Kamu Denetçiliği Kurumu: Sağlık Çalışanlarının Haklarını Verin!

Tavsiye kararı Antalya’dan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)'na başvuran vatandaşın talebiyle alındı. Vatandaş, şikâyet başvurusunda 24 saat usulüne göre nöbetle çalıştığını belirtti.

Gündem 05.02.2020, 16:13 05.02.2020, 16:16 Güler Sağlam
Kamu Denetçiliği Kurumu: Sağlık Çalışanlarının Haklarını Verin!

Başvurucu, farklı günlerde başka illere hasta nakli yaptığını, uzak iller ve ambulansta tek sürücü olması sebebiyle nöbet saati içinde yaşadığı kente dönemediğini ifade etti. Acil tıp teknisyeni, 12 saati geçen nakil görevleri için mesai ile konaklama ücretleri ve yollukların tarafına ödenmesi talebiyle Ombudsmana (KDK) başvurdu.

TIKLAYIN

KDK’dan valiliğe: "Mesai ve görevlendirmelerin karşılığını ver"

KDK, detaylı bir araştırma yapmak için valilikten konuyla ilgili bilgi istedi. Kuruma gelen cevabi yazıda, acil tıp teknisyenlerine fazla mesai karşılığı izin yaptırılması konusunda hazırlıklar yapıldığı, yolluk ücretinin ulaşımın ambulansla yani kamu taşıtıyla yapılması sebebiyle verilmediği, yiyecek yardımının ise personele peşinen yapıldığı ifade edildi. Valilikten gelen cevabi yazı ve mevzuatı inceleyen KDK, yaptığı fazla çalışma karşılığında alması gereken sosyal ve mali hakların başvurana verilmesi için valiliğe tavsiye kararı verdi. Kararda, acil tıp teknisyenlerine fazla mesaileri karşılığı öncelikle izin verilmesi, izin suretiyle karşılanmayan çalışmalar için ödeme yapılması ve memuriyet mahalli dışı görevlendirmeler için gündeliklerinin ödenmesi gerektiği belirtildi.

KDK’nın kararının aynı sorundan mustarip sağlık çalışanları için emsal olması bekleniyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
ecrin 13 ay önce
KDK Kurumu uyarmış, takılmıyor bu dönem kriter Urfalı veya Urfalılardan olmak yazık bu devlete Reis gör bunları
işlerine geldiği gibi 13 ay önce
Kdk belli illerden korkuyor diye ankara gazete internet sitelerinde haber var. Hatta yemekler yeniyormuş. Hatta bedavadan sendikacılara maaş bağlanıyormuş. Ortalık karışık diyorlar.
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?