PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İntörn Hekimlere Asgari Ücrete Endeksli Maaş Teklifi Mecliste!

Tıp fakültelerinin son sınıfında bulunan intörn hekimlerin 4350 gösterge rakamı üzerinden ödenen maaşlarının asgari ücreti endekslenmesi ile ilgili teklif mecliste görüşülecek.

Gündem 08.10.2022, 00:47 08.10.2022, 00:55 Cansu Polat
İntörn Hekimlere Asgari Ücrete Endeksli Maaş Teklifi Mecliste!

Meclis’te yasalaşması beklenen torba yasa kanun teklifine alınan maddeye göre; üniversitelerin tıp fakültelerinin son sınıfında bulunan öğrencilere, bir dönemde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında ilgili kurumların bütçesinden 12 ay süreyle 4350 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık ücret ödenmesi öngörüldüğü hatırlatıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'da konuyla ilgili "İNTÖRN DOKTORLAR ile DİŞ HEKİMLİĞİ beşinci sınıf öğrencilerinin aylık ödemelerinin NET ASGARİ ÜCRET seviyesine çıkarılmasını içeren torba yasa teklifi Meclis’e sunuldu. İyi haberi sabaha kalmadan siz de arkadaşlarınıza verin." ifadelerini kullandı.

Tıp fakültelerinin son sınıfında bulunan öğrencilere tanınan bu haktan, diş hekimliği fakültelerinin dördüncü yılını tamamlayıp beşinci yılına geçen öğrencilerin de faydalanması öngörülmüştür.

Kanun teklifi maddesinde, “u anlatılanlara ilaveten ödenecek tutarın net asgari ücrete endekslenerek artırılmakta ve güncellenmesine de imkan tanımaktadır” denildi.

Yorumlar (5)
Ebe hanım 2 ay önce
Sigortalarıda başlatılsın . Geriden başlamasınlar hayata
dr 2 ay önce
artık hekimleri daha çok fazla çalıştırırlar, mezun olduğum yerde acilde 13-14 nöbet tutturuyorlardı, o günleri unutmadık, intörnlükte 3 ay acilde çalıştığım zamanlarda benim hayatımdan en az 10 yıl aldı
Kaan 2 ay önce
Öğrenciler bu konuda gerçekten çok zor durumdalar kendilerini Ailelerine karşı çok yük hissediyorlar çünkü aşırı giderleri var geçimleri için standart her ay 5 bin lira giderleri var zaten tavandan 16 yıldır hep gider yazmışlar her Aile böyle bir yükü kaldıramaz .
Aydın VATANSEVER 2 ay önce
Ne zaman geçicek yasa 2023 Hazirandan sonra mı?
Kaan 4 hafta önce
Maaşlar reis sözü verildiği gibi 6 ay itibarı ile farkları ile birlikte ödenmeli ve aynı tarih itibarı ile sigorta girişleride yapılmalı sonuçta bunlarda sağlık emekcisi ve mesai harcıyorlar 20 yıldır en pahalısından öğrenim görmekteler yurt barınma geçinme yeme içme bilet ulaşım servis fiyatları 6 kat artmış aylık ortalama 10 bin tl giderleri var ...