Hemşire: Bakan Koca'nın ‘Hayır ödeme yapmıyoruz’ Diye Dürüstçe Açıklama Yapmasını Bekliyoruz!

Türkiye’nin farklı illerinden Cumhuriyet gazetesine ulaşan hemşirelerden biri, ek ödemelerdeki adaletsizliklere değinerek “Mesleki onurumuz ayaklar altına alındı. Sağlık Bakanı’nın ‘Hayır ödeme yapmıyoruz’ diye dürüstçe açıklama yapmasını istiyoruz. Bizim emeğimizden prim yapmasınlar artık” dedi.

Gündem 02.01.2021, 13:26 02.01.2021, 15:44 Güler Sağlam
Hemşire: Bakan Koca'nın ‘Hayır ödeme yapmıyoruz’ Diye Dürüstçe Açıklama Yapmasını Bekliyoruz!

Ek ödemelerdeki adaletsizliklere değinen hemşire, “Hemşirelere ve yardımcı sağlık personeline Covidli hastayla temasınız kadar tavandan ek ödeme alacaksınız deniyor. Hal böyle olunca kimse tavandan alamıyor. Salgın hastalıklarda birim fark etmeksizin temas saati göz önüne alınmadan ödeme yapılması gerekir” dedi.

Kendilerinin bu süreçte itibarsızlaştırıldığını aktaran hemşire, “Mesleki onurumuz ayaklar altına alındı. Sağlık Bakanı’nın ‘Hayır ödeme yapmıyoruz’ diye dürüstçe açıklama yapmasını istiyoruz. Bizim emeğimizden prim yapmasınlar artık” dedi.

Maske ve ekipman sorununa da değinen hemşire, “24 saat nöbet için 1 tane n95 maske veriyorlar. Yöneticiler ‘Çok fazla n95 tüketimi var, azaltın’ diyebiliyor” ifadelerini kullandı. Hemşireler ayrıca kendilere verilen 3600 ek gösterge gibi sözlerin de tutulmasını istedi.

‘16 SAAT MESAİ’

Bir diğer hemşire ise çalışma saatlerinden yakındı. “En büyük sorunumuz nöbet saatlerimizin uzun olması” diyen hemşire, “Covid servisinde 16 saat çalışıyoruz. Bazıları da 24 saat kadar çalışabiliyor. Bu sürede çok yoruluyorsunuz. Özellikle 8 saatin sonunda, onca ışığın altında baş ağrısı çekiyorsunuz” dedi.

TIKLAYIN

Hemşire, bazı çalışanların “torpille aldıkları rapor sayesinde” bu nöbetleri tutmadığını aktardı. Kendisinin de koronavirüse yakalandığını ve hâlâ hasta olduğunu söyleyen hemşire, “Bir hafta içinde 7-8 arkadaşımla koronaya yakalandık. Benim hastalığım ciğerlerime inmedi. Ama ilaçlar çok ağır. Virüs benden kızıma da bulaşmıştı, şimdi kızım negatife döndü. Ama benim hâlâ pozitif. Normalde benim 14 gün karantinada olmam gerekiyordu. Ama bu süre 10 güne düşürüldü. Şimdi pozitifim ama ‘gel çalış’ deniyor. Markete gidemiyorum, ‘evden çıkma’ deniyor ama bir yandan da ‘gel çalış’ deniyor. Sağlık Bakanlığı arıyor, ‘Evdesiniz değil mi’ diye soruyor. Rapor aldım, çalışmıyorum. Ama pazartesi test sonucum pozitif de çıksa negatif de çıksa işbaşı yapmam bekleniyor” dedi.

‘VİRÜSLÜYKEN NÖBETE GİTTİM’

Virüsü yeni atlattığını söyleyen bir başka hemşire ise hastayken yaşadıklarını “En kötüsü virüsü anneme taşımaktı. Covid hastalığımın 10. gününde 24 saat nöbete çağırıldım. ‘Gelemem’ diyemedim çünkü arkadaşlarım da yorgundu ve eleman yok diye gelmek zorundaydım.

Ben ailemle yaşıyorum. Covid olduğumda karantina dönemimde en çok zoruma giden kapı komşumuzun oğlunun, oğluma ‘Yanıma gelme sende korona var’ demesi oldu” sözleriyle anlattı.

Yeni yıldan beklentisinin çocuğuna sıkı sıkı sarılmak olduğunu söyleyen çalışan, “Oğlumun doğum gününde çalışıyordum. Evlilik yıldönümümde, kendi doğum günümde ve yeni yıl gecesinde de çalıştım. Bizim özel günleri kutlama lüksümüz yok” dedi.

