İlçe Sağlık Müdürüne darp olayına tepki: "Yasal düzenleme kabul edilmek zorundadır"

Çanakkale Tabip Odası Gelibolu İlçe Sağlık Müdürünün covid testi yaptırmak isteyen bir vatandaş tarafından darp edilmesine tepki göstererek, “Sağlıkta şiddete karşı tolerans göstermeyecek, TTB’nin önermiş olduğu haliyle yasal düzenleme, TBMM tarafından acilen kabul edilmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Gündem 10.04.2021, 16:20 Güler Sağlam
İlçe Sağlık Müdürüne darp olayına tepki: "Yasal düzenleme kabul edilmek zorundadır"

Çanakkale Tabip Odası Gelibolu İle Sağlık Müdürünün covid testi yaptırmak isteyen bir vatandaş tarafından darp edilmesi ve hakim tarafından serbest bırakılması üzerine yazılı açıklamada bulundu.

Odadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Çok üzülerek, doktorlarımızdan, Gelibolu ilçe sağlık müdürümüzün, covid testi yaptırmak isteyen bir vatandaş tarafından darp edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Önce İlçe Sağlık Müdürlüğü hemşiresiyle, covid testini beş dakika beklediği için tartışan ve ona darba yönelen şahıs, hemşire hanımın doktor beyin yanına gidip yardım istemesi üzerine, doktor beyle tartışmaya başlamış ve sakinleşmeyerek şiddete başvurmuştur. Daha da üzücü olan şudur ki, adam bıçaklama, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan denetimli serbestlik almış olan şahıs, Gelibolu Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakılmıştır.

Gelibolu Sulh Ceza Hakimliğinin aldığı bu karar belirtmek isteriz ki, Çanakkale hekim camiasında sağduyuya ve vicdana aykırı bulunmuştur, adalet duygumuzu sarsmıştır. İlçe sağlık müdürü meslektaşımızın başvurusu üzerine, kendisine valilik tarafından koruma tayin edilmiştir. Sağlık çalışanlarına yönelen tehdit ve darp girişimlerine karşı, yasaların yetersizliği ve gösterilen tolerans, sağlık sistemimizin kanayan yarasıdır, bizler için tahammül edilemezdir.

Ne yazık ki Mecliste Sağlıkta Şiddet Yasası olarak onaylanmış olan yasa, sağlık çalışanlarını şiddete karşı koruyamamakta ve etkisizdir. Sağlıkta şiddet sıradan bir olay değildir. Sağlıkta şiddete karşı tolerans göstermeyecek, TTB’nin önermiş olduğu haliyle yasal düzenleme, TBMM tarafından acilen kabul edilmek zorundadır. Çanakkale hekim camiası olarak meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, Bu davanın takipçisi olacağımız duyuruyoruz”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Acı gerçekler 4 ay önce
Siz savcı hakimlere hastanede öncelik veriyorsunuz yanına bir hastabakıcı, bir güvenlik verip randevusuz, sırasız en iyi muameleyi gösteriyorsunuz, onlar da karşılığını böyle veriyor. Sen kendi değerini oluşturmaz isen kolay ulaşılabilir olursan sömüren, üstüne eden çok olur. Herkes sağlık personeline muhtaç. Dr isterse herkesi başından yordamı ile savar. İsterse ameliyat etmez geç randevu verir, isterse genel tababet in üstünde hasta bakmaz. Kendi değerinizi oluşturun. Bu toplumda nezaket, merhamet zayıflık görülür. Ulaşamamazlık ise saygı görür. Hakedene hakettiği muameleyi gösterin, fazlasına gerek yok.
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?