PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kasım’da Baskın Seçim mi Var?

Parlamento muhabiri Murat Polat, Ankara kulislerine yansıyan “kasımda baskın seçim” iddasına bugünkü köşe yazısına taşıyarak detayları aktardı.

Gündem 23.05.2022, 11:02 25.05.2022, 17:15 Cansu Polat
Kasım’da Baskın Seçim mi Var?

Murat polat köşe yazısında;

Ankara kulislerinde bir kez daha baskın seçim tartışmaları konuşulmaya başlandı.

Bu iddiaları taşıyanlara göre, AK Parti milletvekilleri tedirgin. Listeye giremeyeceğini anlayan bazı vekiller muhalefet partileri ile temasa geçti. Şayet bu iddia doğruysa oldukça dikkat çekçi bir gelişme.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her ne kadar seçim zamanında yapılacak dese de siyaset kulislerinde önümüzdeki kasım ayında sürpriz bir seçim kararı alınacağı iddiasını konuşmaktan vazgeçmiyor. 3600 Ek Gösterge, asgari ücret zammı, öğrenci affı ve emekliye temmuz ayında seyyanen zam yapılması gibi beklentiler, erken seçim yapılacağı hatta hükümetin kendini güvende hissettiği anda bir baskın seçime giderek, muhalefeti gafil avlayacağına dönük yorumların sayısının artmasına neden oluyor. Ancak muhalefet milletvekilleri de kasım ayında baskın seçime gidileceğini epeydir dillendiriyor. Muhalefet hükümetin EYT'lilere emeklilik hakkını getirmeyi planladığını ve bunu erken seçimdeki en büyük silah olarak da kullanmayı düşündüğünü uzunca bir süredir her platformda konuşuyor.

***

Erdoğan bir yandan ekonomiyi düzeltmeye çalışıyor bir yandan da milletvekilleri listesini şimdiden hazırlıyor. AK Parti, önümüzdeki seçimlerde en az 250 milletvekilinin ismini çizecek. Yıpranan ve halktan kopuk olan bazı milletvekillerine listede yer verilmeyecek. Erdoğan özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde milletvekili listelerine önem verecek, HDP'nin önüne geçmek için bu bölgelerde milletvekili listesi yenilenecek ve mevcut vekillerin çoğu liste dışı kalacak.

***

AK Parti'de genel merkezden ilçe teşkilatlarına varıncaya değin milletvekili listelerinin yenilenmesini isteyen çok sayıda isim olduğunu biliyorum ve tabandan gelen talep doğrultusunda listelerin şekilleneceği konuşuldukça vekillerdeki rahatsızlığın da arttığını uzun süredir bu köşeden sizlere duyuruyordum. "Seçimlere mevcut vekillerle gidersek istediğimiz oyu alamayız halkın tepkisini üzerimize çekeriz" diyen AK Parti kurmayları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına en az yüzde 51 oyla yeniden seçileceğine inanırken, milletvekilli seçimlerinde ciddi sıkıntılar yaşanacağını düşünüyor. Buna gerekçe olarak da tabanla vekiller arasında yaşanan kopukluğu gösteriyorlar.

***

Önümüzdeki genel seçimlerde bürokrat adaylara da yer verileceği, Cumhurbaşkanı'nın mevcut vekiller hakkında araştırma yaptığı da AK Parti kulislerinde konuşulan arasında. Dikkat çekici bir diğer bilgiyse Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde milletvekillerinin yüzde 80'ni listeye giremeyeceği yönündeki iddialar. Önümüzdeki günlerde seçim kabinesinin kurulacağı iddiasını dillendiren kesimlere göreyse, birçok bakanın koltuğunu kaybedeceği ve atanacak yeni bakanların çoğunluğunun da eski milletvekillerinden oluşacağı bu seçim kabinesi kısa bir süre sonra açıklanacak. Ardından da AK Parti Genel Merkez bürokrasisine el atılacak ve koordinatörler ve üst düzey yöneticiler olmak üzere çok sayıda kişi ya görevden alınacak ya da başka bir göreve kaydırılacak.

Ankara'da bu yaz sıcak gelişmelerin yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar (10)
feyza 1 ay önce
GELİYOR GELMEKTE OLAN, GİDİYOR GİTMEKTE OLAN. HAYDİ HAYIRLISI.
Sağlıkçı 1 ay önce
İnşAllah İnşAllah erken seçim olur, )))) ;)
diş 1 ay önce
6 benzemez aralarında birlik yok tek dertleri reis gitsin bize hayırmı gelir enkaz devraldık diyecekler içlerindeki açları doyuracaklar sonra gene seçim
İlahi Adalet 1 ay önce
İlahi adalet tecelli edecektir İnşAllah! O seçim bir gelsin herkes gereğini yapacaktir. Ekonominin dibe vurduğu bir dönemde herkes en doğru kararı verecektir.
Vatandaş 1 ay önce
Aslı olmaz Haziran 2023 de olacak çünkü şeçim yasası çıkarıldı baraj aşağı düşürüldü erkene alınırsa yasa yürürlüğe girmeden yapılmış olur ve önceki yasa geçerli olduğundan baraj ve diğer değiştirilinen geçersiz sayılır denmekte
diş TEK 1 ay önce
Ne olacak seçim olsa ne değişecek
28 yıllık memurum gelen gideni arattı
Memur 1 ay önce
Meliyor melemekte olan gelemiyor ...
Yilmaz 1 ay önce
Uydurmayın kardeşim seçim kanunu değiştikten sonra 1 yıl gerekiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?