Hastane yönetimini de eleştiren hemşire, “Yöneticiler sadece sözde yanımızdaydı. Covid yoğun bakımlarda ve servislerde çalışan meslektaşlarımla idari katlarda bulunmamamız için uyarı aldık. Yöneticiler bir kez bile Covid yoğun bakımına gelmedi” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
Biyolog 5 ay önce
Gelmiş geçmiş en kötü bakan hakkımız haram olsun
Sağlık 5 ay önce
Bence yardımcı saglik çalışanlarının en kötü duruma düşmesinde hükümetin payı büyük yardımcı saglik personeline hakları ödenmez deyip yıllardır yönetici ve dr ları servete boğan bir zihniyet en kötüsü de islamda böyle bi adalet kavramı var mı bunu bilen insanlar yazık çok yazık....recep akdağ ile başlayan kölelik sistemi bakan koca ile zirve yaptı bakalım daha neler göreceğiz...seçim de artık bunları düşünmeli tüm sağlıkçılar sesimizi duymayanlari bizde seçimde duymayız....
Tek suçlu 5 ay önce
Tek bir kişide suç yok bence
Hemsireler sağlık memurları 5 ay önce
Bu meslekler 3100 TL maas karşılığında yapılacak iş değildir asgarî ücret taşeron 4d kadrolu çalışanların maaşları 3850 TL iken yani eline süpürge paspas teslim edilenlere verilen maaşa bakın hasta,can emanaet edilen hemsirelere sağlık memurları na verilen maaşa bakın demek ki süpürge daha kıymetli .bir belediye 3850 TL ye çıkardı asgarî ücreti çoğu belediye 3400 TL bilzerin aldığı ise 3100 TL 10 seneyi geçmiş bir çalışanın işe yeni başlayan daha düşük alıyor 2900 TL ister inanın ister inanmayın durum bundan ibaret
hemşir 5 ay önce
Ey bakanlık ey hükümet elinde süpürge olan superge teslim edilen taşeron işçiler 3850TL maaş alırken ,kendisine hasta teslim edilen can emanet edilen hemsiren sağlık teknisyenin aldığı maaş 15 yıllık çalışan 3100 TL bu ayipta sizlere yeter bu maaş uzrinden emeklilik hesaplanıyor birde ne olduğu belli olmayan 1350 TL sabit ödeme var toplamda 4500 TL oluyor.bir polis bir asker bir zabıta bir öğretmen bir vaiz vbvb 6000 TL den aşağı maaş almıyor
Hemşire 5 ay önce
Hemşireler asgari ücretin altında maaşlarla çalışıyor.nobet parası,ek ödeme verilmiyor.maddi sıkıntı çekiyoruz.
Şemmuz Piçi 5 ay önce
Hemşire arkadaşın dediği herşey doğru. Yonetici müdürümüz ve yardımcılarıda covit zamanında ortalarda yoklar odalarına kapanıp bulundukları alana kimseyi sokmadılar. Şirkete çerdiniz hastaneleri. Yöneticilerin hepsi AKP devşirmesi pislikler. Meeğin içibe
kamil 5 ay önce
köle zihniyetiyle çalıştırılmak,böyle bir şey sanırım.
Tedinim lee le 5 ay önce
Evet satın bakanımız her gün 3 5 saglikci kovidden vefat ediyor lütfen bu dönemde artık şu maddi konuları bari çözüme kavuşturun hala döner yok sa saglikcilar in suçu değilki değiştirin şu yonetmeligi artırın sabit ek ödemeleri olsun bitsin bu kadar yorum bu kadar insan bu kadar saglikci lafolsun diye yorum yapmıyor sistemde gerçekten büyük sıkıntı var recep Akdağ zamanında getirilen döner sermate sayesinde yardımcı sağlık çalışanı borç batağına buna çözüm
Haksız 5 ay önce
Suçu birazda kendinizde mi arasak.
1) Hemşire ve diğer yardımcı sağlık personeli arasında Birlik ve beraberlik yok.
2) Her haksızlığa gözünü kapatıp , nasılsa bana yapılmadı deyip , yarın ona yapılacağını umarsamamasi.
3) Sendika seçimlerinde onu temsil edecek ve hakkını savunacak kişiyi secmeyip, yer değişikliğini yapan veya ahbap çavuş ilişkisiyle birilerini seçmek. Veyahut idarecilerin yönlendirmesiyle ve malesef bizim arkadaşların korkmasiyla gidip onların seçtikleri kişileri seçmek
4) Ayrıca bizim birbirinize saygımız az malesef.
.......
......
Lütfen kendimizin farkına varalım önce kendinizden başlayalım. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
Yardımcı sağlık personeli CAN sır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?