PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İş Bırakan Sağlıkçılardan Savunma İsteniyor!

17-18 Şubat tarihlerinde ASM çalışanlarının iş bırakması nedeniyle maaşlardan kesinti yapılmasından sonra şimdi de savunma istendiği belirtildi.

Gündem 07.04.2022, 15:05 Cansu Polat
İş Bırakan Sağlıkçılardan Savunma İsteniyor!

SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak tarafından yapılan açıklamada, 17-18 Şubat tarihinde iş bırakma eylemi yapan ASM çalışanlarının maaşlarında yapılan kesintinin ardından şimdi de iş bırakma ile ilgili savunmalarının istendiğini söyledi.

“Çalışanları cezalandırmayı tercih ediyorlar”

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri geçtiğimiz aylar içinde taleplerini duyurmak çözüm önerilerini sunmak üzere demokratik ve yasal haklarını kullanarak çeşitli kereler basın açıklamaları eylemler ve iş bırakmalar gerçekleştirdiklerini bunlardan birisinin de yine ASM'lerindeki sorunlara dikkat çekmek için yapılan 17-18 Şubattaki iş bırakma eylemi olduğunu vurgulayan Özkavak, “İdareciler çalışanların taleplerini dinlemek, sorunları çözmek yerine geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz üzere çalışanları cezalandırmayı tercih ediyorlar” dedi.

“Önce cezalandırma sonra soruşturma”

Dünyanın hiçbir yerinde demokratik yollardan hakkını aramanın suç olmadığını, üstelik Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla da grev ve iş bırakma hakkının ülkemizin yasal mevzuatına da girdiğini, bu yönde birçok mahkemenin olumlu kararlar verdiğini ifade eden Özkavak şöyle konuştu:

“Bütün bunların bilinmesine rağmen özellikle Eskişehir'de hak arayan sağlık emekçileri ısrarla cezalandırılma yoluna gidiliyor. Ve bu cezalandırılma şekli bile yürürlükteki disiplin yönetmeliği ve diğer mevzuata aykırı olarak gerçekleştiriliyor. Eskişehir Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin 17-18 Şubattaki iş bırakmalara karşı tavrı ne yazık ki tam dediğimiz gibidir.

Geçtiğimiz ay herhangi bir soruşturma açılmadan, kimseden savunma alınmadan çalışanlardan 17-18 Şubat iş bırakmasına katıldıkları savıyla maaşlarından kesinti yapılmış, çalışanlar cezalandırılmıştı. Şimdi de gönderilen yazılarla, yüzlerce birinci basamak çalışanından 17-18 Şubat iş bırakmalarına dair savunma isteniyor. Katılıp katılmadıkları sorgulanıyor. Yani önce cezalandırma sonra savunma isteniyor. Bu uygulamanın Türkiye de örneği görülmüş müdür? Bilmiyoruz ama tarihe geçeceği muhakkaktır. Bu yaklaşımın kurumsal ciddiyeti zedelediği, güvenirlilik konusunda soru işaretleri taşıdığı açıktır.

Bu hukuk tanımazlığın ve kuralsızlığın memuriyet hiyerarşisi içinde soruşturulması gerektiği düşüncesindeyiz. Sonuç olarak sağlık emekçileri bir kez daha keyfi uygulamalarla mağdur edilmekte, haksız ve hukuksuz suçlamalarla görev şevkleri kırılmaktadır. Bir kez daha söylüyoruz çalışanların haklarını araması, sendikal faaliyetlere katılması, bu amaçla sendikalarının aldığı iş bırakma kararlarına katılması suç değildir. Bu sebeplerle cezalandırılamazlar.” 

Yorumlar (2)
Şevket Ergun Güzel 2 ay önce
17 18 Şubat'ta HEKİMLER iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Sağlık sisteminde tanı, tedavi, sevk ve diğer personelin idaresini, denetimi yapmaya yetkinliği olan amiriniz konumundaki hekimlere saygı duymayı öğreneceksiniz.
hemşire 2 ay önce
atın onları yeter
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?