PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hemşire İle Doktor Arasındaki Maaş Farkı Yedi Kat!

Sağlık Bakanlığının çıkardığı ek ödeme yönetmelik değişikliğinin ardından birçok hak kaybına uğrayan hemşireler 5 Kasım’da Ankara’da eylem yapacak.

Gündem 24.10.2022, 19:38 24.10.2022, 20:14 Cansu Polat
Hemşire İle Doktor Arasındaki Maaş Farkı Yedi Kat!

Türk Hemşireler Derneği tarafından organize edilen miting 5 Kasım tarihinde Anıtpark’ta yapılacak. Ek Ödeme düzenlemesinde yaşanan hak kayıpları sonrası Hemşireler Ankara’da eylem yapacaklar.

Bakanlığın ağustos ayında değişikliğe gitti Ek Ödeme Yönetmeliği sonrasında sağlıkta unvanlar arasında farklı hak kayıpları oluştu. Özellikle hemşire, teknisyen, sağlık memuru gibi ünvanlar ile hekimler arasındaki maaş farkının 7 katına çıktığına dikkat çekildi.

Diğer taraftan Türk Hemşireler Derneği, hak kayıpları konusunda CİMER Başvurusu için kurumsal sitesinden dilekçe örneği yayınladı.

Beyaz Reform olarak adlandırılan değişikliklere ilişkin eylem planımızı sizlerle daha önce paylaşmıştık. Bu kapsamda derneğimiz tarafından ek ödemelerdeki katsayıların gözden geçirilmesi ve tek kalemde ödeme taleplerinin yer aldığı örnek CİMER başvuru dilekçesi oluşturulmuş olup aşağıda sunulmaktadır. Dileyen meslektaşlarımız ilgili dokümandaki yerleri doldurarak CİMER’e başvuruda bulunabilirler.

Değerli meslektaşlarımız,

Beyaz Reform olarak adlandırılan değişikliklere ilişkin eylem planımızı sizlerle daha önce paylaşmıştık. Bu kapsamda derneğimiz tarafından ek ödemelerdeki katsayıların gözden geçirilmesi ve tek kalemde ödeme taleplerinin yer aldığı örnek CİMER başvuru dilekçesi oluşturulmuş olup aşağıda sunulmaktadır. Dileyen meslektaşlarımız ilgili dokümandaki yerleri doldurarak CİMER’e başvuruda bulunabilirler.

TÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ TARAFINDAN HAZIRLANAN ÖRNEK CİMER DİLEKÇESİ

Sağlık Bakanlığı’na bağlı …. Hastanesi’nde … biriminde … süredir hemşire olarak çalışmaktayım. Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği, kamuoyuna beyaz reform olarak duyurulmuş, sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirmeler sağlandığı belirtilmiştir.

Yönetmelik değişikliği ile kısmi iyileştirmeler olsa da bizlerin gereksinimlerini ne yazık ki karşılanmamıştır. Yönetmelikteki ek ödeme, temel ek ödeme ve teşvik ek ödemesi şeklinde ikiye ayrılmış, temel ek ödeme sabit ödeme ve taban ek ödeme toplamından oluşmuştur. Sabit ödeme 209 sayılı Yasa 5. Madde uyarınca yapılmakta olup, bizim için belirlenen tavan oran yüzde 225’tir. Yani alınabilecek sabit ödeme tutarı çok düşüktür. Yeni Yönetmelikte taban ek ödeme hesabında kullanılan katsayı, bizler için 0,32 olarak belirlenmiştir. Yapılan vergi kesintileri ile temmuz ayı için almış olduğum taban ek ödeme ……..TL’dir. Ülkede yaşanan ekonomik kriz dikkate alındığında bu tutar da oldukça düşüktür.

Yönetmelikte, Hemşirelerin ek ödemelerinde dikkate alınan HAKUK katsayısında bir iyileştirme yapılmamıştır. Bu katsayının arttırılması ile ek ödemelerimizde kısmi de olsa artış sağlanacaktır. 12 günü aşan yıllık izin, 7 günü aşan hastalık izini çalışılmış gün olarak değerlendirilmemiştir. Bu durum Anayasa’nın 50. maddesindeki dinlenme hakkımın ihlaline neden olmaktadır.

Lisansüstü eğitim alarak uzmanlaşmamıza, uzmanlığımızın Bakanlık tarafından tescil edilmesine rağmen, hekim ve dişhekimlerinde olduğu gibi uzman hemşireler yönünden farklı katsayılar uygulanmamıştır. Çalışanlar arasındaki ayrımcılık devam ettirilmiş, eğitimimizin karşılığı olan farklı katsayı düzenlemesi yapılmamıştır.

Sonuç olarak;

Yönetmelikte kısmi iyileştirmeler olsa da bizler yönünden anlamlı bir düzelme yoktur. Hemşirelerin sağlık ekibinin bir parçası olduğu yine dikkate alınmamış, ek ödemenin hesaplanmasında kullanılan katsayılarda kayda değer bir artış öngörülmemiş, ücretlerimizde, emeğimizden bağımsız ölçütler kullanılmıştır. Hemşireler, teşvik puanına tabi çok sayıda tıbbi işlemi bağımsız olarak gerçekleştirmekle ya da işlemlerin uygulanmasında yer almakta, ancak hemşirenin emeği ek ödemenin hesabında dikkate alınmamaktadır. Ödemeler, Bakanlık tarafından sonradan ilan edilecek ve ölçütlere, genelde maliyet, hasta memnuniyeti gibi sağlık hizmetinin niteliği ile bağdaşmayan kriterler üzerinden hesaplanacak katsayılara bağlı kılınmakta, belirsizlik sürdürülmekte ve idareye geniş takdir yetkisi tanınmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nin yukarıda aktardığım hususlar yönünden gözden geçirilmesini, hemşire ücretlerinin iyileştirilebilmesi için gerekli değişikliklerin yapılmasını, en temelde de hem ailem hem de kendim için insanca yaşamama imkân sağlayacak düzeyde artış yapılıp, ücretimi emekliliğime de yansıyacak tek kalemde maaş şekilde alabileceğim bir düzenlemeye gidilmesini talep ediyorum.

