Hemşirelere Hakaret Eden Başhekime Dava Açıldı!

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi'nde hemşire olarak görev yapan Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin'e A-4 kağıdına 500 defa, "Ben salağım servisimden başka servise gittim" gittim yazdıran doktor Ayşegül Alkan büyük tepki çekmişti. Alkan hakkında 'kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçlamasıyla dava açıldı.

Gündem 17.06.2021, 19:28 17.06.2021, 20:19 Güler Sağlam
Hemşirelere Hakaret Eden Başhekime Dava Açıldı!

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi’nde hemşire olarak görev yapan Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin’e görev yerlerinden ayrıldıkları gerekçesiyle A-4 kağıdına 500 kere, “Ben salağım servisimden başka servise gittim” gittim yazdıran Başhekim Uzman Doktor Ayşegül Alkan, Sağlık Bakanlığı kararı ile görevinden el çektirilmişti.

Başhekim Ayşegül Alkan jet hızıyla görevden alındıGündem

Soruşturmayı yürüten Kumluca savcılığı, iki hemşirenin şikâyeti üzerine konuyla ilgili tarafların ve tanıkların ifade işlemlerini tamamladı. Ayrıca hastane içindeki güvenlik kamerası görüntüleri de incelendi. Yapılan soruşturmanın ardından o dönem başhekim olarak görev yapan Alkan hakkında ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla iddianame düzenlendi. İddianame Kumluca Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve dava açıldı.

TAZMİNAT DAVASI DA AÇILACAK

Yargılama süreci ile ilgili Hürriyet'e konuşan müşteki avukatı Ezgi Yıldız, “İddianame zaten ağırlaştırılmış halden yani TCK 125/3’e göre hazırlandı. Kamu görevlisinin kamu görevlisine birden fazla kişinin yanında hakaret. Ayrıca bu konuyla ilgili manevi tazminat davası da açacağız. Tanıklar her şey tamam. Ceza dosyasının sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

İddiaya göre; Başhekim Alkan, rutin servis kontrolleri esnasında iki hemşirenin görev alanlarında olmadığını tespit etti. Bunun üzerine Çalışkan ve Yetkin’i diğer birim müdürlerinin de bulunduğu bir odada azarladı ve görev yeri terk cezası olarak A-4 kağıdına 500 kere, “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazmasını istedi.

Bakan Koca: Kabul etmemiz mümkün değil!Gündem

Talebe karşı çıkan hemşireler, böyle bir cezayı kabul etmeyeceklerini, görev yerlerini terk etmeleri nedeniyle resmi disiplin yönetmeliğinin uygulanması gerektiğini savundu. Ancak bu öneri Başhekim tarafından kabul görmeyince Çalışkan ve Yetkin A-4 kağıdına 500 kere, “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdı. Çalışkan ve Yetkin, 7 sayfalık metni, “Başhekimin ısrarı ile kaleme alınmıştır” notu düşerek imzaladı.

Yaşananlara tepki gösteren hemşire Merve Şahiner Çalışkan, “Yaşadıklarımız gerçekten üzücü. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız” derken, hemşire Ayşe Yetkin, “Bize verilen ceza ise insan onurunu ayaklar altına almak anlamına geliyor” demişti.

BAKAN KOCA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Tepkilerin ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi görevinden uzaklaştırıldı. Hakkında disiplin soruşturması başlatılan Başhekimin sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir. Böyle bir davranışı kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullanmıştı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
saglıkçılar 2 ay önce
Bunlara makam verem zihniyete ben ....ben bu tür kişilerin beni yönetmesi idareci olmasi için ak parti ye oy vermiyorum bunca yıldır. kim bunlar kim makam veriyor bunlara .

Bu tür kişiler makam sahibi olsun diye mi ak Parti'ye oy veriyorum ben yazıklar olsun be öyle kişiler makam koltuk sahibi oluyorlar ki aklınız şaşar ne bir İslami bir düşüncesi ne Allah tan korkma düşüncesi hadi bunları geçtik diyelim ne dürüstlük adına ne karakter adına ne adamlık namına hiç bir şey yok kişilik sıfır ak parti ye söven zihniyeti solcu vb ama bir bakiyorsun sözleşme imzalamış koltuğu kapmış sonra gelip idarecilik oynuyor

Öyle kişiler sözleşme imzalıyor ki aklınız şaşar valla ak Parti'nin dusuncesinden kuruluş ilkelerinden dünya görüşünden uzaktan yakından alakası olmayan hatta ak parti düşmanı diyebileceğimiz kişiler sözleşme imzalıyor kısaca oyları biz veriyoruz makamı koltukları oy vermeyenler alıyor eee artık bu millet uyandı sırtımızda kimseleri taşımayacagiz birileri makam sahibi olsun diye oy vermiyecegiz
SAĞLIKÇI 2 ay önce
Liyakat hak getire.Nerde 15 yılda zar zor açıköğretim bitirmiş milletvekili akrabası veya cematten torpili bulmuş zikirmatikli mallar sözleşme imzaliyor...benim bizat bildiğim isimler var rakamları farklı en küçük dört basamaklı doğal sayı ile rakamları farklı en büyük dört basamaklıdoğal sayıyı toplayamayacak düzeyde olan mal yöneticiler...
SAĞLIKÇI 2 ay önce
Liyakat hak getire.Nerde 15 yılda zar zor açıköğretim bitirmiş milletvekili akrabası veya cematten torpili bulmuş zikirmatikli mallar sözleşme imzaliyor...benim bizat bildiğim isimler var rakamları farklı en küçük dört basamaklı doğal sayı ile rakamları farklı en büyük dört basamaklıdoğal sayıyı toplayamayacak düzeyde olan mal yöneticiler...
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?