Hemşireleri Duyan Yok: Sağlık Bakım Müdürleri Yönetmeliklere Göre Değil, Kafalarına Göre Hareket Ediyorlar!

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür ve Müdür yardımcıları bulundukları görev alanında var olan hiçbir mevzuatı uygulamayı kendilerine sorumluluk kabul etmiyor. Bu durum çalışan personel arasındaki memnuniyetsizliği her geçen gün artıyor.

Gündem 07.02.2021, 17:51 08.02.2021, 12:27 Güler Sağlam
Hemşireleri Duyan Yok: Sağlık Bakım Müdürleri Yönetmeliklere Göre Değil, Kafalarına Göre Hareket Ediyorlar!

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ve Müdür yardımcısı olabilmek için, gerekli olan tek kriter lisans mezunu olmak. Tıpkı tüm diğer sözleşmeli yönetici atamalarında olduğu gibi. Aslına bakarsanız kurum aidiyetide önemli değil kurum kültürünü bilmenizde. Hatta sözleşme tekrar imzalamaz isem buradan giderim beni buraya bağlayan ne var diyebiliyor Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür ve müdür yardımcıları.

Evet maalesef günümüzde uygulama ben istedim, yaptım mantığında. Çünkü hesap soran yok. Ancak buda bir mobbing. Çalışan yasal olarak mahkemeye başvurabilir. Yayımlanmış olan her Resmi yazı uyulması gereken kurallardır.

Sahada özelikle Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine bağlı çalışan personel arasındaki memnuniyetsizlik her geçen gün artmakta.

Neden sağlık personeli sahada Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliklere ve genelgelere aykırı yapılan görevlendirmelere itiraz etmez. Neden sendikası yolu ile dava açmaz. Sahada çalışan personelin en ufak bir eksiğine tutanak tutan soruşturma açan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür ve yardımcılarının Yönetmeliklere aykırı görevlendirmelerine her çalışan sendikası aracılığı ile dava açsa belki ben yaptım olduğu mantığı yerine yönetmelikleri okuyup anlayarak yapmak zorunda kalır. Çalışan sağlık personeli de liyakati bu şekilde sağlar. Nöbet tutacak personele ihtiyacım var diyerek 25 yıl ve üzeri çalışanı nöbeteten nöbete yazan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri ve yardımcılarına sormak isteriz.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerinin kurum içi liyakat duygusunu azalmasına ve çalışanın güvenin yerle bir olmasına sebep olan uygulanmayan Resmi Yazılar;

 # Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde “servis sorumlu hemşireleri nöbete girmezler. Hafta tatillerini cumartesi, pazar günleri yaparlar.” hükmüne rağmen sorumlu hemşirelere nöbet tutturmaktalar.

TIKLAYIN

 # Hemşirelik yönetmeliğinde “öncelikle ilgili alanda uzman hemşireler, yoksa üç yıl deneyimli ve hemşirelikte lisans mezunları arasından başhemşire tarafından görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir” hükmüne rağmen uzman hemşireler değerlendirilmediği gibi hemşirelikte lisans mezunu olmayan personel görevlendirilmesi yapılmaktadır.

 # Hemşirelik yönetmeliğinde gözetmen hemşire için “. “Bu hemşireler meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından başhemşire tarafından seçilir ve görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir.” Hükmüne rağmen yeni mezun personel gözetmen hemşire olarak atanmaktadır.

 # Hemşirelik yönetmeliğinde gözetmen hemşire için “.Başhemşirenin görevleri normal mesai dışında ve resmi tatil günlerinde gözetmen hemşire tarafından yürütülür” hükmüne rağmen gündüz mesaisinde görevlendirilmektedirler.

 # Hemşirelik yönetmeliğinde Uzman hemşire için “Uzman hemşireler, temel hemşirelik rollerinin yanı sıra uzmanlığını yaptığı alana yönelik klinik bilgi, beceri, sağlık araştırmaları, danışmanlık hizmetleri, sağlık eğitim hizmetlerinin programlanması, uygulanması ve değerlendirilmesinde sorumluluk alır, uygular ve değerlendirir.” Hükmüne rağmen lise mezunu hemşire sorumluluğunda çalıştırılabilmekteler.

 # Stoma ve Yara Bakım Hemşiresi Hemşirelik yönetmeliğinde yer alan görev tanımına uygun çalıştırılmayarak sadece evrak doldurtulmakta olan hastaneler var.

 # Sağlık Bakanlığı, sağlık personelinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için bazı yeni düzenlemeler yaptı. Buna göre ebe, hemşire ve sağlık memurları başta olmak üzere sağlık personeli Meslekte 25 yılını doldurmuş sağlık personeli nöbetten muaf tutulması istendi, ancak nöbet olmayan birimlerde (eğitim, tiğ, tıbbi sarf, ayaktan tedavi hizmetleri, sorumlu hemşirelik, v.b ) gencecik hemşire görevlendirmeleri yapılırken, personel ihtiyacı sebep gösterilerek 25 yıl ve üzeri personele nöbet tutturulmaktadır

 # Hiçbir yönetmelikte olmayan Sağlık Bakım Hizmetleri birim sorumlusu v.b adlarda görevlendirmeler yapmaktadırlar.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
NARKOZCU 01 3 hafta önce
hastaneler nöbet para vermiyorlar idareciler bir şekilde bakanlığı sorumlu tutuyor konu hakkında bilgisi olan var mı
45'lik 3 hafta önce
Evet. Hemşirelerin fazla mesai yapmaması için her türlü uygulama düşünülüyor. Ama bu sadece hemşire için. Dr ve diğer personel için geçerli değil.
Att 3 hafta önce
Ne olduğu belli değil, herkes ali kıran baş kesen. Çingeneye yetki verirsen böyle olur.
ArkadasimDogruladi 3 hafta önce
Bu sitede Van Egitim Arastirma Hastanesi Bashemsiresinin personellere baski yaptigi haberini okumustum. Vandaki arkadasimla gorustum dogru mu dedim evet dedi ve o haberden sonra baskisini daha da artirdigini soyledi!
Çankırı 3 hafta önce
Çankırı devlete de bir el atın, 50 yaşında sınavsız lisans tamamlayanlar, yüksek lisanslı hemşirelerin bilgisi altında eziliyorlar, yazık alın şunları görevden de bir hizmetiniz olsun.
Mavi 3 hafta önce
Sağlık Hizmetlerinde çalışan Yöneticiler ve sağlık personelleri tüm ekip üyelerinde bahsediyorum. İlkönce iletişimi güçlü, vatansever, insana değer veren, saygılı, dürüst, çalışkan, sorumluluk sahibi, vicdanlı, hoşgörülü bir meslek mensubu olmalı. Dinlemeyi bilmeyen yöneticiler zaten bir fikri olmayıp. Çözümden uzaklaşıyorlar. Liyakatın önemi işte bu noktada önemli. Hemşirelik mesleğindede gerçekten 25 yıl üstü çalışanlar için nöbet tutmak ve mazeretlerinin olduğu bile bile zorlanmaktadır. Hemşireler (kimi zaman sekreter, kimi zaman temizlik, kimi zaman doktor, kimi zamanda hemşirelik yapıyorlar) Genç hemşire adaylarının biranönce meslekte sayılarının artırılması. Hemşire yardımcısı statülerinde kadro ve atamalar olması. Ayrıca hasta bakımında Hasta bakıcı ihtiyacının Pandemi sürecinde ihtiyacın üst düzeyde olduğunu göstermektedir. Hastanelerimizde Temizlik personelleri nereye yetişeceklerini bilemeden çalışıyorlar. Saygılar.
0
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?