zorunuza gider oldu bir polis bir öğretmen bir astsubay bir zabıta bir bekciden bir vb vb mesleklerden çok ama çok düşük maaş alıyor olmamiz artık yeter dememize neden oldu bu meslekler 6000 TL den aşağı maaş almazlarken bizlerin maaşı 4000 TL ile 4500 TL arası bunun neresi adalet ve kalkinma dir.bu meslekler den daha mı değersiz iş yapıyoruz da daha mı az çalışıyoruz da bu kadar düşük maaş alıyoruz.diplamasi ise diploma çalışmaksa herkesten çok çalışıyoruz ölüm se ölüm şehid sayilmiyoruz şiddetle en fazlasını yaşıyoruz vbvb ama karşılığı olmamıştır hükümet nezninde artık seçim de bizleri 20 yıldır gormeyeni bir defa da bizler görmezlikten geliriz olur biter
sağ mem 2 ay önce
Sağlık çalışanları hemsireler sağlık memurları teknisyenleri 20 yıllık ak parti oy vermiştir doğrudur ancak artık o devir geçti bitti artık bu süre boyunca kamuda en düşük maaşı alır olduk hep geriye gittik döner sermaye sıfır TL oldu kısaca bu seçimi iktidarı sağlık çalışanları in oyları belirleyecek ha bu Kılıçdaroğlu na CHP oy vereceğimiz anlamına gelmez CHP en son seçenektir namusu adına yemin edip işten çıkarmalar örneği.ama iktidar akp bilmelidir ki sağlık çalışanları kendilerine küsmüş bir kin ile seçimi beklemektedir artık gerisini ak parti dusunsün
Bjk 2 ay önce
Bütçede para yok ekonomi kötü dediler ise dahi gitmeyen insanlara ek ders verdiler işimiz zor diyen asker e polis zam üstüne zam verdiler peki sağlık çalışanın işi kolay mi savaş olur sağlıkçı sel olur sağlıkçı salgın olur sağlıkçı salgın olur sağlıkçı karşılığında koca bir sıfır artık emeklerimizin karşılığını istiyoruz
Hemşireyiz 2 ay önce
Yazık şuan aktif çalışan doktor ve hemşilerij olduğu yerde her sene maaşımız Eridi gitti bizler 4 yıllık lisans mezunları geldigimiz hale bak masa ması memur bile bizden değerli ! Ayıptır
Mustafa 2 ay önce
Sağlık çalışanlarını rezil durumuma düşürenleri biz de vereceğimiz oylarla rezil duruma düşüreceğiz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?