Hemşire Yanındaki İşçiden Daha Az Kazanıyor!

Kamuda toplu iş sözleşmelerinde de 3600 ek gösterge talepleri yerine getirilmeyen hemşirelerin maaşları, taşerondan kadroya alınan çalışanların maaşından daha az olarak hesaplandı.

Gündem 24.09.2021, 02:58 24.09.2021, 09:02 Zeynep Elmalı
Hemşire Yanındaki İşçiden Daha Az Kazanıyor!

3600 ek göstergenin her seçim gündeme getirildiğini ancak asla gerçekleştirilmediğini vurgulayan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “3600 ek gösterge geçtiğimiz seçimde de gündeme getirilen, verilen sözlere rağmen asla gerçekleşmeyen bir vaat olarak kaldı. Toplu Sözleşme metninde ise 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili çalışma yapılacaktır denildi. Zaten yıllardır çalışma yapılıyor. Önemli olan içi dolu bir çalışmayı yapıp sonuçlandırmaktır. Toplum sağlığı için emek veren sağlık kurum çalışanları hak ettiği değeri görmüyor. Liyakatsiz atamalar, yüksek çalışma saatleri ve düşük maaş istifaları hızlandırıyor. Sağlıkta çöküş görmemiz mümkün” ifadelerini kullandı. Kamuda toplu iş sözleşmelerinden umduklarını bulamayan sağlık çalışanları, düşük maaş, yüksek çalışma saatleri ve liyakatsiz atamalar nedeniyle istifaya zorlanıyor. Son olarak Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Ertürk’ün kaleme aldığı haberde kamuda taşeron eleman olarak çalışan işçilerin kadroya geçmesiyle aldıkları aylıkların hemşire maaşlarını geçtiği belirtilmişti.

Haberle ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Temizlik görevlileri, kayıt elemanları, güvenlik çalışanları 4 bin 400 liramaaşlarının üzerine aldıkları ikramiye ve tediye ücretleriyle aylık 6 bin liralık bir maaşa ulaşıyorlar. Hiçbir emekçinin ‘çok maaş’ aldığını iddia etmiyoruz. Hastanelerin sürdürülebilirliğini sağlayan emekçiler, aldıkları maaşı hak ediyorlar. Ancak tedavi sürecinde en ön safta bulunan hemşirelerin 4 bin 500 lira diğer sağlık kurumu çalışanlarının da hak ettiklerini kazanmamasını da ‘haksızlık’ olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Ek Gösterge Sözü Yerine Gelmedi

Seçim vaadi olarak verilen 3600 ek göstergenin hiçbir zaman uygulanmadığını vurgulayan Özlem Akarken, “Hemşirelerin özlük haklarının 3600 ek göstergeye göre düzenlenmesi geçtiğimiz seçimlerde vaat olarak öne sürülmüştü ancak hiçbir zaman yerine getirilmedi. COVID 19 pandemisinde hayatını hiçe sayarak, insanüstü çabayla çalışan sağlık emekçilerinin hepsinin ücret ve özlük hakları eğitim öğretime göre 3600 ek göstergeye göre düzenlenmeli” ifadelerini kullandı.

Düşük Ücret Yüksek Çalışma İstifaya Zorluyor

Sağlık kurum çalışanlarının COVID 19 pandemisiyle birlikte çalışma şartlarının zorlaştığını, yüksek çalışma saatlerinin giderek yaygınlaştığını belirten Özlem Akarken, “Sağlık emekçileri COVID 19 nöbetleriyle yıprandı. Giderek artan çalışma saatleri artık kanıksanan bir durum haline geldi. Çalışanlardan geri istenen artırımlı ödenen nöbet ücretleri ve düşük maaşlar sağlık çalışanlarını istifaya zorluyor.Sağlıkçıların istifa etmesi iş gücünü kısıtlıyor, kalanlara daha büyük sorumluluklar yüklenmesine sebep oluyor. Bu döngü liyakatsiz atamalarla birleştiğinde sağlık sistemini çöküşüne neden olabilir” dedi.

