Kamu Denetçiliği Kurumu: Sağlık Çalışanlarının Haklarını Verin!

Tavsiye kararı Antalya’dan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)'na başvuran vatandaşın talebiyle alındı. Vatandaş, şikâyet başvurusunda 24 saat usulüne göre nöbetle çalıştığını belirtti.

Kamu Denetçiliği Kurumu: Sağlık Çalışanlarının Haklarını Verin!

Başvurucu, farklı günlerde başka illere hasta nakli yaptığını, uzak iller ve ambulansta tek sürücü olması sebebiyle nöbet saati içinde yaşadığı kente dönemediğini ifade etti. Acil tıp teknisyeni, 12 saati geçen nakil görevleri için mesai ile konaklama ücretleri ve yollukların tarafına ödenmesi talebiyle Ombudsmana (KDK) başvurdu.

TIKLAYIN

KDK’dan valiliğe: "Mesai ve görevlendirmelerin karşılığını ver"

KDK, detaylı bir araştırma yapmak için valilikten konuyla ilgili bilgi istedi. Kuruma gelen cevabi yazıda, acil tıp teknisyenlerine fazla mesai karşılığı izin yaptırılması konusunda hazırlıklar yapıldığı, yolluk ücretinin ulaşımın ambulansla yani kamu taşıtıyla yapılması sebebiyle verilmediği, yiyecek yardımının ise personele peşinen yapıldığı ifade edildi. Valilikten gelen cevabi yazı ve mevzuatı inceleyen KDK, yaptığı fazla çalışma karşılığında alması gereken sosyal ve mali hakların başvurana verilmesi için valiliğe tavsiye kararı verdi. Kararda, acil tıp teknisyenlerine fazla mesaileri karşılığı öncelikle izin verilmesi, izin suretiyle karşılanmayan çalışmalar için ödeme yapılması ve memuriyet mahalli dışı görevlendirmeler için gündeliklerinin ödenmesi gerektiği belirtildi.

KDK’nın kararının aynı sorundan mustarip sağlık çalışanları için emsal olması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 16:16

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
ecrin
ecrin - 2 ay Önce

KDK Kurumu uyarmış, takılmıyor bu dönem kriter Urfalı veya Urfalılardan olmak yazık bu devlete Reis gör bunları

işlerine geldiği gibi
işlerine geldiği gibi - 2 ay Önce

Kdk belli illerden korkuyor diye ankara gazete internet sitelerinde haber var. Hatta yemekler yeniyormuş. Hatta bedavadan sendikacılara maaş bağlanıyormuş. Ortalık karışık diyorlar.

SIRADAKİ HABER