Hemşire Eroğlu: Bakan "Hakları Ödenmez" dedi, Gerçekten Ödemedi!

Sağlıkta “tavandan ek ödemelerin” iş barışını bozduğunu söyleyen Hemşire Eylem Kaya Eroğlu, “Sağlık Bakanı ‘Hakkınız ödenmez’ dedi, gerçekten ödemediler" dedi.

Gündem 19.05.2020, 13:42 19.05.2020, 13:51
Hemşire Eroğlu: Bakan "Hakları Ödenmez" dedi, Gerçekten Ödemedi!

Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede en ön saflarda olan sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı’nın, “Üç ay boyunda tavandan ek ödeme yapılacak” açıklaması sonrası yapılan ikinci ödemelere karşı tepkili. Performans ve diplomaya göre yapılan ödemelerde, kimi çalışan 10 TL, kimisi 2 bin TL alırken, riskli birimlerde 4D statüsünde çalışan temizlik emekçileri ise hiç ödeme alamadı.

Çeşitli hastanelerde görev yapan sağlık personelleri, maruz kaldıkları durumu anlattı. Ankara Şehir Hastanesi’nde hemşire olarak çalışan Eylem Kaya Eroğlu, “Mevcut olabilecek iş kazası, meslek hastalığı ve sigorta priminden sıyrılmak amacıyla ödemeler yaptılar. Sağlık çalışanlarının yaptıkları işi daha şevkle yapması için yapılan bir düzenleme olarak düşünüyorum” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BAŞARISI

TIKLAYIN

Eroğlu, şunları ifade etti: “Koruyucu ekipman eksikliğinde, kavga ede ede, medyada sesimizi duyurarak ulaştık. Bu süreçte bizim hakkımızı ödeyecek bir miktar yok esasında. Ama bir hekime 16 bin TL ödenirken, temizlik işçisine hiçbir şey ödenmemesi… Emeğin karşılığı bu mudur? Aynı birimde benimle çalışan lise mezunu, bebek emziren arkadaşım 200 TL aldı, ben lisans mezunu olduğum için bin 300 TL aldım. Sağlık Bakanı bu ödemeleri duyurduğunda,Ne yapsak sağlık çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz’ demişti, gerçekten ödemediler. Tavandan ödeme yaptıklarında başka haklarımıza da dokundular. Nöbet ücretlerimiz ödenmedi, asistan hekimlerin hakları verilmedi. Sadaka olarak dağıtılan hiçbir ücrete eyvallahımız yok, bu miktarları dağıtmalarına da gerek yok zaten. Sağlık Bakanı bir başarı elde ettim diyorsa, bu başarı sağlık çalışanlarının başarısı. Bir başarı varsa ortada Sağlık Bakanlığı’na rağmen bizim başarımız.

BİZ İNSAN DEĞİL MİYİZ?

Sağlık çalışanlarının yıllardır “İnsanca yaşayacak bir ücret ve performans siteminin kaldırılması” gibi talepleri olduğunu belirten Eroğlu, “Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Tavandan ödemeyle birlikte çalışanlar arasında inanılmaz bir huzursuzluk doğdu ve iş barışımızın bozulduğunu rahatlıkla söyleye bilirim. Ayrımcılığa maruz kalan sağlık çalışanları şu soruyu sormaya başladı: Biz insan değil miyiz? Evet, sağlık bir ekip işi ama statüye, eğitime göre bu paralar dağıtıldı; biz isterdik ki herkesin riskine göre emeğine göre dağıtılsın” diye konuştu. 

AYRIMCILIK DAYANIŞMA DOĞURDU

Ankara İbni Sina Hastanesi’nde 4D statüsünde çalışan temizlik emekçisi Reyhan Karadeli, yapılan ek ödemelerden yararlanamayan gruptan.  Karadeli, “Taşeron olduğumuz zaman haksızlığa uğruyorduk, kadroya geçtik, taşeronu arar olduk. Herkes haksızlığa uğradığımızı belirtiyor. Geçenlerde iki doktorun şu sohbetine kulak misafiri oldum; ‘Biz az da olsa aldık ama temizlik personelleri hiç alamadılar, yazık günah değil mi? Hastalarla sarmaş dolaş olanlara nasıl bir ek ücret verilmedi, anlamış değilim.’ İktidar ayırımcılık yapmak istedi ancak bizi birbirimize daha çok bağladılar. Ayrımcılık bir dayanışma doğurdu” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (7)
Fatih 6 ay önce
Kesinlikle doğru alkış değil hakkımızı istiyoruz
CANSU 6 ay önce
ADALETSİZ KALKINMA OLMAZ.
Yakup şahin 6 ay önce
Sağlık çalışanları ve özel olmak üzere sağlık çalışanları ayrım yapmadan destek vermek ama alırsa malzumun ahını çıkar aheste aheste
Kemal 6 ay önce
Kesinlikle haklı, doktor bakanlığı doktora ödeme yapar sağlık çalışanlarına yapmaz...
Hemsire 6 ay önce
Doktor aliyor 7000 ,hemsire 300 ,temizlik personeli bu formule gore ne almali acaba.
Elif elif 6 ay önce
Sahlik bakani gitmis reklam bakani gelmis. Tum vaatler bos. Atanan hakkini alamaz. Atanamayan 80 li puanlarla evde. Ama izleyince reklamlar iyi hos iclerinde bos. Keske ziya selcuk saglik bakani olsa daha cok saglik personelinin hakkini savunur atamayi desteklerdi. Saglik bakani saglik personellerinede atanmayi bekleyen saglikcilarada gozlerini kulaklarini kapatmis. Sagolsun recep akdag temeli saglam tutmusta su an saglik sistemimiz ayakta.
Hemsire 6 ay önce
Seyyanen zam verilmeli ki enflasyon a ezdirirmemeli
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?