PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hekimler 15 Aralık Günü Neden İş Bırakacaklarını Tek Tek Anlattı

Hekim Birliği Sendikası tarafından alınan kararla, 15 Aralık günü iş bırakacak olan hekimler, kamu binalarında sövülmeyeceklerine, dövülmeyeceklerine ve öldürülmeyeceklerine emin olarak, hakkıyla görev yapacakları güvenli çalışma ortamının devlet tarafından sağlanmasını talep etmek için iş bırakacaklarını açıkladılar.

Gündem 07.12.2022, 11:40 07.12.2022, 12:09 Cansu Polat
Hekimler 15 Aralık Günü Neden İş Bırakacaklarını Tek Tek Anlattı

İş bırakma kararıyla ilgili sürecin nasıl bu duruma geldiğini tek tek anlatan birçok hekim, 10 saatlik ameliyatın ardından bıçakla kovalanan hekim için, erkek kadın doğum doktoru olup kadın hastayı muayene ettiği için, burnu kırılan asistan hekim için iş bırakacaklarını duyurdular.

İş bırakma eylemi ile ilgili hekimler tarafından gönderilen açıklama şu şekilde:

Boğazı sıkılan kadın meslektaşımız için

Aile sağlığı merkezinde sopalarla dövülen Aile hekimi için ve

SABİME gözlerini oyacağım boğazını keseceğim senin canını alacağım şeklinde tehdit edilen meslektaşımız için

Hekime yönelik şiddet terörünü önleyecek ve caydıracak kanunları çıkaracak Meclise sesimizi duyurmak için

Saldırganlara iyi hal indirimi yapan ve kanun hükmüne rağmen tutuklama kararı vermeyen hakimlere sesimizi duyurmak için

İş bırakıyoruz çünkü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 10 dakikadan kısa randevu verilmeyecek ek randevu Hekim istemiyorsa açılmayacak sözünü dinlemeyen idareciler olduğunu topluma duyurmak için Sağlık Bakanı'nın sesini idarecilere duyurmak için iş bırakıyoruz

Bir hastaya en az 10 dakika zaman ayırmazsak hakkıyla görev yapamayız. Vatandaşın hastalığının tanısını eksik koyabiliriz veya eksik tedavi yapabiliriz dememize rağmen 3 dakikada 5 dakikada hasta muayene etmemiz için MHRS randevuları veren sisteme artık yeter dur demek için iş bırakıyoruz

Gerçekle bağdaşmayan, dünyanın hiçbir yerinde olmayan, hukuki dayanağı bulunmayan, ek randevu veya yedek randevu uygulamasına isyanımızı duyurmak için iş bırakıyoruz.

Bize her hastaya 3 dakika ayır muayene yapmış gibi yap gönder diyen ve şiddete davetiye çıkaran bu sisteme, vatandaşın sağlığına saygı duyan bir Hekim ve her şeyden önce insan olarak tepkimizi göstermek için iş bırakıyoruz.

Aile hekimi, diş hekimi asistan hekim, 112, TSM, klinik hekimleri, pratisyen, uzman, yan dal uzmanı ve öğretim görevlisi olarak biz Hekimlerin unvanımız ne olursa olsun, Hipokrat yemini ile birbirimizin kardeşi kader arkadaşı yol arkadaşı olduğumuzu, birimize yapılan haksızlığın hepimize yapılmış olduğunu birbirimize, topluma ve yetkililere hatırlatmak için iş bırakıyoruz.

