PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hekimlerde En Çok Hangi Branşlar Yurtdışına Gidiyor

Geçtiğimiz mayıs ayında yaklaşık 161 doktorun yurtdışında görev yapmak için Tabipler Birliği’nden belge aldığı öğrenilirken en fazla hangi branşların yurtdışını tercih ettiği de ortaya çıktı.

Gündem 03.06.2022, 18:25 06.06.2022, 11:43 Cansu Polat
Hekimlerde En Çok Hangi Branşlar Yurtdışına Gidiyor

Sağlık çalışanlarına verilen sözler aylardır tutulmazken başta şiddet olmak üzere karşılaştığı sorunlara çözüm üretilememesi bunun yanında binlerce hekimin kamudaki görevlerinden istifa ederek yurtdışına gitmesi sağlıktan öngörülemez sorunlara yol açacağı belirtildi.

Independent Türkçe'nin Türk Tabipleri Birliği'nden (TTB) elde ettiği veriler, bu yıl göç yolundaki hekim sayısının katlandığına işaret etti:

"Ocak ayında 101'i uzman, 96'sı pratisyen olmak üzere 197,

Şubatta 81'i uzman, 76'sı pratisyen olmak üzere 157,

Martta 122'si uzman, 91'i pratisyen olmak üzere 213,

Nisanda ise 110'u uzman, 104'ü pratisyen olmak üzere 214 hekim "iyi niyet" belgesi aldı.

Mayıs ayında 77'si uzman, 84'ü pratisyen toplam 161 kişi yurtdışına gitme isteğiyle TTB'den belge başvurusunda bulundu."

Söz konusu verilere göre yılın ilk 5 ayında 491'i uzman, 445'i pratisyen olmak üzere toplam 936 hekim yurtdışına gitmek için gerekli belgenin sahibi oldu.

Göçte mayıs ayının ilk 5'i: Aile hekimliği, acil tıp, anesteziyoloji ve reanimasyon, iç hastalıkları, ruh sağlığı ve hastalıkları

Sadece mayıs ayında "İyi Hal" belgesi alan hekim sayısı 161'i buldu.

Bu kişiler arasında aile hekimliği bölümü, 7 kişiyle başı çekti. 

Acil tıp ile anesteziyoloji ve reanimasyon branşlarından 6'şar, iç hastalıkları ile ruh sağlığı ve hastalıkları bölümlerinden ise 5'er kişi "İyi Hal" belgesi başvurusunda bulundu.

Bu bölümleri 4'er kişiyle kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ile radyoloji takip etti.

Mayıs ayında belge alanlar arasında aile hekimliği bölümü 7 kişiyle ilk sırada. Acil tıp ile anesteziyoloji ve reanimasyon branşlarından 6'şar, iç hastalıkları ile ruh sağlığı ve hastalıkları bölümlerinden ise 5'er kişi iyi niyet belgesi başvurusunda bulundu

"Türkiye için kritik olan branşlardan gidenlerin sayısı artıyor"

Hız kesmeyen "hekimler göçü"nü Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut'la konuştuk. 

Sadece genç hekimlerin değil, uzmanların da gittiğine dikkati çeken Bulut, özellikle Türkiye için kritik olan branşlarda göçün arttığını belirtti:

"Bu yılın ilk 5 ayında 491'i uzman, 445'i pratisyen 936 hekim yurtdışına gidebilmek için belgesini almış. Bu hızla giderse yıl sonunda sayı 2 bin 500 civarını bulur. Mayıs ayı verileri çok önemli bir noktaya da işaret ediyor. Acil tıp, anesteziyoloji ve reanimasyon, kadın hastalıkları ve doğum gibi kritik ve uzman sayısı daha az olan branşlardan gidenlerin sayısı artıyor."

"Artık gençler TUS'ta riskli branşları tercih etmiyor, uzman olanlar da gidiyor"

Son TUS tercihlerine de değinerek özellikle beyin cerrahisi, kadın hastalıkları ve doğum, kalp-damar cerrahisi gibi branşlarda gençlerin tercih yapmamaya başladığını da belirten Vedat Bulut, mevcut uzmanların da hızla Türkiye'den gitme yoluna girmesiyle ülkedeki sağlık sisteminin tıkanabileceği uyarısı yaptı. Bulut, doktorları küstürmenin yerine "haklarını" vererek nitelikli insan gücü kaybının önüne geçilmesi çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

2020'de 947, 2021'de ise bin 405 hekim, Türk Tabipleri Birliği'nden "İyi Hal" belgesi alıp yurtdışına yerleşti.

Bir yıl içindeki yüzde 45'lik artışa dikkat çeken tıp çevrelerine göre ise 2022’de bu sayı 2 bin 500 civarında seyredebilir.

Çalışma koşulları iyileştirilmezse hekim bulmakta zorlanılması ve sağlık sisteminin çökmesinden endişe ediliyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Yorumlar (6)
Uz dr 3 hafta önce
Birazdan giderlerse gitsinciler gelir. Peşinen söyleyeyim, gidebilen gitti zaten. Yeni mezun ve bekar arkadaşlarımın yarısı gitti. Benim gibi evli olup borç içinde olanlar ,debeleniyor.
Drdr 3 hafta önce
Gidebilen gitsin kurtarsın kendini :)
misafir 3 hafta önce
Kalanı dövüyorlar zaten
Kaan 3 hafta önce
Hekimleri dibine kadar destekliyorum helal olsun maalesef ülke adimadim batakliga girdi ve iç çatışma lar yakın
çetocan 3 hafta önce
size bursları yabancı devletler verdi sizi onlar okuttu koşa koşa gidin TBB nin ne olduğu zaten ortada. biz bize yeteriz..
Muhalif Doktor 3 hafta önce
Yabancı devlet vermedi bursları ama sen de vermedin. Senin zihniyetine de tam da senin yazdıkların yakışır. Aslın hükümetimiz senin gibileri de düşünüyor ve hemşireleri açık öğretimden doktor yapacak. Sen ve senin kafa yapısındakilere de hemşirelerden doktor olanlar tedavi eder. Doğru dürüst düşünenleri ise gerçek doktorlar tedavi eder. Sen ve senin gibi düşünen hekimleri tehdit eden, hekimlere vurmaya kalkanları da hemşire doktorlar tedavi etmeli.
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?