İmam Kızının Kpss'siz Girdiği Memurluktaki Yükselişi Durdu Ama Müdür Maaşı Almaya Devam İddiası!

Basın İlan Kurumunun ilahiyatçı Genel Müdürü Yakup Karaca, Odatv’de yer alan ve FETÖ ile irtibat ve iltisakını gösteren belgeler üzerine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınmıştı. Genel Müdür ilahiyatçı Yakup Karaca’nın talimatıyla KPSS’siz olarak kuruma müstahdem kadrosunda alınan Mehtap Uğur’un yükselişi basında yer alan haberler üzerine durdurulmuştu. Mehtap Uğur'un Şef Yardımcılığı kadrosuna indirilerek müstahdem olarak göreve başladığı İletişim Uzmanlığı servisinde müdür maaşı alarak çalışmaya devam edeceği ileri sürüldü.

Gündem 31.03.2021, 17:42 Güler Sağlam
İmam Kızının Kpss'siz Girdiği Memurluktaki Yükselişi Durdu Ama Müdür Maaşı Almaya Devam İddiası!

Basın İlan Kurumu (BİK), resmi ilanlar ile kamu kurum kuruluşlarına ait reklamların, gazete ve dergilerde yayınlanmasına aracılık ediyor. Basın İlan Kurumu, gazete ve dergileri, dönemsel veya şikâyete bağlı olarak mevzuat ve Basın Ahlak Esasları kapsamında denetliyor.

Kısacası kurum Türk basını için ayrı bir önem taşıyor...

Daha önce Basın İlan Kurumu ile ilgili birçok belge yayımlayan Odatv, BİK dosyasının peşini bırakmamıştı.

BİK Genel Müdürü ilahiyatçı Yakup Karaca, Odatv’de yer alan ve FETÖ ile irtibat ve iltisakını gösteren belgeler üzerine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınmıştı. Karaca’nın, Odatv’de çıkan haberlerin ardından 16 Ağustos 2019’da gece yarısı görevinden alınmasının ardından Özel Kalem’i Ufuk Bal ise 8 Kasım 2019’da yapılan BİK Yönetim Kurulu toplantısının ardından görevine son verilerek kurumdan uzaklaştırılmıştı.

ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ DURDURULDU AMA…

Basın İlan Kurumu’nda sular durulmuyor... 

Önceki Genel Müdür ilahiyatçı Yakup Karaca’nın talimatıyla KPSS’siz olarak kuruma müstahdem kadrosunda alınan Mehtap Uğur’un yükselişini Odatv ortaya çıkarmıştı. 

Odatv bu kez kurumdaki başka bir skandalı daha yazıyor...

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınan Genel Müdür Yakup Karaca’nın talimatıyla KPSS’siz olarak kuruma müstahdem kadrosunda alınan imam kızı Mehtap Uğur, yeni Genel Müdür Rıdvan Duran’ın teklifiyle 23 Mart 2021 tarihinde kurumun Cevizlibağ’daki Genel Müdürlük binasında yapılan Yönetim Kurulu toplantısının ardından görevden alındı. Ancak Rıdvan Duran’ın teklifiyle Kontrol Hizmetleri Müdür Yardımcılığı görevinden alınan Mehtap Uğur'un Şef Yardımcılığı kadrosuna indirilerek müstahdem olarak göreve başladığı İletişim Uzmanlığı servisinde müdür maaşı alarak çalışmaya devam edeceği ileri sürüldü. Müstahdem kadrosunda olmasına rağmen, KPSS’siz olarak kuruma giren Mehtap Uğur, ayrıca iletişim müdürlüğünde özel bir yerde oturtulmuştu. 

İddialara göre, müstahdem Mehtap Uğur, işe alındıktan sadece 6 ay sonra “başarılı çalışmalarından dolayı” memur kadrosuna yükseltilmiş, 6 ay sonra da hemen asaleti onaylanmıştı.


* Mehtap Uğur

KİLİT BİRİME MÜDÜR YARDIMCISI YAPILMIŞTI

9 Ocak 2015’te yapılan Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu toplantısı tutanaklarında Mehtap Uğur’a ilişkin şu ifadeler yer alıyor: 

Basın İlan Kurumu yöneticilerinin asıl niyeti ise 6 ay sonra ortaya çıkmıştı...

