Kadın Doğum Hastanesi’nde Yemekhane Sorunu Çözüm Bekliyor…

Yaşanan pandemi ile tüm insalık olarak kritik bir süreçten geçiyoruz. Bu zor ve sıkıntılı süreçte sağlık çalışanları olarak bizler salgına karşı canlarımızı siper ederek en ön safta mücadele etmekteyiz. Bu mücadele sürecinde birçok çalışanımız salgına yakalanmış ve hayatını kaybeden arkadaşlarımız olmuştur. Sağlık çalışanları olarak artan iş yükümüze rağmen görev ve sorumluluğumuzun bilinciyle hareket etme gayretindeyiz.

Gündem 02.09.2020, 13:57 02.09.2020, 18:19
Kadın Doğum Hastanesi’nde Yemekhane Sorunu Çözüm Bekliyor…

İçinde bulunduğumuz bu olağan üstü süreçte sağlık çalışanlarının moral, motivasyon, iş doyumu ve streslerinin önemi normal dönemlere göre daha fazla önem arz etmektedir. Motivasyon düzeyi düşük olan sağlık çalışanlarının hata yapma ihtimalleri daha yüksektir. İnsan hayatı gibi çok hassas konularda faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarında çalışanların iş doyumu ve motivasyon düzeylerinin yüksek olması bu anlamda önem arz etmektedir.

Hal böyleyken bazı kurumlarımızda çalışanların iş doyumu ve motivasyonlarını olumlu etkileyen yerinde ve haklı taleplerin kimi idareciler tarafından görmezden gelindiğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Özellikle son dönemlerde Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi idaresinin yönetiminde doğru olmayan uygulamalarla birimlerde çalışanların iş barışını ve huzurunu bozan bir yönetim anlayışına şahit olmaktayız. Bu yanlış idari anlayışa örnek olarak, uzun bir süredir çalışanlar için kâbus halini alan hastane yemekleri meselesi sorunu bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarının temsilcileri olarak çıkan yemeklerin kalitesizliğinden ve kötülüğünden yoğun şikâyetler alıyorduk. Bu şikâyetler tarafımızca iletildiğinde, ilk dönemler de hastane idaresi şikâyetleri önemsememiş, çalışanların haklı ve ısrarlı itirazları devam edince idare iyi niyet göstergesi olarak yemekhane mal kabul komisyonlarına bir çalışan temsilcisinin üye olmasını kabul etmiştir.

Çalışan temsilcisinin mal kabul komisyonundaki kararlı duruşu sonucunda alımlardaki ihmaller somut olarak ortaya çıkmıştır. Bu yaşanan ihmaller bugün hastane idaresinin ve tüm çalışanların malumudur. Sendika olarak çalışanlardan aldığımız yetki ve sorumluluk gereği çalışanların bir gram iaşe bedellerinin kişi ve şahıslara peşkeş çekilmesine göz yummadık. Sonuçta yüklenici firma teminatını yakmak suretiyle sözleşmeden geri çekilmek zorunda kalmıştır. Ortaya çıkan ihmallerden sonra idarenin gerçeğin farkına vardığını ve çalışanların memnuniyetini artıracağı kanaatine varmıştık. Maalesef kanaatimiz uzun sürmedi, umduğumuz gibi olmadı ve sevincimiz kursağımızda kaldı. Geçen hafta hastane idaresinden temsilciğimize gelen yazı ile hiçbir gerekçe gösterilmeksizin yemekhane mal kabul komisyonundaki çalışan temsilciliği üyeliğimiz iptal edildi. İdare ile görüşmemizde bize verilen cevap; biz böyle uygun gördükten ibaret oldu.

TIKLAYIN

Hastane yemekhanesi mal kabul komisyonu çalışan temsilci üyeliğimiz yaklaşık 3 ay sürmüş ve bu süre zarfında yemek kalitesindeki gözle görülür artış tüm hastane idaresi ve çalışanlarının malumudur. Yemek kalitesindeki bu düzelme ve 3 ay öncesindeki durum ile kıyaslandığında mal kabul komisyonu üyeliğimizin iptal edilmesi hastane idaresini büyük bir şaibenin faili haline getirmiştir.

Sağlık-Sen olarak sorunların çözümü noktasındaki temel prensibimiz, diyalog ve iletişim ilkesidir. Ancak bu temel prensibimiz ile çözemediğimiz sorunlarda her türlü sendikal adımı atmaktan geri durmayacağımızın bilinmesini isteriz. Bu vesile ile tüm çalışanlarımızın bilmelerini isteriz ki, birilerinin rahatı ve çıkarı için çalışanlarımızın hakkını ve hukukunu savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu anlayışta olduğumuzun tüm idarecilerce bilinmesini, başta Batman KDÇH yemekhanesindeki yanlış karar olmak üzere buna benzer çalışanların iş barışını bozacak ve huzursuz olmalarına sebep olacak yanlış uygulamadan imtina etmeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Hastane idaresi bu ve buna benzer yanlış uygulamalardan vazgeçmediği takdirde sorumluluğun müteselsilen ilgili kurumların himayesinde olduğunun bilinmesini isteriz. İl düzeyinde çalışanların bu sorunlar, iletişim ve diyalogla makul çözümlere kavuşturulmadığı takdirde Genel Merkezimiz düzeyinde Bakanlık nezdinde gerekli girişim hakkımızın saklı olduğunu, her zaman bu tür yanlış uygulamaların takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

