İYİ Parti’den Bakan Koca’ya: Sağlık Personeline Verdiğiniz Sözleri Unuttunuz Mu?

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya, COVİD-19 nedeniyle sağlık personeline verdiği sözleri tutup tutmayacağını sordu. Çıray, “Sağlık emekçilerinin toplumsal yaşamdaki yeri özellikle pandemi sürecinde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Sağlık personeline verdiğiniz sözleri unuttunuz mu? Toplum olarak tüm sağlık çalışanlarını takdir etmekten imtina etmedik ve kendilerine olan minnet borcumuzu asla unutmayacağız” dedi.

Gündem 08.08.2020, 07:34 08.08.2020, 07:48
İYİ Parti’den Bakan Koca’ya: Sağlık Personeline Verdiğiniz Sözleri Unuttunuz Mu?

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşarı Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya soru önergesi vererek corona virüsü nedeniyle sağlık çalışanlarına verdiği sözleri tutup tutamayacağını sordu.

Çıray, “Sağlık emekçilerinin toplumsal yaşamdaki yeri özellikle pandemi sürecinde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Toplum olarak tüm sağlık çalışanlarını takdir etmekten imtina etmedik ve kendilerine olan minnet borcumuzu asla unutmayacağız” dedi.

“ÖDEMELER ADALETLİ YAPILMADI”

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve 700 binden fazla insanın ölümüyle sonuçlanan corona virüsü salgınının Türkiye'de de son derece ciddi sonuçlar doğurduğunu, özellikle ‘yeni normal' adı verilen sürecin uygulanmaya başlamasıyla birlikte gidişatın çok daha kötüleştiğini öne süren Dr. Çıray, şunları kaydetti:

* Bu isim bile yanlıştı. Milleti rehavete sevk ettiler. Bu süreçte Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çok hızlı bulaşan ve vahim sonuçları olan bu virüs ile mücadele sürecinde tüm sağlık çalışanlarına üç ay boyunca tavan oranında ek ödeme yapılacağını açıklamış ancak adaletli ve şeffaf şekilde yapılmayan ödemeler sağlık çalışanlarını ve onların büyük destekçisi olan halkımızı hayal kırıklığına uğratmıştır.

* Özellikle hem sağlık hem de eğitim hizmeti sağlayan üniversite hastanelerinde çalışan hekim ve hemşireler, sağlık bakanlığının pandemi ek ödemelerini hastanelere adaletsiz şekilde dağıtmış olması ve hastane yönetiminin gelir azlığını gerekçe göstermesi sonucu ciddi kesintilerle karşılaşmışlardır” diye konuştu.

“ÖZLÜK HAKLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Dr. Aytun Çıray önergesinde şu ifadelere yer verdi:

* Tüm bunlara ek olarak, dünyanın kriz ilan ettiği ve herkesin evlerine kapandığı bir dönemde gece gündüz demeden çalışan ve halk sağlığı için büyük çaba sarf eden sağlık çalışanlarından Covid-19 tanısı alanların sayısı gittikçe artmaktadır.

TIKLAYIN

* Bu virüs nedeniyle vefat eden sağlık çalışanı sayısı da hızla artış gösterirken, hâlihazırda zor şartlarda çalışan ve ülkemizde büyük çoğunluğu yoksulluk sınırının altında ücret alan bu emekçilerin özlük hakları yeniden gözden geçirilmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

* Sağlık çalışanlarının olduğu kadar yakınlarının sağlığının korunması ve bu kişilerin maddi-manevi varlıklarının gözetilmesi de tüm sağlık çalışanlarının hakkıdır.

Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybeden cesur sağlık ordumuzun geride bıraktığı aileleri güvence altına alınmalıdır. Bu nedenle kamu görevlilerinden fiili hizmet süreleri 10 yıl ve daha az olanlardan COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine ölüm aylığı bağlamayı düşünüyor musunuz?

