PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İddialar Nedeniyle Kan Merkezindeki Teknisyene Soruşturma!

İddialara göre Torbalı Devlet Hastanesi’nin kan merkezinde yaşanan ihmal nedeniyle bir kanser hastası kadında alerjik reaksiyonlar görüldü. İhmal sonrası hastalığına bağlı ölen yaşlı hastanın yakınları, kan merkezindeki görev yapan teknisyen hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanırken hastane yönetimi de soruşturma açtı.

Gündem 05.04.2022, 12:18 Cansu Polat
İddialar Nedeniyle Kan Merkezindeki Teknisyene Soruşturma!

İzmir’in Selçuk ilçesinde yaşayan  72 yaşındaki kanser hastası kadın, Torbalı Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Hastalığının artık son evresinde olan ve yoğun bakım servisine alınması istenen yaşlı kadının çocukları, en azından son günlerinde annelerinin yanında olmak için yoğun bakım talebini reddetti.

Soruşturma başlatıldı

Bu sırada yapılan kontrollerinde trombosit değerleri düşük çıkan kadına, kan takviyesi gerekti. Kan grubu tespitinde hastanede görevli S.A. isimli teknisyen, yanlış kan grubu tespitinde bulundu. Bunun sonucunda da yaşlı kadına farklı kan grubuna ait kan desteğinde bulunuldu.

Yaşlı kadında alerjiye neden olan bu durum karşısında doktorlar seferber oldu. Hemen yoğun bakıma kaldırılan hasta birkaç gün sonra ise hayatını kaybetti. Hasta kadının ölüm sebebi, yanlış kan takviyesinden kaynaklanmasa da Torbalı Devlet Hastanesi hemen olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmayı bizzat Başhemşire yürüttü. Soruşturmanın sonunda S.A. isimli teknisyen idari cezaya çarptırıldı. S.A.’nın ayrıca birimi de değiştirildi. Öte yandan hasta yakınlarının S.A. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenildi.(Kaynak: Torbalı Güncel)

Yorumlar (6)
chad 2 ay önce
Sadece teknisyene değil kan merkezi klinik şefine de soruşturma açılmalı.neden son onayı teknisyen yapıyor.sonuç verme yetkisi ilgili uzman doktordadır.yıllardır laboratuarlarda ve kan merkezlerinde neden teknisyenler onay yapıyor.ancak bırak gece onayını gündüz bile onay vermiyorlar
hully 2 ay önce
teknisyen yanlış sonuç vermiş olsa bile kan merkezinde cross matc yapılmışsa kan grubunun yanlış olduğunu tespit edilebilirdi.
Flebotomist 2 ay önce
Trombosite cross yapılmaz,büyük talihsizlik.Uzman sorumludur
Seyfi Kartalkuşunacak 2 ay önce
Niye uzman sorumlu sadece
Yorum 2 ay önce
Onay yetkisi sorumlusu olmasına rağmen teknisyen onayliyorsa burada sorumlu suçludur. Kan grup tayinleri manuel çalışıldığı için en az 2 teknisyen onayı ile sonuç tasdik edilip onlaylanmalidir günümüzde maalesef kimse işini yapmaz olmuş sonuç ortada..
Herzaman dikkat 2 ay önce
Arkadaskar kullanilan kartlardan ve cihazdanda kaynanklanmis olabilir Hemen yargilamayin calisilan kart hatasi santrufuz hatasida yanlis okumaya neden olabilir hemen kesin kanatli olmuyalim.meslegin cilvesi yillarini ver bir kart ve cihaz hatasinindan kaynaklanmisdir.Meskektasima.gecmis olsun derim
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?