PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hekimlerin Kongre Fiyatları Dudak Uçuklatıyor

Tıbbi bilgilerini güncellemek için bilimsel kongrelere katılmak isteyen hekimler, astronomik boyutlara ulaşan kongre katılım ücretleri karşısında ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Gündem 25.05.2022, 08:08 Cansu Polat
Hekimlerin Kongre Fiyatları Dudak Uçuklatıyor

Tıbbi bilgilerini bilimsel kongreler aracılığı ile güncellemek isteyen hekimlerin son yıllarda artan kongre katılım ücretlerindeki fahiş fiyatlar karşısında ne yapacaklarını bilemedikleri belirtildi.

Kıbrıs'ta devam eden 57.Türk Pediatri Kongresi'nden örnek vermek gerekirse Nuhun Gemisi Otel'de 4 gece her şey dâhil tek kişilik konaklama bedeli (22-26 Mayıs 2022 tarihleri arası) 1200 euro iken, ETS Tur sitesi üzerinden 1 hafta sonrası sorgulandığında (29 Mayıs-2 Haziran 2022 tarihleri arası) fiyatlar 10-12 bin tl arası değişiyor. Euro kuru 17 tl olarak alınırsa 20.400 tl olan konaklama bedeli acenta üzerinden alınacak fiyatın 2 katından fazlaya geliyor.Konaklama bedeline ilâveten kayıt bedeli adı altında istenen ücret ise 3.700 tl. Ulaşım bedeli ise İstanbul-Kıbrıs arası tek yön 2000 tl. Anadolu şehrinden gelecek bir hekimin aktarma ücreti de dâhil edildiğinde 3.500 tl civarı bir ücret çıkıyor. Havalimanı traansfer bedeli ile ulaşım bedeli 5.000 tl'ye ulaşıyor.

Bu mâliyetler ile 4 günlük bilimsel bir kongreye katılmanın mâliyeti yaklaşık 30.000 TL'ye geliyor. Özellikle konaklama bedelinin acentalar devre dışı bırakılıp toplu alımlar ile çok daha düşük bir mâliyetle karşılanabilecekken, aynı dönemde bireysel olarak tâtil yapmak isteyen birinden istenen ücretin 2 katının istenmesi mâliyetleri yükseltiyor.

Hekimler 2 aylık maaş+sabit dönerini bile verse karşılayamayacağı kongreye katılamayacağı için mecburen sponsor firmaların kapısını çalıyor.

Kongrelerden elde edilen kârın düzenleyen derneklere aktarıldığı ve katılımcı/oturum başkanı(3-4 kişinin konuştuğu oturumlara iki başkan) adı altında dâvet edilen -isimlerin/konuların/slaytların/konuşmaların pek değişmediği- "hoca"ların katılım/konaklama/ulaşım/transfer bedelli karşılandığı için fiyatların bu kadar yüksek tutulduğu biliniyor.

Konaklama bedelleri bu kadar fâhiş iken "kongre kayıt bedeli"nin neden ayrı olarak alındığı ise tam bir muâmma. Ayriyeten kongrelere katılan ilaç firmalarından stand kiralama, uydu sempozyum, yaka kartı ipi sponsorluğu vb. adı altında ücretler de alınıyor.

Not: Kongreler ile ilgili sorunlar genel sorunlar olup, Türk Pediatri Kongresi aktif olarak devam ettiği için örnek olarak verilmiştir. Kongre ücretleri kongrenin resmi sitesinden alınmıştır. 

Yorumlar (16)
BONKÖR 1 ay önce
BASİT BİR SORU SORMAK İSTİYORUM
BU ÜCRETLERİ DOKTORLAR MI KARŞILIYOR YOKSA İLAÇ FİRMALARI MI SPONSOR OLUYOR??
niğdeli 1 ay önce
bende bir eşşeğin bile anlayacağı şekilde cevap vereyim:bilimsel toplantılara katılım için sponsorluk kanunen düzenlenmiş olup yasaldır..
uzm dr 1 ay önce
buyuk bir kısmını doktor
Hemsire 1 ay önce
Onlar da gitmeyi etsinler sanki biz gidiyoruz
Ne işleri var yurtdışında, otursun hastasına baksin
Dr 1 ay önce
Sen ancak bu kadar düşünebildiğin için hemşire olmuşsun zaten : )
hygen 1 ay önce
Gitmeyi etsinler ne demek ?
Sen önce Türkçe yazmayı öğren.
birisi 1 ay önce
Hemşire, tıp camiası olarak yorumlarına bayılıyoruz, ve takip ediyoruz ve tebessüm ediyoruz, çalıştığınız yer rahat galiba sürekli msj yazabiliyorsunuz, bu zorlu şartlarda iyiki varsınız
Hemşire 1 ay önce
Demek mi fakültede yeterli öğrenmiyorlar, yazıklar olsun bunlara canımızı emanet ediyoruz
sağlıkçı 1 ay önce
tıp sürekli gelişen bir bilim takip etmezsen senin gibi olurlar
ali ersoy 1 ay önce
ÖTEDE OYNARMISIN PRAVAKÖR
vatandaş 1 ay önce
Bir hemşirenin bu kadar salak olacağını zannetmiyorum Tıp sürekli gelişen yenilenen bir alan tedaviler ilaçlar sürekli güncelleniyor.
Cücük 1 ay önce
Cücük beyinli troll ????
Tamda senden beklenen bir cevap vermişsin..
Mahmut 1 ay önce
Yorum yapan hemşire değil doktor hemşire arasını açmaya çalışan sempazenin biri?!!!
Reprezant kelle 1 ay önce
İlaç firmaları bu habere güldü! ;)
İbo 1 ay önce
Katılımcıların çoğu Üniversite Öğretim Üyesi ve Firma Temsilcisi .Asıl eğitim alması gereken azınlıkta.
sağlıkçı 1 ay önce
Ülkemizde bir sürü dernek, vakıf niye var zannediyorsunuz?
Allah sonumuzu hayır etsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?