Hemşireleri Acil Girişine Oturtarak Vatandaşın Sorularını Cevaplandırmasına Tepki!

Manisa’da pandemi hastanesi olan Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde, hemşireler hastanenin acil girişinde dışarıda masada oturtularak, yurttaşların sorularını cevaplandırıyor.

Gündem 10.08.2021, 19:06 10.08.2021, 19:25 Güler Sağlam
Hemşireleri Acil Girişine Oturtarak Vatandaşın Sorularını Cevaplandırmasına Tepki!

Sağlıkçılar ise hemşire yetersizliği söz konusuyken, hiçbir tıbbi bilgi gerektirmeyen bu soruların cevaplanması için hemşirelerin görevlendirilmesine tepkili.

SES Manisa Şube Sekreteri Hilal Bingöl konu hakkında açıklama yaparak, “Gün geçtikçe ağır çalışma koşulları, hastalıklar, kayıplar ve yok sayılmanın acısını yaşarken ve daha da ötesi yoktur derken şimdi de anlamsız, gereksiz ve etik dışı görevlendirmeler başladı.

Uzun mesai saatleri, farklı birimlerde geçici görevlendirmelerden sonra son günlerde sağlık emekçisinin aklıyla dalga geçercesine görevler veriliyor” dedi.

‘YÖNETEMİYORSANIZ UZAK DURUN’

Bingöl, “Hemşireler, keskin yaz sıcağında hem de hiçbir tıbbi bilgi gerektirmeyen ‘Su var mı? Tuvaletler nerede?’ gibi soruları cevaplandırıyor. Vaka sayıları artmışken yoğun bakımdan hemşireler aşı birimine görevlendiriliyor.

Bu nasıl bir anlayıştır ki biz akıl erdiremiyoruz. Şimdi bir kez de kamuoyuna soruyoruz, Aylarca canhıraş sağlık hakkı için mücadele eden, hastasının sağlığını kendi sağlığından önde tutan, aylarca çocuğundan, ailesinden uzak yaşayan, en sevdiklerini, çalışma arkadaşlarını kaybeden sağlık emekçilerine bu reva mıdır?” diye konuştu.

Bingöl, şunları söyledi: “Yıllardır ısrarla söylüyoruz, sağlık hizmeti bir ekip işidir, herkesin bir görev tanımı vardır. Birileri siyasal ya da sendikal yakınlıklardan dolayı kayırılırken bir diğerini ezmek aslında sağlık hizmetine zarar verir.

Eğer gerçekten böyle bir görevlendirmeye ihtiyaç varsa uygun eğitimde, uygun kadroda kişiler görevlendirilmelidir. Ayrıca yerinden hiç kıpırdatılmayan yandaş sağlık çalışanları aşılara gönderilmelidir.

Bu sebeple diyoruz yönetemiyorsanız ya da yönetmek istemiyorsanız uzak durun. Ekip ruhunu, halkın sağlık hakkını bozmayın. Bu akıl almaz görevlendirme derhal sonlandırılmalı ve sonbaharla birlikte yeniden zorlu bir sürece girecek sağlık emekçisi arkadaşlarımıza gerekli destek sağlanmalıdır.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Sağlıkçılar 3 ay önce
Bu işler hemşirelerin görevi değil ki neden yapıyorlar bu iş hastanelede yonlendirmenin bu iş için seçilen sekreterlerin işidir yapmayın arkadaşlar bu kadar da ayağa düşmeyin herkes kendi işini yapsın hiçbirimiz itiraz etmedi mi yahu.bu görevi veren şahıs derhal görevden alınmalıdır o zaman bütün sağlık çalışanları da bu işi yapsın neden sadece hemşireler
Memur 3 ay önce
İktidar tarafından atanan bir sürü uzman? var .Herşeyi biliyorlar ya.liyakat sahibi insanlar otursunlar cevaplasınlar.Diyecem de onuda beceremezler uzmanlar?
Sağlıkçılar 3 ay önce
Bu akil dışı yönetmenlik kanun dışı uygulamaya neden diğer sendikalar tepki göstermiyor yada hepiniz bir olup bu görevlendirmeyi yapan şahsın makamını basıp tepki göstermiyor nerede diğer sendikalar
Hemşire sağlık personeli 3 ay önce
Ben olsam sorulan her soruya BAŞHEKİM ÖYLE UYGUN GÖRMÜŞ deyip herkesi boşhekimin üstüne salardım.
Manisalı 3 ay önce
Sağlık müdürlüğü personel işleri başkanı ne iş yapar acaba? Sözleşme dönemi sözleşme imzalayan vasıfsız idarecilerle bu işler yürümez. Manisa sağlıkta yönetim bazında en karanlık dönemini yaşıyor.
Gerçek hemşire 3 ay önce
Her vekil danışmanı eşini idareci yaparsanız böyle olur tabi
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?