Kamuda Değişiklik Kararnamesi Yolda!

Kamu iş ve işlemlerini hızlandırarak vatandaşa kolaylık sağlanması amaçlanan kararname taslağında sona gelindi. Yapılacak düzenlemeyle veri paylaşımının neredeyse tamamı dijitale devrediliyor.

Gündem 12.09.2019, 10:22 Zeynep Elmalı
Kamuda Değişiklik Kararnamesi Yolda!

Yapılan başvurularda, başvuru tarihi itibariyle 30 gün içinde işlemin neticelenmesi esas alınıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin üzerinden geçen 1 yılın ardından yapılan değerlendirmelerde sistemde tıkanan noktaların yanında, vatandaşa kolaylık getirecek bir takım çalışmalara da imza atılmaya çalışılacak. Taslaktaki en önemli değişiklik ise kamuda vatandaşın iş ve işlemlerini hızlandıracak önlemlere öncelik verilmesi.

TASLAK BİTTİ, GÖRÜŞLER ALINIYOR!

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Cumhurbaşkanlığı bürokratları tarafından uzun zamandır üzerinde çalışılan taslak ilgili kurumların görüşü alınmak üzere dağıtım yerlerine gönderildi. Taslak genel itibariyle incelendiğinde, hesap verilebilir devlet anlayışı merkezli, kişi beyanı ve memnuniyetini öncelikli alan, daha şeffaf bir kamu yönetimin ortaya konulmasını esas alıyor. Kamuda yapılan iş ve işlemlerde hızlı, kaliteli, adil, dijital ortama aktarıma uygun, hazineye düşük maliyeti olan işlemlere öncelik veriliyor.

30 GÜN ZORUNLULUĞU GELİYOR

Kamuda vatandaşın işlemleri yapan idarenin görev tanımları sadeleştirilerek daha net ifadelere yer verilirken,  Kamuya yapılan başvuruların süratle cevaplanması esas alınarak, ilk başvuru yapılan idarece sonuçlandırılması amaçlanıyor. Uzun bürokratik yazışmalarla ortaya çıkan geç cevap verilmesi dönemini geride bırakmak isteyen düzenlemeyle, başvuru sahibine istediği cevap konusunda en geç 30 gün gibi kısa bir süre içinde cevap verilmesini öngörüyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?