İdari İzin İçin Kronik Hastalığınız Bu Yedi Gruba Girmiyorsa Aile Hekimine Gitmeyin!

İdari izin almak isteyen memurların, kronik hastalığı Sağlık Bakanlığının belirlediği 7 gruba girmiyorsa boş yere aile hekimlerine gitmemesi gerekiyor.

Gündem 03.06.2020, 13:54 03.06.2020, 14:49
İdari İzin İçin Kronik Hastalığınız Bu Yedi Gruba Girmiyorsa Aile Hekimine Gitmeyin!

Sağlık Bakanlığı, 2 Haziran 2020 tarihli Genelgesiyle, 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı genelgesi uyarınca idari izin verilecek kronik hastalıkları oldukça sınırlandırmıştır.

2 Haziran 2020 tarihli son yazıda şu hastalıklar Covid-19 hastalığı için risk teşkil eden kronik hastalıkları olarak tespit edilmiştir:

Halen,
1- immünsüpressif tedavi alanlar,
2- metastatik ve/veya kemoterapi/radyoterapi alan kanser hastaları,
3- kornea nakli hariç solid organ nakli, kemik iliği/kök hücre nakli yapılan hastalar,
4- kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer hastalığı veya status astmatikus hikayesi olan hastalar,
5- insüline bağlı diyabet ve komplike (serebrovasküler, koroner, böbrek, polinöropati) insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus hastaları,
6- komplike hipertansiyon (serebrovasküler, böbrek, konjestif kalp yetmezliği), dekompanse kalp yetmezliği, akut koroner sendrom geçiren hastalar,
6- kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar,
7- serebrovasküler hastalık (inme, kanama) geçiren hastalar

TIKLAYIN

Bu hastalıklardan son 2 yıl içinde iki kez aynı tanıyı almış kamu çalışanlarına barkodlu belge üretilmektedir.

DEĞERLENDİRME

1- Hastalığı yukarıdaki 7 gruba girenlerin e-Nabızdan barkodlu belge üretmekeri ve bunu kurumlarına vermeleri gerekmektedir.

2- Hastalığı yukarıdaki 7 gruba girip de e-Nabızdan belge üretemeyenler aile hekimlerine başvurup durum bildirir raporu alabilecektir.

Ancak, hastalığı yukarıdaki 7 gruba girmeyenlere, son iki yıl içinde iki defa aynı tanıyı almayanlara, idari izin verilmeyecek olup, bu durumdakilerin boş yere aile hekimlerine gidip aile hekimlerinin kapılarını aşındırmamaları gerekmektedir.

Yorumlar (2)
Adam 5 ay önce
Bunları olan adam 5 sene anca yaşar Allah bilir ya daha iyisini gider evimde otururum zaten
Hatice AYDIN 2 ay önce
2016 yılından bu yana insüline bağımlı olmayan diyabet hastasıyım. Fakat e-nabızda idari izne haiz kronik hastalığınız yoktur, yazıyor. Aile hekimine gidiyorum ilaç raporum bile göründüğü halde bize böyle bir yazı gelmedi, diye hiç bir şekilde yardımcı olmuyorlar. Öğretmenim,yarın okullar açılınca hastalanırsam bunun hesabını kim, nasıl verecek? Türkiye'de insan hayatı bu kadar mı ucuz?
12
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?