Maruf YALÇIN
Yön. Kur. a.
Sağlık Sen Batman Şube Başkanı

Yorumlar (61)
Balıkkesirli 2 ay önce
El insaf Balıkkesirde Çanakkale’de bir çok hastanede çalıştım Batman kadınndoğum hastanesi yemekhanesinde çıkan yemekler gibi zengin bir menu görmedim kendi evimde dahi yiyemediğim kaliteli yemek Batman kadın doğum hastanesi yemekhanesinde çıkıyor sizin ki çamur at izi kalsın
Editör 2 ay önce
Aynı ip ile EL İNSAF kullanıcı adıyla yaptığınız yorumda onaylanmıştır.
EL İNSAF 2 ay önce
Batman sağlıkseni özelliklerde Batman kadın doğum hastanesi Sağlıksen temsilcileri personeli değil kendilerini ve dar çevrelerini ihya etmek peşindeler personel umurlarında değil Başhekim Halit DEMİRve yardımcısı Yilmaz AKYÜZ Hastane için bir şanstır işlerini mükemmel yapıyorlar arpaları kesilen dar kadronun iftiraları
Editör 2 ay önce
Aynı ip ile Balikesirli kullanıcı adıyla yaptığınız yorumda onaylanmıştır.
Nuri UÇAR 2 ay önce
Toplumda çok önemli görev üstlenmiş ve sayıları önemli olan sağlık camiasının bir ferdi olarak son zamanlarda basına yansımış olan gelişmelerden rahatsızım. Şunu herkes bilmelidir ki; güçlü sağlık yönetimleri biz sağlık çalışanlarının olduğu kadar Batman halkının da önemli ihtiyacıdır. Sendikalar ve sivil toplum örgütleri, görevlerini yerine getirirken bu hassasiyeti göz önünde bulundurmalı. İş barışını bozacak eylemlerden kaçınmalıdır. Sağlık çalışanları olarak birbirimizi sevmek ve kenetlenmek zorundayız. Hele bu pandemi sürecinde. Önemli problemlerimiz var, yapıcı olarak bunlara yoğunlaşalım. Örneğin Hastanelerin yatak ve ekipman eksikleri, yeni hastane ihtiyacı, Sağlık çalışanlarının ücret ve çalışma şartları, Diş Hastanemizin yetersizliği gibi .
BİR GARİP HASTANE EMEKÇİSİ 2 ay önce
Eskiden lüks içinde yaşayan işçi sendika ağaları vardı şimdilerde ise Batman kadın doğum ve çocuk hastanesinde kendilerini ve çevrelerinde ki 3-5 yalakayı ihya etme peşinde olana iftiracı sağlık sen sendika ağaları türedi kendi yalakalarınıza yer açacam diye temiz insanlara iftira etmekten ALLAH'TAN korkun
Sendika üyesi 2 ay önce
Sağlıksen Sendika temsilcilleri Sendikayı kendi ikballeri Kendilerini ihya etmek için araç olarak kullandıkları yetmemiş şimdide iftiralara başladılar
Personel 2 ay önce
Bölge Hastaneslnde yemeklerden zehirlenme rutin olmaya basladi ses seda çıkmıyor
Amacınız üzüm yemek olsun bağciyi dövmek değil gerçekten adil düşünüyorsaniz önce bölgeyi hizaya getirin
Ver elini istabul 2 ay önce
Sağlık camiasına en büyük kötülüğü sendikalar yaptı ve yapmaya devam diyor. Çalışanları ikiye ayırdılar itaat edenler ile etmeyenler. Kendi adamlarına kendilerine itaat edenleri bilgi becerilerine bakmadan önemli yerlere getiriyorlar. Önemli yerlerde olan bilgi ve vizyon sahibi çalışanları ise doğru söyledikleri ve bu düzensizliğe ses çıkaranlar ise mobbing uyguluyorlar. Umarım bir yerde bu düzensizlik son bulur de artık herkes hak ettiğini alır.
Editör 2 ay önce
Aynı ip ile diyarbakır, ankara, personel, sağlıkçı, Ver elini istabul olmak üzere toplam 5 farklı kullanıcı adıyla yaptığınız yorumda onaylanmıştır.
Murat kara 2 ay önce
Mart ayından bu yana covit 19 başlamış fakat ordaki hastane covit ile mücadele edeceğine başhekim başhekim Halit Demir yardımcısı Yilmaz Akyüz başhekim Yardımcısı Orhan özel ve sağlık sen şube Başkan yardımcısı adı Salih güzel ve temsilci Zekeriya yardım Ve personel şefi Mehmet astan kısacası hesaplarına gelenlere herkese Mart ayından Bu yana ful mesai saati yazılmış bunlar covit ile mücadele edecekken işe gitmedikleri halde mesai saati yazıp haram yemişler elbet bi yerlerinden çıkıcak ama o kadar emek veren servis çalışanları hemşireler ebeler varken idarenin kendine haram para yazması ciddi bi şekilde soruştumalıktır bakanlıktan acilen müfettiş gelip inceleme yapmalı başhekim başhekim yardımcısı hastene müdürü başhemşire hepsi hastaneyi perişan etmişler biz çalışanlar olarak bişi dediğimiz de bize baskı yapıp yerimizi değiştirmekle tehdit ediliyoruz onun için korkudan seste edemiyoruz acil litren yardım edin Müfettiş Batman kadın doğum hastanesine istiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?