PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

İddia: Kızağa Çekilen Bürokratlar CHP’ye Bilgi Sızdırıyor

Hükümet tarafından açıklanmaya hazırlanan birçok projenin Kemal Kılıçdaroğlu tarafından önceden duyurulması sonrası sızıntının kaynağını araştırıldı. Yapılan araştırmada kızağa çekilen yani havuzda bekleyen bazı bürokratların Kemal Kılıçdaroğlu’na köstebeklik yaptığı ileri sürüldü.

Gündem 21.09.2022, 20:04 Cansu Polat
İddia: Kızağa Çekilen Bürokratlar CHP’ye Bilgi Sızdırıyor

İktidarın açıklayacağı planların Kamuoyundan önce CHP tarafından duyurulması kamudaki köstebek bürokrat tartışmalarını alevlendirdi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarının faizlerinin silinmesi, icralık borçların tahsilinden vazgeçilmesi, araç alımında ÖTV indirim yapılması planı ve gençlerin bilgisayar ve cep telefonu alımında vergi indirimi yapılması gibi yeni projeler, hükûmetten önce CHP tarafından açıklanarak sahiplenildi. Hükûmet, diğer bazı projeleri de olgunlaştırıp kamuoyuna duyurmadan önce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirildi.

BÜROKRATLAR UYARILDI

Edinilen bilgilere göre her bakanlık kendi çalışmasını büyük bir gizlilik içinde yürütmesine rağmen, sızmaların önüne geçemedi. Bunun üzerine bakanlıklar bünyesinde bilgilerin kim tarafından sızdırıldığına yönelik araştırmaların yapıldı ve köstebekler tespit edildi. Bu kişilerin hâlen ‘kızak kadrolar’ olarak bilinen ve havuzda bekleyen bazı eski bürokratlar olduğu belirtildi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi ‘Hâlen aktif görevde bulunan’ bürokratlardan bir sızıntı olduğu tespit edilemedi. Bilgi sızdırdığı tespit edilen eski bürokratlardan bazılarının ‘Müşavir’ kadrolarında görev yaptıkları, bir aktif görevleri bulunmadığı öğrenildi. Bu kişilerle ilgili herhangi bir yasal bir işlem ise yapılamıyor. Bilgi sızdırılan bakanlıklardaki kaynaklar, “Kanun gereği devlet sırrı niteliğinde olmayan bilgi sızdırılmadıkça bir işlem yapılamaz. Çakılı kadroda görev yapıyorlar. İşten atamazsın, ceza veremezsin” dedi.

Bakanlıklardaki aktif bürokratlar ise bundan sonraki çalışmalarla ilgili olarak bilgi sızmaması için, ‘Dikkatli olmaları’ konusunda uyarıldı. Çalışmaların daha dar bir kadro ile ve titiz bir şekilde yürütülmesi istendi.

BOZDAĞ DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Köstebeklerim var. Hükûmetin içinde bürokratlar bize bilgi aktarıyorlar’ sözlerine tepki göstermişti. Bozdağ şu ifadeleri kullanmıştı: Hükûmetin alın teriyle ürettiği projeleri, ürettiği eserleri, aldığı kararları kimi bürokrasi içerisindeki ahlak yoksunu kişiler alıp bunu hırsızlık malı olarak çalıyorlar Sayın Kılıçdaroğlu’na götürüyorlar. O da hırsızlık ürününü satın alıyor oradan siyasi kazanç hesabıyla bunu Türkiye’ye servis ediyor. Siyaseten bile olsa hırsızlık malını satmak, siyasi kazanç elde etmek ahlaki mi? Bunun adı kapkaç siyasetidir. Sayın Kılıçdaroğlu Türkiye’ye kapkaç siyaseti anlayışını da böylelikle kazandırmış oldu. Bürokrasi içerisindeki taraftarları oradan projeyi kapıp kaçırıyorlar, bu da kapıp kaçırılan projeleri öz malı gibiymiş gibi satıyor.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Yorumlar (3)
Sağlıkçı 2 hafta önce
YASA, YÖNETMELİK, KANUN. HEPSİ AÇIK VE NET. MUHALEFETİN GÖREVİ İKTİDARI DENETLEMEKTİR. HÜKÜMET BAŞKA BİRŞEY DEVLET BAŞKA BİRŞEYDİR. ŞU ANDA DEVLET YOK, HER KURUM HÜKÜMET ADAMLARIYLA DOLDURULDU. NAMUSLU BÜROKRATLAR YANLIŞI SÖYLEMEK TEŞHİR ETMEK ZORUNDADIR. SÖZDE DEVLET-ASLINDA HÜKÜMET- KURUMLARI HIRSIZLIĞI YOLSUZLUĞU ÖRTBAS EDİYOR, AÇIĞA ÇIKARANI CEZALANDIRIYOR. TEK ÇARELERİ KALAN BÜROKRATLAR DA BİLGİLERİ MUHALEFETLE PAYLAŞIYOR. UNUTMAYIN DEVLET BAŞKA HÜKÜMET BAŞKADIR. BU HÜKÜMET DEVLETLEŞTİ, ONLARI DENETLEYECEK YARGILAYACAK KURUM KALMADI. 2023 TE DEVLETİN HER TÜRLÜ İMKANINI KULLANARAK KOLTUKLARINI KORUMAK İSTEYECEKLERDİR...
Yazık 2 hafta önce
Onurunu satmış menfaati bitince ihanet etmeyi kendine borç sayan satılık bürokratlar onurdan haysiyetten vatan sevgisinden yoksundur bu şahısların neresinde namus
Üzgün Memur 2 hafta önce
Ben KKoğlu'nun bir çok talebine, dile getirdiği vatandaşın beklentilerine hükümetin "Olmaz" deyip de KKoğlun'un ve CHP'nin kamuoyu yaratıp diretmesinden, tekrar tekrar dile getirmesinden sonra hükümetin mecbur olup hayata geçirmek zorunda kaldığı projeler olduğunu görebiliyorum. Bunu herkes de fark ediyor zaten. Kimse Türk Halkının aklıyla bence alay etmeye kalkmamalı.
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?