PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Kamu Denetçiliği Kurumu Sağlık Müdürlüğüne ‘Temizlik Personeli Başka Alanlarda Görevlendirilemez’ Dedi

Taşeronda görev yaparken kadroya geçirilen sürekli işçilerin asli görevlerinin dışındaki işlerde çalıştırılması ile ilgili Kamu Denetçiliği Kurumundan önemli bir tavsiye kararı geldi.

Gündem 24.09.2022, 13:50 25.09.2022, 08:40 Cansu Polat
Kamu Denetçiliği Kurumu Sağlık Müdürlüğüne ‘Temizlik Personeli Başka Alanlarda Görevlendirilemez’ Dedi

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü emrinde çalışan bir temizlik personelinin, temizlik personeli meslek kodunu fiilen yürüttüğü işe uygun olarak “metal işleri teknisyeni” meslek kodu olarak düzeltilmesi talebiyle ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan başvuruyu reddetti.

KDK, temizlik personelinin görev alanında çalıştırılması tavsiyesinde bulundu.

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından verilen kararda Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 31.12.2021 tarihli ve 18413 sayılı genel yazısına atıfta bulunuldu.

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü yazısında; sürekli işçilerin ilk işe girişlerindeki veya kadroya geçirildiklerindeki istihdamlarının esas alınarak kadro unvan ve branşlarına göre mesleklerini fiilen yürütmelerini kanuni zorunluluk olduğunu vurgulamıştı.

Genel Müdürlük ayrıca, sürekli işçilerin istihdam edildikleri ünvanda çalıştırılmasına azami özen gösterilmesi gerekliliğini belirtimişti.

TÜHİS ile ÖZ SAĞLIK-İŞ arasında imzalanan sözleşmeye atıfda bulunarak, Sağlık Bakanlığının üyesi bulunduğu TÜHİS ile ÖZ SAĞLIK-İŞ arasında imzalanan 01/01/2021-31/12/2022 yürürlük tarihli İşletme Toplu İş Sözleşmesinin “Görev Bölümü” başlıklı 29 uncu maddesinde, esas kuralın, mevzuat hükümleri esas alınarak her işçinin kendi kadro unvanında/branşında çalıştırılmak kaydıyla görev bölümü yapılması önerilmiştir.

Sürekli işçi kadrolarına geçiş sürecinde, sürecin usul ve esaslarını düzenleyen 696 sayılı KHK ve bunu uygun bulan 7079 sayılı Kanun’un 118 inci maddesinin 5 inci fıkrasında; “Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir.” hükmünün amir hüküm olduğu, anılan hükümde, taşeron işveren nezdinde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütme amacıyla kadroya geçiş sağlandığı, bu hizmetler dışında kadroya geçişin mümkün olmadığı hususuna vurgu yapılmıştır.

375 sayılı KHK, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın “Sözleşmeli Personel ve Sürekli İşçi İstihdamı” konulu yazılı talimatı ve Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 31/12/2021 tarihli ve 18413 sayılı Genel Yazısı uyarınca başvuranın ihale sözleşmesinde belirtilen hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilmesi, bunun dışında başka bir hizmette çalıştırılmaması gerektiği anlaşıldığından ihale ve sözleşmeye uygun olarak çalıştırılması ve meslek kodunun da bu duruma uygun bildirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Yorumlar (8)
Yavuz selim 2 ay önce
Memur, sözleşmeli memur out; taşeron in
Müdür 2 ay önce
Taşerondan geçen işçilere böyle bir hakkı yoktu zaten. Direk Sürekli işçi olarak atanan işçilerin böyle bir hakkı var tabi idarenin uygun bulmasıyla oluşacak durumdur bu.
Neresi dogru 2 ay önce
Ne diyorsun hemserim adam karsilama yonlendirme bakanlikta memurluk yapiyor
ageha 2 ay önce
Ankara Gülhane Hastanesinde sürekli işçilerin kadrosu hasta karşılama, bilgi işlem vs fakat başka yerlerde çalıştırılıyor.
Vatandaş 2 ay önce
Promosyonlara da derhal cözüm bulun
İşi bilen. 2 ay önce
Aralarında hastane müdürü olanları bile var. Kaç kere sitede haberi yayınlandı.... Türkiye'deki 663 lülerin kadrosunu ve siyasilerle olan akrabalık bağını veya cemaatlerle olan bağı araştırılsın kepazeligin boyutunu görürsünüz. Ne demiş atalar Devlet-i Ali Osmanda Terfiy-i temayun öyle ilim irfan ile olmaz; ya olacak kuvvetli iltimas, ya olacak madeni haz ya da olacak delikle temas...
İşin ehli 2 ay önce
Hor gördüğün işçiler varya işte onlar çoğu mühendis tekniker teknik eleman vb senin alamadığın alamayacağın diplomaları alan kişilerdir. Burda yasayla bir şekilde memur olupta 60 puan alarak dayısıyla beraber atananlarıda biliyoruz biz sen merak etme. Hor gördüğün onlar senden ve senin gibilerden daha kabiliyetidir Bunu unutma olur mu.
işci dostu 2 ay önce
Kamu denetleme kurumu meslek kodu değiştirilmesi fiilen yaptıgı işe uygun hale getirilmesi gerektiği yazdı defalarca uymayınca onlarda bu yola gittiler taşeron döneminde adamları kafalarına göre firmalara verdiklerinden kaynaklanıyor fiilen taşeron döneminde ne işle mesgulseler o meslek koduna geçirilmeleri gerek kamudaki huzur ortamını sağlamak lazım ama malasef göremiyoruz 663 e herşey helal 696 ya herşey haram