Ad Soyad

İletişim Bilgileri

Yorumlar (25)
Dr 2 ay önce
Nerde 7 katmış? Benim maaşım haberim olmadan başkasına mı yatıyor? Algınız batsın. Başkası üzerinden hak aramayın. Yoksulluk sınırı üzerinde tek kalem maaş isteyin!
personel 2 ay önce
Problem sizde değil problem bizi hem sendikal olarak hem de bakanlık düzeyinde kimsenin temsil etmemesi. Ya yeni bir bakanlık kurulsun sağlık bakanlığının adı da doktor bakanlığı doktor bakanlığı olarak değiştirilsin yada hak arayışında doktorların takip ettiği yöntemleri sağlık personelleri de takip ederek haklarını elde etsin...
HEMŞİRE 2 ay önce
hemşireye vermeyin bize verin!algısı yapanlar,hemşireyle biz aynı alıyoruz diye algı yapanlarıda unutmadık!bir yerde ya herkes asgari düzeyde mutlu olacak yada biz mutluyuz sizde hak etmiyorsunuz aanlayışı olursa sorun bit..mez!
Hekim x 2 ay önce
Hemşire 12 bin alsa 7*12=84 bin yapar. Ben bu rakamı hiç görmedim. Yanından bile geçmedim. Ysp nin dengi hekim değil. Bu kıyası yaptıkça hasediniz, kininiz artıyor.Bu da gizli veya açık düşmanlığa sebep oluyor. Hangi Devlet ysp ile hekimi bir tutabilir? Bu mantığa ters. Sağlıksenin etkisi son buldu. Herşey aslına rücu ediyor.Birazcık fark olacaksa kimse hekimlik için kaç yılını ziyan etmez.
personel 2 ay önce
Para için hekimlik yapıyorsan yapma kardeşim
Sartorius 2 ay önce
Madem böyle bir haber yapıyorsunuz bunu ispat etmekle mükellefsiniz, hekimleri zan altında bıraktığınız için müfterisiniz.
Doktor 2 ay önce
Komiksiniz
Gerçekler acıtır 2 ay önce
Valla onu bunu bilmemde sekreterler iyi para alıyor. Lise mezunu, 2 yıllık mezun hatta aöf mezunu bile var iclerinde tabi hepsi lisans tamamlama ile lisans mezunu oluyor. 15 bin lira maaş. Asgari ücretin neredeyse 3 katı. Dünyada böyle bir ülke yoktur eminim. Bi de nöbeti olan bi yere denk gelirsen 20 bin lira bile yaparsın. Millet enayi gibi mühendislik, öğretmenlik okuyor. Kazanması kolay, okuması kolay, ataması kolay, iş kolay. Parası, özlük hakları da on numara. Bi de yıpranma alıyorlar. Ahahaha. Diğer yandan uzman hemşirelik nedir ya. Hiç bir yetkin ve insiyatifin olmayan alanda uzmanlık mı olur. Ya bu işi halen yapan lise mezunu insanlar var. Hem de hakkiyla yapıyorlar. Aslında tartışilmasi gereken şey; neden hemşireligin 4 yıllık olduğu??? Adam acil laboratuvarinda yatarak 6 bin lira ek ücret alıyor. Teknisyen ha bu dediğim. O da şikayet ediyor. Komik desen Komik de değil. Garibim mühendis te okulu bitirecek te işe girecek te 8-10 bin liraya yardıracak. Bu arada kafada saç kalmiyor zaten. Bi de bu uzman doktorla falan kıyaslama gülün. Ya adam yks den 1 milyon 300 bininci olmuş kendisini ilk 10 bine giren ve asıl işi yapan hekimle kıyaslıyor. Buna apaçık had bilmeme denir. Yahu zaten memurların %80 inden fazla maaş alıyorsun daha derdin ne???
BAYA ACITMIŞ 2 ay önce
seni acil laboratuvardakiler sevsin. Nasıl da hesaplamış 6 bin ek ücret diye. ALALIM SENİ ACİL LABORATUVARA GÖZÜN KALMASIN.
Sgk 2 ay önce
Dr hariç tüm sağlık işleri asgari ücretle yaptırılır
sm.vefa 2 ay önce
sen y.bakım ve aclin kapısından gecememişssindir. dr oralarda tedaviyi birşekilde orderledikten sonra senin bile görmediğin ancak ismini duyduğun onlarca işlemi yapıp hastayı hayata tutuan hemşiredir.hemşireyı tansıyon ve enjeksiyondan ibaret gören anlayışın çok tipik bir örneğisin
Gih 2 ay önce
Gih sınıfı ne olacak 0.25
doktor 2 ay önce
hadi ordan. avrupadaki gibi 7 kat olması lazım ama nerede?? 3 katı bile değil. bizim ülkede dr lar kıymetsiz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın