Hemşireler Maaşımız Az Diyerek Açlık Grevine Başladı!

Maaşlarına zam isteyen 5 hemşire, gerçekleştirdikleri eylemde parlamento binasından çıkmayı reddetti.

Gündem 06.03.2020, 23:11 06.03.2020, 23:23 Güler Sağlam
Hemşireler Maaşımız Az Diyerek Açlık Grevine Başladı!

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da, maaşlarının azlığından şikayet eden ve zam isteyen 5 hemşire, dün akşam saatlerinde parlamento binasına girerek açlık grevine başladıklarını duyurdu. Olay yerine gelen psikologlar ve güvenlik güçlerinin tüm ikna çabalarına rağmen hemşireler, binayı terk etmeyi reddetti. Geceyi parlamento binasında geçirmelerinin ardından, bugün bulundukları salonun pencere pervazlarına çıkan hemşireler, güvenlik güçleri tarafından zorla içeriye alındı.

TIKLAYIN

Eylemci hemşireler, sağlık konularından sorumlu siyasetçiler kendileriyle görüşene kadar parlamento binasından çıkmayacaklarını belirtirken, eylemlerinin siyasi arenaya çekilmesine karşı olduklarını ve protestolarını bir siyasi partinin kullanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, eylemin devletçiliğe karşı bir hareket olduğunu savunarak, diyalogtan kaçmadıklarını belirtti. Sağlık Bakanı Ananiev, hemşirelerin protesto gösterisinin ardında muhalefetin durduğunu ifade etti.

Öte yandan parlamento binasının dışında ise 1 Mart günü çok sayıda hemşirenin kurduğu çadır kent eylemi devam ediyor. Hemşireler, 1 Ocak’tan itibaren söz verilen maaş zammının verilmediğini söylüyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
saglıkçılar 12 ay önce
darısı bizlerin başına inşAllah yıllardır yapamadığımız gösteremediğimiz tepkileri gösteririz
ALİ BAKAL 12 ay önce
KATLIYORUM ..NASIL DÖNER SERMEYE YÖNETMELİĞİ..
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?