İddia: 15 Temmuz Darbe Girişiminden 7 Ay Sonra Gazilik Raporu Alan Sendikacı!

Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesi, darbe girişiminden 7 ay sonra dilekçe verip gaz unvanı alan sendika başkanını yalanladı: Kendi talebi

Gündem 05.02.2020, 09:19 05.02.2020, 09:23 Güler Sağlam
İddia: 15 Temmuz Darbe Girişiminden 7 Ay Sonra Gazilik Raporu Alan Sendikacı!

Hükûmete yakınlığı ile bilinen Hak-İş'e bağlı Öz Ağaç İş Sendikası Genel Başkanı Tuncay Dolu'nun, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen darbe girişiminden 7 ay sonra Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesine dilekçe vererek gazilik unvanı aldığı ortaya çıktı. Dolu, “Gazilik talebim olmadı” dedi. Ancak gazilik için hastaneye başvurduğu ortaya çıktı. Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesi Raporunda, “Belge kişinin isteği üzerine düzenlendi” denildi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, 2007 yılında avukat olarak başladığı sendikaya daha sonra genel başkan seçilen Dolu ile ilgili gazilik tartışması sosyal medyaya düştü. Gazilik tartışması Ankara Kuşu isimli Twitter kullanıcısının paylaştığı “Sahte gazilik alan sendikacılar var” paylaşımıyla başladı. Dolu, mesajın altına şu yorumu yaptı:

“Gazi olup kurşun yiyen, sabaha kadar hastanede tedavi gören ancak devletten tek kuruş almayan gazilik belgesine dahi başvurmayan vatan evladı sendikacılar da var. Görmek istiyorsanız Öz Ağaç İş Sendikası'na gelin.”

Dolu, gazilik için talebi olmadığını, “Allah'a şükür devletten ne unvan talebimiz ne de tek kuruş menfaatimiz oldu” diye açıkladı. Ancak hastane raporu, bu sözleri yalanladı. Dolu'nun, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden gazilik raporu aldığı ortaya çıktı. Raporda, şöyle denildi:

Hasta Tuncay Dolu'nun 21.02.2017 tarihli ve 1156 sayılı dilekçesine istinaden, dosya bilgileri incelenerek, 16 Temmuz 2016 tarihi 03.16'da hastanemiz acil servisine müracaat ettiği, acil servis uzmanı ve nöbetçi ortopedi uzmanı tarafından muayene edildiği tespit edilmiştir. Ateşli silah yaralanması olarak kayıtlara geçmiştir. Kişi beyanı ile bu olaylar neticesinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaralandığı ve gazi olduğu hususunda kanaat hasıl olmuştur. İş bu belge kişinin isteği üzerine düzenlenmiştir.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?