PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hemşirelere Fazla Mesai Vermemek İçin Daha Fazla Hasta Baktırıyorlar!

Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde, Yataklı Sağlık Tesislerinde Yoğun Bakım Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları hakkındaki Tebliğe rağmen Yoğun Bakım Servisinde görevli hemşirelere fazla mesai ödemesi yapmamak için fazla hasta baktırılması tepki topladı.

Gündem 16.11.2022, 16:59 16.11.2022, 21:35 Cansu Polat
Hemşirelere Fazla Mesai Vermemek İçin Daha Fazla Hasta Baktırıyorlar!

Hemşirelerin sorun ve taleplerini dile getirmesiyle bilinen Instagram’daki Hemşireyizbiz sayfası, Bilkent şehir hastanesinde yaşandığı ileri sürülen kanunsuz uygulamayı gündeme taşıdı.

Bilkent Şehir Hastanesinde görev yapan bir hemşirenin Üçüncü Basamak Yoğun Bakım Servisinde çalıştığı ve hemşire yetersizliğinden dolayı hemşirelere fazla mesai yazmak yerine 3 hasta baktırıldığı yönündeki iddiası Hemşireyizbiz tarafından sosyal medyanın gündemine taşındı.

Hemşireyizbiz sayfası aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışan hemşireler, sözleşmeli yöneticilere ve sorumlu hemşirelere çağrıda bulunarak kanunsuz iş yapmamalarını istediler.

Yataklı Sağlık Tesislerinde Yoğun Bakım Hizmetlerinin Uygulama Usul Ve Esasları Hakkında Tebliğde yer alan yoğun bakım personel sayısına dair mevzuatı paylaşan Hemşireyizbiz sayfası, Erişkin Yoğun Bakım Servisinde yatan hasta (dolu yatak) sayısına göre;

  • Birinci Seviye İçin Her 5 Yatak İçin 1 Hemşire,
  • İkinci Seviye İçin Her 3 Yatak İçin 1 Hemşire,
  • Üçüncü Seviye İçin Her 2 Yatak İçin 1 Hemşirenin 

görevlendirilmesi gerektiğine dair tebliğ ilgili yöneticilere hatırlatıldı.

Hemşireyizbiz sayfası tarafından yapılan çağrı sonrasında Hem Sen Sendikası Genel Merkezi yönetmelikte belirtilen hasta-hemşire sayısı eşleşmesini sağlanması konusunda çalışmalara başlandığını duyurdu.

Ankara Şehir Hastanesi Bazı Erişkin Yoğun Bakımlarında 2 hastaya 1 hemşirenin bakması gerekirken kimi yoğun bakımlarda 3 hastaya 1 hemşirenin baktırılması sonrası Hem Sen Sendikası, Şehir Hastanesi Başhekimliğine Resmi Yazıyla başvurduğunu açıkladı.

Yorumlar (6)
Esahin42 2 hafta önce
Sadece oralarda bu uygulama yok tüm sağlık tesislerinde var ama söyleyen ortaya koyan yok.niye=mobing
!!! 2 hafta önce
Bilkent şehir hastanesi 4 yıl olacak oturtamadılar şikayetler var sürekli haberler çıkıyor bakanlığın orada idareci değişimine gitmesi gerekir
KTÜ farabi 2 hafta önce
Daha beteri KTÜ Farabi hastanesinde mevcut...yeni olan bişey değil. fazla mesailere rağmen 3 hasta.buna rağmen 4 hasta baktirmanin hesabını yapıyor başhekim...sendikalarda bu duruma sessiz...
cebinden ödemiyorsun 2 hafta önce
kul hakkı bu sözde yöneticiler sanki cebinden veriyor babanın parası mı ulan ödeme kalemlerini yok ediyorsun
Rad tek 2 hafta önce
Radyasyon çalışanları da ağır çalışma şartları ve mobinge maruz bırakılıyor.
Diyaliz teknikeri 2 hafta önce
Diyaliz teknikerleri de yoğun çalışma koşullarına ve idare tarafından mobinge maruz bırakılıyor. Maalesef sesimizi hiçbir şekilde duyuramıyoruz.