2- Sağlık Bakanlığı'nca yapılan ve üniversite hastaneleri için yönetimin keyfiyetine bırakılan pandemi ek ödemeleri, “eşit işe eşit ücret” prensibi doğrultusunda yeniden düzenlenecek midir? Bakanlık'a bağlı hastaneler ile üniversite hastaneleri arasındaki ödeme farklılığı ortadan kaldırılacak mıdır?

3- Birincil görev yeri dekanlık bölümü olan temel bilim asistanları da dışarıda bırakılmayarak, çalışılan birim ve süre ayırt edilmeksizin, pandemi sürecinde görev alan tüm sağlık emekçilerine ek ödeme yapılmalıdır. Bu doğrultuda, yabancı uyruklu asistan hekimler de uğradığı adaletsizlik giderilerek hak ettikleri ödemeleri alacaklar mıdır?

4- %80 ile %100 arasında yapılan kesinti sonrası 8 lira ödenen ya da hiç ödeme yapılmayan sağlık çalışanlarından yapılan ek ödeme kesintileri geri verilecek midir?

5- Pandemi sürecinde yaşamlarını hiçe sayarak, gece gündüz büyük bir mücadele veren sağlık çalışanlarının özlük hakları için düzenleme yapılacak mıdır?

Yorumlar (4)
Diş hekimi 3 ay önce
Bizim hakkımızı savunan kimse oyumuzu ona veririz bu kadar basit
Anne 3 ay önce
Oğlum 2aydir pandemide covid 19 da çalışıyor 50 derece de bu sıcakta sabah 08 ile akşam 19 a kadar çalışan sağlıkçılar birde ek odemeleri yapılmıyor döner sermaye verilmiyor bu çocuklar gece gündüz cumartesi pazarda dahil durmadan bu sıcakta çalışıyorlar hiç kimse demiyor ya güneş carsa bu çocuklar bizim çocuklarımız bizim canlarımız çoğu covid 19 yakalandı ailesiyle beraber kimse bu sağlık çalışanları ni düşünmüyor ne olacak bu sağlık calisanlarin halı hepsi ölsün mü bu mu onların hak ettiği deger lütfen sağlık bakanına sesleniyorum diş hekimi pratisyen hekim hemşire sağlık teknisyeni bu çocuklara sahip çıkın paralarını ödeyin çalışma saatlerine düzen verin 50derecede çalıştırmaya kim gücü yeter covid 19 dan olmeseler sıcaktan nefesisizlikten ölecekler lütfen doğuda çalışan sağlıkçılar ve tüm sağlık ordusuna yardımcı olun saygilarimla
Mustafa#saglikci# 3 ay önce
Cok sukur bizleri anlayan dusunen birileri varmis artık hakkimizi arayan kim ise artik oylar onlara .Gece gunduz bayram seyran demeden nobetten nobete kosan canini disine takan ailesini geride birakan yavrularini aylarca gormeyen kovid demeden canini tirnaginagina takan ve masabaşı iş yapıp yan gelip yatan insanlardan daha az maaş alan biz saglikcilar kim düşünürse gönlümüz kalbimiz onlardan yana
Saglikci 3 ay önce
Özel hastane sahibi çalışanın eline vurup ekmeğini almaya alışmışlar şimdi devlet memuru olarak en az maaşı alan bizler,emeklilik ikramiyesi en az alacak olan bizler,emekli maaşı en az alacak olan yine bizler,yaptığımız iş belli aldığımız maaş belli bir önceki bakan da aynısını yaptı drlarin şartlarını iyilestirdiler ki kacmasinlar oynamasınlar bir yere ama biz hemşirelere gelince onların gözünde bir hiciz çünkü dolu saglikci biri gider biri gelir ama bir gün bu hemşirelere muhtaç olacaksiniz colugimuzn çocuğumuzun rizkina göz diktiniz Rabbime havale ediyoruz sizlerden hesabını biz ve yetkili dediginiz sendikalar sormuyor Rabbim hakkımızı sorsun başka bisey gelmiyor elimizden
17
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?