Hekimler İstanbul'dan Ankara'ya 'Beyaz Yürüyüş'ü başlattı

Türk Tabipleri Birliği(TTB)'nin çağrısıyla, sağlık sistemindeki sorunlara ve hekimlerin taleplerine dikkat çekmek amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya "Beyaz Yürüyüş" başlatıldı.

Gündem 24.11.2021, 00:46 24.11.2021, 00:48 Zeynep Elmalı
Hekimler İstanbul'dan Ankara'ya 'Beyaz Yürüyüş'ü başlattı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Emek Bizim, Söz Bizim” başlıklı mücadele programı kapsamındaki “Beyaz Yürüyüş”üne 23 Kasım 2021 günü İstanbul Kadıköy’de başladı.

İstanbul’dan Ankara’ya başlatılacak “Beyaz Yürüyüş” heyetini uğurlamak amacıyla saat 18.00’de Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde bir araya geldi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Kadıköy İskelesi’ndeki buluşmaya TTB Merkez Konseyi üyeleri ile tabip odalarının, sağlık emek-meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri ve üyeleri katıldı. “Karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına, özlük haklarımıza, halkın sağlık hakkına sahip çıkıyoruz” ve “Emek Bizim, Söz Bizim – Beyaz Yürüyüş” yazılı pankartlar taşınırken; “Emek bizim söz bizim, bekle bizi Ankara”, “AKP sağlığa zararlıdır”, “Çok ses tek yürek, bu bilek bükülmeyecek”, “Herkese eşit, ücretsiz sağlık”, “Sağlık haktır satılamaz”, “Sağlıkta ticaret ölüm demektir”, “Sağlıkta şiddet sona ersin”, “Karanlığa karşı omuz omuza” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

“ÖNLÜGÜMÜZÜN BEYAZINA SAHİP ÇIKMAK İÇİN”

Hekimler adına açıklama yapan TTB Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Bugün, mesleğimize, emeğimize yönelik saldırılarda bize dayatılan karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına sahip çıkmak için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. ‘Artık geçinemiyoruz’ diyen meslektaşlarımız, yabancılaştıkları emeklerinin karşılığını alamazken, en ağır iş kolunda çalışan işçiden daha uzun saatler boyu, hem de ölümüne güvenlik alanında görev yapanlar kadar can korkusuyla, şiddete uğrama tehlikesi ile çalışmaya zorlanan arkadaşlarımız bu ülkede hekimlik yapmaktan vazgeçiyor” ifadelerine yer verildi.

“Beyaz Yürüyüş”, 27 Kasım’da Ankara’da yapılacak “Beyaz Forum” ile noktalanacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Ebe 7 gün önce
Hekimlere 15000 tl iyleştirme, ebe hemşire,tıbbi dek. Anestezi tek. 2000 tl iyleştirme şart... taban maaşlara.
hemşire 7 gün önce
yAllah size
hemşire 7 gün önce
hepsi görevlerinden men edilmeli terörö örgütünü destekleme kadar saçma bir şey olamaz
hepsinne asgari ücret vereceksin bak yapabiliyorlar mı
Sağlık 6 gün önce
Umarım 38 diğer sağlık meslek grubu da seslerini çıkarıp hekimlere destek verirler. Sayıları hekimlerden çok daha fazla etkileri büyük olur. Sosyal medyada da fake hesaplarla ağlanarak bir iş çözülmüyor. Gün birlik günü.
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?