İşini 'Savsaklayan İşçi' Tazminatsız İşten Atılabilir.. İşte Yargıtay kararı!

Yargıtay, mesai saatinde işyerinde olup çalışmayan işçinin tazminatsız işten atılmasını haklı buldu.

Gündem 04.11.2021, 17:37 Zeynep Elmalı
İşini 'Savsaklayan İşçi' Tazminatsız İşten Atılabilir.. İşte Yargıtay kararı!

Mesai saatinde çalışmadan geçirince işverini uyardı! Çalışan patronun kendisine zam vermemek için işten çıkardığını iddia etti.

Bir fabrikanın imalat bölümü ustası, mesaisini çalışmadan geçirince önce patronu tarafından uyarıldı. Halen işini savsaklamaya devam eden çalışana patron, "Laboratuar masası ayak bükümü" görevini yapmaması ve mesaisini çalışmadan geçirmesi sebepleriyle 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25. maddesi gereği feshedilmiştir.' Dedi.

ALACAK DAVASI

İşyeri çalışanı açtığı davada, feshin haksız olduğunu iddia etti. Patronun kendisini zam vermemek için işten çıkardığını iddia ederek, tazminatlarını istedi.

İşveren ise, verilen işleri hiç yapmadığını, sürekli olarak ücretli ve ücretsiz izin kullandığını, tüm şifahi uyarılara kulak asmayan davacıya 16-17-18.08.2012 tarihlerinde yazılı olarak görev bildirimi yapıldığını, davacının bu bildirimleri tebellüğden imtina ettiğini, bununla birlikte verilen görevi de yerine getirmediğini iddia etti.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yerel Mahkeme, çalışanın ihbar ve kıdem tazminatı taleplerini kabul ederken, işverenin kararı temyizi ile, Yargıtaydan emsal karar çıktı.

YARGITAY: MESAİYİ ÇALIŞMADAN GEÇİRMEK, VERİLEN İŞİ YAPMAMAK..

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi 'mesai saatinde çalışmayanı', patronun işten çıkarması, haklı sebebe dayanır dedi ve tazminat talep edemeyeceğini değerlendirdi.

Karardan,

'Davalı işyerinde imalat bölümünde çalışan davacının iş sözleşmesi, 16.08.2012-17.08.2012 ve 18.08.2012 tarihlerinde yazılı olarak bildirilen "Laboratuar masası ayak bükümü" görevini yapmaması ve mesaisini çalışmadan geçirmesi sebepleriyle 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25. maddesi gereği feshedilmiştir. Dosya içeriğine göre; davacı işçinin kendisine verilen görevleri yerine getirmediği, işveren tarafından hakkında düzenlenen ve içerikleri tanıklarca doğrulanan tutanaklar ile sabittir. Bu husus göz önüne alındığında, davacının kendisine verilen görevleri yerine getirmediği, getirmemekte ısrar ettiği, buna göre davalı feshinin haklı sebebe dayandığı anlaşılmaktadır. Bu itibarla, davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekir..'dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
........... 3 ay önce
bok atarsınız siz, hani nerde atılmış, hepsi de partili, yürek ister atmak
fer 3 ay önce
haberi nerenle okuyorsun. özel sektör. özel sektör partili dinler mi?
Cahilsin.. 3 ay önce
Bu haberde işçinin atılabileceğini söylüyor,kamu işçisi ceza cetveline göre cezalandırılır.. Hepsi de partili demişsin,herhangi bir siyasi görüşüm yok,ne bir partili tanıdığım var nede torpilim..Senin cinsinde,hamurunda,mayanda,kanında bozukluk olduğundan herkesi de kendin gibi sanıyorsun...
sağlık personeli 3 ay önce
ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı şaşırdık. bir tarafta mesaisini orda burda görevliyim deyip sokakta tamamlayanlar. Diğer tarafta mesai saatlerine dikkat edip işinde gücünde fakat büyük mobbing altında çalışanlar.
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?