İnfial Uyandıran Sağlıkçıya Ceza Verilecek mi?

Bilim Kurulu üyesi olmamasına rağmen vaka sayısı binleri aştı diyerek açıklama yapan sağlık personeline yönelik tepkiler arttı. Memurlar.Nette yer alan habere göre personele görevden el çektirilmeli ve disiplin cezası uygulanmalı denildi.

Gündem 18.03.2020, 23:35 19.03.2020, 03:15 Güler Sağlam

İŞTE O HABER;


‘VAKA SAYISI BİNİN ÜZERİNDE’ DİYEN DOKTOR ÖZÜR DİLEDİ! TIKLAYIN


657 sayılı Kanuna tabi olarak çalışan memurlar, bir statü hukukuna tabidir. Statü hukukunda herkesin görev ve sorumlulukları bellidir.

Koronavirüs salgınında gerekli bilgilendirmeleri yapma yetkisi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ülkenin önde gelen enfeksiyon profesörlerinden oluşan Koronavirüs Bilim Kurulunda bulunmaktadır.

TIKLAYIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hemen hemen her gece sayısal bilgileri açıklamaktadır. 17 Mart'ta yapılan son açıklamaya göre, 89 yaşında bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve vaka sayısı 98 olmuştur.

Ancak sosyal medyada yayılan bir videoda, küçük bir topluluğa konuşan bir hemşirenin, vaka sayısını binlerce olduğunu söylediği görülmektedir.

Sağlık Bakanlığı ve profesörlerden oluşmuş Koronavirüs Bilim Kurulu varken hiçbir bilgiye sahip olmayan bir sağlık personelinin bu şekilde konuşması, sorumsuzluğun da ötesinde, disiplin suçu oluşturmaktadır.

657 sayılı Kanunun 125. maddesi gereğince "Görevle ilgili konularda yükümlü olduğu kişilere yalan ve yanlış beyanda bulunmak," aylıktan kesme cezası verilmektedir.

Bilim Kurulunda bulunmayan ve hiçbir yetkisi olmayan sağlık personelinin yaptığı bu türden açıklamalara, kimse itibar etmemelidir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-6
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?