Liyakatsız Atamalar

Hak ettiğini alamayan çalışanların siyasi atamaları kanıksadığını, dolayısıyla asla elde edemeyeceklerini düşündükleri pozisyonlar için kimsenin artık çalışmak istemediğini dile getiren Özlem Akarken, “Sağlık alanında akademik çalışmalar terfiler için önemlidir. Yakın zamanda Türkiye genelinde bazı hastanelerde yönetim kadrolarının değiştiği görüyoruz. Sendika ayrımı yapmadan sadece hizmet veren müdürlerin haksız yere suçlanarak üstelik hukuksal bir yargılama olmadan görevden uzaklaştırıldığı, yerlerine gelecek isimlerin yüksek lisans ve doktora yapmış sağlık personellerinden seçilmediğini, eğitim ve deneyim göz ardı edilip liyakatsiz atamalar yapıldığına şahit oluyoruz. Görevlerin tanımı ve hangi özelliklere ihtiyaç duyulduğu yönetmeliklerde belirtilse de bunların uygulanmadığını ya da çoğunlukla bir açık bulunup, o açıktan faydalanıldığını görüyoruz. Bu durum sağlık gibi hayati önem taşıyan alanlarda ciddi hatalara sebebiyet verebiliyor. Sağlık Bilimleri ve diğer üniversitelere afiliye (birleşik) olan hastanelerin yönetim yapısının hekimler dâhil diğer sağlık personelleri akademik kadrolar tarafından yürütülmesi gerekiyor. Sağlıkta hata, insan hayatıyla ödeniyor” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (20)
ÇELİK 1 ay önce
10 YILDA TAMAMEN ÇÖKTÜ. SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER DE TUZU BİBERİ OLDU !!!
Fulki 1 ay önce
Bencil, saygısız halk da oldu. İnsanda acıma duygusu bırakmadı. Ama sağlıkçıları öyle bezdirmişler ki olan Kendilerine olacak. Yakında pamuk eller cebe başlar yine. Kimse bu şartlarda, bu paralara çalışmaz
........... 1 ay önce
sağlığı çökerteceksin ki, hastane özelleştirmelerinin ve satışının önü açılsın!!!!!!!!
BİTSİN SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLİK 1 ay önce
Liyakatın yerlerde süründüğü sözşlemeli yöneticilere ödenen fahiş ücretlerin rahatsız edici boyutta olduğu ve bunun büyük bir İSRAF olduğu bilindiği halde neden halen bu sisteme devam ediliyor. Birileri REİS i yanlış bilgilendiriyor. BİTSİN ARTIK bu sözleşmeli yöneticilik. onlara verilen fazla ücret ile binlerce yeni memur atanır. yeter artık...
abbas 1 ay önce
Buradan yazılıyor çiziliyor ne yazık ki hiç bir şey değişmiyor nasıl olacak bilmiyorum
Ben demedim duydum 1 ay önce
Özelleştirme niyetleri var da 2023 te seçimi kazanmaları lazım, kanunları yandaş iş adamlarına göre çıkaracaklar diye duydum birileri konuşurken. Bu ülkeden emek vermeden kazandıklarını yurtdışındaki bankalara taşıyan Laz müteaahitler, iş adamları kamu sağlık sektörünü bedavaya alıp, halkı sağacaklar, sağlıkçıları köle gibi ucuza çalıştıracaklar, doktorları çalıştırarak sağlık turizminden parayı hiç emek vermeden kendileri kazanacak, tıpkı yap işlet devret gibi diyor birileri. Türkiye köle düzeni sağlık turizmi ülkesi olacakmış. Büyük yandaşlar için kredi devletten hazine garantili, vergi affı, krediyi ödemezsen ödeme sorun yok dedi birileri
ali 1 ay önce
2023 te o atadıkları ballı maaş verdikleri boş gezen iş yapmayan memurlardan alırlar oyu ama bu kişilerde fırıldak gibi her yere döner
Sgk calısanı 1 ay önce
Bilmeyende asgari ücretdende az alıyor sanır devlet hastanelerin tamamı özelleşmeli bunların gözü doymuyor bunları yemin olsun asgari ücretnen bile calıştırmazl para hesabımı bilmiyorlar anlamış deyilim dr lar hariç hepsine asgari ücret verilsin yeter ya
@bos konuşanlara yapıştır cevabi 1 ay önce
Bir ark. Yazmis doktor dışında askeri ücret verilsin diye ! Bak sen agzi olan konuşuyor memlekette ama beyin kullanmadan. . Hemsire olarak bakım tedavi gözlem cogu zaman doktor ve personel isleri bile bize ait . Sizin annenize babanıza yapmayacginiz tiksineceginiz isi yapiyoruz .Sen olamazsinda;) insAllah çoluğun cocugun olur hemsire ozaman gorursun bos konuşmalarını..
DAM66 1 ay önce
TÜM SENDİKALARA SESLENİYORUM. SAĞLIK PERSONELİ 4/D İŞÇİDEN DAHA AZ MAAŞ ALIYOR. BİLGİNİZ VAR MI....
Serdar 1 ay önce
işçilerden sendikaya katılım neredeyse %100 üstelik 150 tl para kesilmesine rağmen.Sahada güçlü oldukları için masada da istediklerini alabiliyorlar.Memurlarda ise durum çok farklı bırakın kesintiyi üzerine para veriliyor yinede üye olmuyorlar dolayısıyla masaya güçlü oturulmuyor ve kazanımlar ne yazk ki sınırlı oluyor.mesele bu kadar basit.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?