Müstahdem olarak kuruma giren Mehtap Uğur, Genel Müdür Yakup Karaca ve Açıköğretim mezunu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin’in tavsiye yazısı ile Basın İlan Kurumu’nun en kilit birimi olan Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü’ne "müdür yardımcısı" olarak atanması kararlaştırılmıştı.

YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRMİŞLERDİ

Atamadan sonra, Mehtap Uğur’un 2 yıllık okul mezunu olduğunu Odatv ortaya çıkarmıştı. Mevzuata göre, Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü’ne müdür yardımcılığı için 4 yıllık okul mezunu olunması gerekiyordu. İddiaya göre, Mehtap Uğur için yeniden devreye giren ilahiyatçı Genel Müdür Yakup Karaca, kurumun 57 yıllık mevzuatını değiştirmek için talimat vermişti. 2 yıllık okul mezunlarının da müdür olabilmesi için hazırlanan yönetmelik değişikliği, Genel Kurul’dan kolayca geçirilmişti. 

BİN 300 GAZETE BAĞLANMIŞTI

Ve böylece Mehtap Uğur, 2 yıl önce müstahdem olarak girdiği kurumda Kontrol Hizmetleri Müdür yardımcısı olmuştu.

Gazetelerin resmi ilan hakkı kazanmasına ya da kaybetmesine karar veren, bin 300 gazeteyi denetleyen, 550 milyonluk ilan trafiğini kontrol eden birim Mehtap Uğur’a bağlanmıştı...

BABASI GEDİKPAŞA’DA İMAM

İddialara göre, müstahdemlikten müdürlüğe yükselen, uğruna yönetmelikler değiştirilen Mehtap Uğur olayının arkasında imam olan babasının etkisi vardı. Gedikpaşa’da bir cami imamı olan Abdurrahman Uğur’un kızı Mehtap Uğur, lisans mezunu olmazken, herhangi bir gazetecilik deneyimi de bulunmuyordu. Uğur'un yabancı dili de yoktu. Üstelik Uğur’un bitirdiği 2 yıllık okul da devlet üniversitesi olmayan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Radyo-TV Programcılığı bölümüydü...


* Mehtap Uğur

KARACA’NIN SÜRÜLEN, EMEKLİ EDİLEN VE GÖREVDEN ALINMAYAN EKİBİ…

Elçin, Köşker, Ateş, Uyanık, Baysal, Çam, Demircioğlu, Delibaş ve diğer isimler...

Eski Genel Müdür ilahiyatçı Yakup Karaca, müstahdem Mehtap Uğur’un önlenemeyen yükselişinin yanında, fitness eğitmeni ve masajcısı Ümit Baysal’ı ve şoförü Muhammet Uyanık’ı da terfi ettirmişti. Basın İlan Kurumu’nun yeni Genel Müdürü Rıdvan Duran, FETÖ ile irtibatı Odatv tarafından belgelenen ve Yakup Karaca’nın A takımında bulunan fitness eğitmeni/masajcısı Ümit Baysal ile şoförü Muhammet Uyanık’ı ise Gaziantep’e ve Hatay’a göndermişti. 

Daha önce Abdullah Gül’ün eşi Hayrunissa Gül’ün yanında çalışan, Gül’ün konutuna sık sık giren çıkan, A takımında yer alan BİK eski İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker’in gelini Nermin Köşker ve oğlu Mehmet Emin Salih Köşker şu anda İngiltere’de Fethullahçı Terör Örgütü firarisi olarak bulunuyor. Baba Mehmet Köşker ise yeni Genel Müdür Rıdvan Duran tarafından memurluğa indirilmesinin ardından emekli olmuştu. Firari FETÖ’cü Hakan Şükür’le eski Genel Müdür Yakup Karaca’nın el ele olduğu fotoğrafta Şükür’e sarılan isim Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin de Rıdvan Duran tarafından emekli edilerek kurumdan uzaklaştırılmıştı. Açık öğretim mezunu olan Elçin’in FETÖ’nün gazetelerine aktarılan resmi ilan parasında tepe yöneticisi olarak imzası bulunuyor. FETÖ firarilerinin babası Mehmet Köşker’in ve Açıköğretim mezunu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin’in "kıyak" emeklilikten yararlanması tartışmalara neden olmuştu.

