İngiltere’de Hemşireler İş Bırakmaya Hazırlanıyor!

İngiltere'de hükümetin sağlık çalışanlarına yüzde 1'lik zam teklifini yetersiz bulan “önemli sayıda” hemşirenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sona erdiğinde iş bırakabileceği bildirildi.

Gündem 06.03.2021, 23:38 Güler Sağlam
İngiltere’de Hemşireler İş Bırakmaya Hazırlanıyor!

BBC'ye konuşan hemşire sendikası Royal College of Nursing (NRS) Güneydoğu İngiltere Bölge Sorumlusu Patricia Marquis, hükümetin bütçe düzenlemeleri kapsamında sağlık çalışanlarına sunduğu zam teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hemşirelere sunulan yüzde 1'lik zam teklifini eleştiren Marquis, zam önerisini yetersiz bulan önemli sayıda hemşirenin Kovid-19 salgını sona erdiğinde iş bırakabileceği, bu durumun salgın başladığında 40 bin hemşire açığı bulunan Ulusal Sağlık Servisi'ni (NHS) daha fazla zorlayabileceği uyarısında bulundu.

Marquis, “Hükümetten yedikleri bu tokat hemşirelerin hükümetin ve halkın bir kısmının kendilerine yeterince değer vermediği yönündeki hislerini güçlendirdi.” ifadesini kullandı.

TIKLAYIN

Kent şehrinde yaşayan hemşire Susan Graham, Kovid-19 salgını boyunca yoğun mesai baskısı altında çalışan NHS görevlilerine teklif edilen zammın “rezalet olduğunu” kaydetti.

“Hükümet hayatımızı riske atarak çalışmamızdan memnun fakat işimizin karşılığında yeterli bir ücret almamıza karşı.” ifadesini kullanan Doğu Sussex bölgesindeki hastanede hemşire olan John Anderson, önerilen zammın “büyük bir hayal kırıklığına” yol açtığını söyledi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, dün Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da düzenlediği basın toplantısında sağlık çalışanlarına sundukları yüzde 1'lik maaş zammını savunmuştu.

Hancock, “Maaş zammı, salgın nedeniyle ülkenin içinde bulunduğu zor mali koşulları yansıtıyor. NHS çalışanlarının zam almasını sağlamak için uygun olduğunu düşündüğümüz şeyleri önerdik.” ifadelerini kullanmıştı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
hakan 1 ay önce
TÜRKİYEDE HAKKINI ARASAN VATAN HAİNİ OLURSUN.
yeter artık 1 ay önce
artık ek ödeme haberleri yapmıyorsunuz. ocak ayında Denizli Devlet Hastanesi 3. basamak Acil Servis çalışanları net 00 TL aldık. şubat ayıda 00 olacak diyorlar. tüm hastanede dağıtılan ek ödeme tabip dışındaki sağlık personeli için 00 TL. sesimizi duyun lütfen.
...... 1 ay önce
Türkiye'de böyle bir şey olsa, hükümet vatandaşları sağlıkçıların üzerine yürütür.
sağlıkçı 1 ay önce
bizde tık yok bu donemde bir şey kazanılmayacaksa ne zaman kazanılacak acaba.sendikalar koltuk derdin de acıyan bizlere acısın ama bizler dede kabahat var.haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan gibidir.
Sedat 1 ay önce
Kamusen benden yıllarca aylığımdan kesdiğiniz sendikanıza olan paramı gerı verin yoksa hakkımı helal etmıyorum
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?