Yorumlar (30)
sağlık çalışanları 2 ay önce
valla kimse kusura bakmasın hekimler haklarını sonuna kadar dile getiriyor tepki koyuyor ve alıyorlar bu hükümet karşıtlığı filan değil yıllardır hiçe sayılan en doğal haklarını istiyorlar biz sağlık çalışanları neden tepki göstermiyor haklarımız alamıyoruz canımız pahasına calışan bizler iyileştirmeyi alan öğretmenler kahraman ilan edilen öğretmenler ılınm yarısnda tatil yapan öğretmenlere bu kadar zam yapılıyosa ve bizler hiçe sayılıyorsak kimse kusura bakmasın ama akp hiç bir değeri kalmadı bizlerin gözünde ey sendiklar Allah belanızı versin nasıl oluyor da tepki göstermiyorsunuz yahu öğretmenlere formaliteden sınav yapıp bedavadan ünvan verip üstüne uzman öğt 2450 tl baş öğrt 4150 tl zam yapılırken bizlere taban 730 tl teşvik 600 tl toplamda 1300 tl ancak olurken öğtretmenlere bu kadar zam yapacak imkanları varken bizlere neden kırıntı gibi bir ödeme yapılıyor neden sessiz kalıyor tepki göstermiyorsunuz bizler değersiz bir iş mi yapıyoruz bizler daha mı az çalışıyoruz bizler daha az yoruluyorz da bu kadar düşük bir zam yapılıyor yazıklar olsun bizler kendimiz kazandığımız halde kendi gelirimiz olduğu halde bu kadar ödeme alamıyorken öğretmenlerin hiç bir getirisi yokken hep devletten yiyorken bizlere neden bu zalimlik yapılıyor.demek ki hükümet bizlere bu kadar değer veriyor ee bizde ne kadar köfte o kadar ekmek misali geri dönüş yaparız artık seçimlerde gitsinler oylarını öğretmenlerden alsınlar
Vatandas 2 ay önce
Senin bu yazdıklarına hepsine kesinlikle katılıyorum. Buna katılmayanlar ya yalaka takımıdır ya da menfaatine dokunduğu birşeyler olduğundandır. Insan olun sadece doğruya doğru deyin tabi sizlerde insanlık kalıntısı kaldıysa. Birilerine karşı yapılan haksızlığa karşı sessiz kalmakta o kişiye yapılmış bir zulümdür.
Mevzubahis 2 ay önce
70-80 bin yetmedi heralde maaşı 500 bin istiyorlar
Sağlık 2 ay önce
Adamlar eylem yapıyor haklarını arıyor ya saglik sen türk saglik sen bu iki büyük sendika oturupta bir eylem kararı bile alamıyor. Hal böyle olunca biz daha çok birşeyler düzelecek diye hayal kurarız.
Hanım hemşire 2 ay önce
Haklı buluyorum. Sözle anlatamadılar çünkü. Sabim Hattı gereksiz . İnsanlar öfkelenince sabime sarılıp tehdit ediyor. Sabim bildirim yapıp üstünden atıyor sorumluluğu. Hastanelere önlem alın diyor. Söyleyin nasıl önlem alınabilir binlerce insanın girip çıktığı yere. Güvenlik kapıda beklese yeterli olacak mı? Önlem ne kadar koruyucu? Bunları sorgulamıyor. Yarın bir sıkıntı olsa 3-5 çalışana soruşturma açacaklar inceliyoruz diye çıkacaklar işin içinden. Olan yine sağlıkçıya olacak . Fatura yine çalışana kesilecek. Hemşire meslektaşlarımı kınıyorum çünkü şiddet sadece hekimlere yapılmıyor. Öfkeyle kalkıp zararla oturmayın birlik olun.
dr. 2 ay önce
kardeş kim o kadar maas alıyor yeter doktorlara salladığınız işinize bakın
Dr 2 ay önce
Aynen öyle haset
Ahmet 2 ay önce
Zoruna giden nedir? 500 de alabilir 700 de, sanane, batan bise varsa aha orda yolu, kapasiten varsa tabi
hemşire 2 ay önce
gözünüz azıcık doysun be bir hemşire olarak sizlerden utanıyorum ülkem adına
Hh 2 ay önce
Diye ağladı
Cerrah olmayan havada bulut 2 ay önce
Maaş konusunda iyileştirmeler olsa da şiddet konusunda kalıcı adımlar atılmadı maalesef
kimsesiz 2 ay önce
Sayın bakan çok yanlış yaptığını ve bakanlığı dönülmez bir yola soktuğunu çok yakın bir zamanda anlayacak ama iş işten geçecek...
hemşire 2 ay önce
ben paragöz sahibi olan doktorlarla çalışmak isteimyorum eğer paragözseniz doktor olmayın be
Olmadı 2 ay önce
Ne çok karınsız varmış meğer. Bırak hekimleri onlarda bizde çalıştım ağır şartlarda. Hiç ortada yoklarken zam alan öğretmenlere tepkini koy. Sen hakkını alamadığını getir buraya .
RADYOLOG 2 ay önce
70-80 bın tl paramı la... Istanbulda oturudugumuz muhıttekı daıre mallıyetının toplamı kıs gunu 20 bın tl yaklastı... ve saglıkta sıddetın parayla alakası yok.. bır tek doktorlara mı oluyor sankı normal saglık calısanı hıc karsılasmıyor dımı guvenlık ıle ılgılı sorunlarla..
hemşşire 2 ay önce
zorla kendine küfrettireceksin kardeş
Hakkı 2 ay önce
İşiniz gücünüz algı.Emekli olanınız bile yana yakıla hastanelere geri döndü.Parayı buldunuz.Şimdi de derdiniz.Çok alalım ama hasta bakmayalım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.