İstanbul Tabip Odası: 100'ü Hekim 200 Sağlık Çalışanı Koronavirüse Yakalandı!

İstanbul Tabip Odası koronavirüs salgınında özel hastanelerde yaklaşık 100’ü hekim 200 sağlık çalışanının enfekte olduğunu belirtti.

Gündem 03.04.2020, 08:49 Güler Sağlam
İstanbul Tabip Odası: 100'ü Hekim 200 Sağlık Çalışanı Koronavirüse Yakalandı!

İstanbul Tabip Odası koronavirüs salgınında (Kovid-19) özel hastanelerin durumunu raporlaştırdı. Bu hastanelerde yaklaşık 100’ü hekim 200 sağlık çalışanının enfekte olduğu belirtilerek sağlıkta özelleştirme politikasından vazgeçilmesi istendi.

İstanbul’daki kamu hastanelerinin salgındaki durumuna ilişkin bir rapor hazırlayan İTO dün de kentteki özel hastaneledeki süreci aktardı. Raporda özel hastaneleride yaşanan sorunlara madde madde şöyle özetlendi;

- Kovid-19 tanısı ya da şüphesiyle İstanbul’da özel hastanelerde yaklaşık bin  hasta yatmakta. 100 civarında hasta ise yoğun bakımda.

- Bu hastanelerde 100’den fazla hekim 200’den fazla sağlık çalışanı enfekte oldu.

TIKLAYIN

- Pandemi hastanesi ilan edilen birçok özel hastane hazırlıksız yakalandı. Halen maske, önlük, eldiven, gözlük, vb. malzeme eksikliği bu durumu kanıtlamakta.

- Özel hastanelerde sadece bakanlığın belirlediği merkezlere gönderilen testler ve yoğun bakımdan ücret alınmamakta. Diğer tüm işlemler ücretli.

- Bazı hastanelerde kaynağı bilinmeyen testler parası olan hastalara uygulanmakta.

- Hasta başı çalışmaya zorlanan ve şirket kurdurulan hekimler şimdi neredeyse ücretsiz çalışmaya itilmekte.

- Bazı özel hastaneler Kovid-19’lu hasta bakmayıp, “temiz hastaneyiz” reklamı yaparak diğer hastanelerin “müşteri”lerini kapmaya çalışmakta.

- Yaşananlar kamu kaynaklarıyla beslenerek büyütülen özel hastanecilik sisteminin, sağlıkta özelleştirme politikalarının toplum sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu göstermekte.

Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?