RIDVAN DURAN, FETÖ İLE MÜCADELEDEN KAÇINIYOR MU…

İletişim Uzmanlığı servisinin başında bulunan Kurumsal İletişim Müdürü Yunus Ateş de hakkında çıkan haberlerin ardından görevden alınarak yerine Türker Çeltik getirilmişti. Ancak koltuğu elinden giden Yunus Ateş, halen İletişim Uzmanı kadrosunda kurumdan maaş almaya devam ediyor. Ateş, Kurumsal İletişim Müdürlüğü görevinden önce eski Genel Müdür Yakup Karaca’nın Özel Kalem Müdür Yardımcısıydı. Malatya’nın Kale ilçesinden emekli olan müftü Mehmet Ateş’in oğlu olan Yunus Ateş’in abisi Ahmet Ateş ise halen TBMM'de basın müşavirliğini yapıyor. 

Yeni genel müdür Rıdvan Duran’ın bir dönem kurum üzerinde etkili olan FETÖ’nün basın imamları Prof. Dr. Osman Özsoy ve Alaaddin Kaya’nın referanslarıyla etkili yerlere gelen kadrolara dokunmaması tartışmalara yol açıyor. Alaaddin Kaya’ya 17-15 Aralık 2013 ve 15 Temmuz 2016 sonrası ödenen 3,4 milyon TL’de imzası bulunan ayrıca buna ek olarak FETÖ'nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesine ödenen yıllık 10 milyon lirada da imzası bulunan Muhasebe Müdürü Furkan Demircioğlu ve İlan Hizmetleri Müdürü, Alaaddin Kaya ile samimi fotoğrafları bulunan Açıköğretim mezunu İdris Armağan Çam’ın halen görevlerinin başında durmaları dikkat çekiyor.

Zaman gazetesini denetleyip “herhangi bir sorun yoktur” şeklinde denetleme raporları düzenleyen İlan Hizmetleri Müdürü İdris Armağan Çam’ın ve Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş’ın verdikleri “temiz” raporları tartışmalara neden olmuştu. Gece yarısı görevden alınan BİK eski Genel Müdürü Yakup Karaca’nın eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yunus Ateş’in de abisinden kaynaklı olarak TBMM’de üst düzey isimler tarafından korunduğu yorumlarına neden oluyor. Yunus Ateş’in eşi Seda Şennik Ateş ise, FETÖ’cü Ahmet Böken’in Samanyolu’dan TRT’nin haber dairesinin başına geçmesinin ardından 2009 yılında TRT’de muhabir olarak istihdam edilmişti. “TRT’nin türbanlı muhabiri” başlığıyla hakkında haberler çıkan, FETÖ’nün en etkin olduğu dönemde TRT’de çalışan Seda Şennik Ateş de kurumdan atılan Osman Özsoy referanslı Ufuk Bal gibi Kastamonulu. Seda Şennik Ateş’in eşi Yunus Ateş de Özel Kalem Müdürü Ufuk Bal’ın yardımcısı olarak kurumda istihdam ettiği Bal’ın yaklaşık 25 yıllık arkadaşı…

Odatv, Basın İlan Kurumu’nda yaşanan gelişmeleri yazmaya devam edecek…


* Ufuk Bal / BİK eski Özel Kalem Müdürü (solda) ve Yunus Ateş / BİK eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı

Kaynak: Oda TV

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Sağlıksen genel başkan yardımcısı müstahdem kadrosunda 4 ay önce
Müstahdem müdür haberini görünce aklıma Sağlıksen sendikasında Genel müdür yardımcısı olan Huzur hakkı şu bu hakkı derken bordro duşında toplam 26 bin tl Maaş alan bir Hastanenin müstahtem kadrosundan buralara jet hızıyla gelen Genel başkan yardımcısı geldi. İlkokul mezunu bu adam duşardan lise diploma aldı kendisine bir şekilde. Ama yıllardır hiç kimse bunun haberini yapmaz üç maymunu oynar.
kamil 4 ay önce
elhamdülilllah haram yemek,kul hakkına girmek ne sarıyaa beee.
ALİ 4 ay önce
TÜRBANLI BACINIZ KUL HAKKI YERMİ
PAŞA BEY 4 ay önce
EN İYİ BUNLAR YERR.BU HANİFENİN İKİZ KARDEŞİ HERHALDE.
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?